Co robić, kiedy kot kicha

Twój kot kicha? Sprawdź możliwe przyczyny

Kiedy kot kicha, opiekun łatwo może uznać, że jest to zachowanie podobne do ludzkiego i nie ma się czym przejmować – o ile rzeczywiście przyczyną kichania u kota często okaże się zbliżony do ludzkiego problem, jak alergia, czy przeziębienie, może to też być sygnał, że zwierzę cierpi na jakąś poważniejszą chorobę. Co zatem warto robić, kiedy kot kicha?

Czym jest kichanie u kota?

Kichanie u kota jest procesem fizjologicznym, który spełnia w zasadzie te same funkcje, co w organizmach ludzkich. Odruch kichania pojawia się u kota w momencie, kiedy znajdujące się w środku nosa zakończenia nerwowe zostaną w jakiś sposób podrażnione, np. z powodu nieprzyjemnego, silnego zapachu lub jakiejś formy fizycznego zanieczyszczenia wnętrza nosa. Organizm – zarówno człowieka, jak i kota – reaguje na taki sygnał w sposób pozwalający szybko i zdecydowanie oczyścić podrażnioną przestrzeń w nosie, a więc właśnie poprzez kichanie.

Dlaczego kot kicha?

Przyczyny kichania mogą być bardzo różne. Do najczęściej występujących zaliczają się rozmaite choroby wirusowe, takie jak koci katar, czyli wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych kotów.

Inną przyczyną – ponownie zbliżoną do częstego powodu występowania kichania u człowieka – może być reakcja alergiczna. Jeśli chodzi o koty, najczęściej występującą alergią  bardzo (podobnie jak w przypadku psów) alergia pokarmowa, np. na kurczaka, ryby, wołowinę, jaja czy mleko, jednak przy zaobserwowaniu objawów związanych z funkcjonowaniem układu oddechowego, w tym kichania u kota, łzawienia z oczu czy wycieków z nosa, podejrzewać można alergię, u której podstaw leżą np. pyłki drzew (brzozy, wierzby), traw, roztocza (domowe lub magazynowe), a nawet dym papierosowy lub smog.

Kot może też kichać ze względu na ciało obce, którego nie może się pozbyć z nosa, jak również z powodu przeziębienia lub bardziej poważnych chorób (z nowotworem włącznie). Nigdy nie należy więc ignorować takiego sygnału, że coś może być nie w porządku ze zdrowiem pupila.

Co robić, kiedy kot kicha?

Kiedy kot kicha, przede wszystkim należy go uważnie obserwować. Nie zawsze kichanie będzie oznaką poważniejszych problemów zdrowotnych (czasem będzie to po prostu wynik chęci pozbycia się niepożądanej treści z nosa), jednak z drugiej strony bagatelizowanie kataru może niestety okazać się dla kota tragiczne w skutkach.

Reklama

Podstawowym kryterium determinującym, jak podejść do kichania kota powinno być to, jak często zwierzak kicha i czy jest to tylko pojedynczy atak kichania czy też kichanie utrzymuje się przez dłuższy czas i powraca w różnych odstępach czasowych. Istotne są też ewentualne objawy dodatkowe – jeśli kichaniu towarzyszy łzawienie z oczu i wycieki z nosa, przyczyną może być alergia, a jeśli do tego oczy są opuchnięte, a kot ślini się obficie w “pienisty” sposób, można podejrzewać koci katar. Z kolei połączenie kichania z kaszlem i ogólnym osłabieniem świadczyć może o przeziębieniu. W każdym z tych przypadków warto zabrać zwierzę na kontrolę do weterynarza. W oczywisty sposób niepokojącym sygnałem może też być kichanie krwią, które może wskazywać na obecność ciała obcego w nosie.

Co robić, kiedy kot kicha i charczy?

Jeśli kot nie tylko kicha, ale także charczy, istnieje prawdopodobieństwo, że zaraził się kocim katarem. Inne objawy towarzyszące kichaniu, jakie będzie można wtedy zaobserwować, to m.in. łzawienie i opuchlizna oczu, cieknący nos oraz ponadprzeciętnie obfite oraz “pieniste” ślinienie się.

Reklama

Kocim katarem zwierzak może łatwo zarazić się od innych przedstawicieli swojego gatunku – najlepszym sposobem zapobiegania tej chorobie jest zadbanie o terminowe szczepienia kociaka, bez którego znacząco wzrasta ryzyko zachorowania. Kiedy kot kicha i charczy, a nie był szczepiony, koniecznie należy więc zabrać go na wizytę u weterynarza – nieleczony koci katar może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia.

Co robić, kiedy kot kicha krwią?

Jeśli kot kicha krwią, może to oznaczać, że w jego nosie znalazło się jakieś ciało obce. Inne potencjalne przyczyny są jeszcze bardziej niepokojące – są to m.in. zakażenie grzybicze, podwyższone ciśnienie, problemy z krzepliwością krwi, infekcja wirusowa, ale także choroba nowotworowa czy zatrucie. W każdym z tych przypadków konieczne jest bezzwłoczne udanie się z kotem do weterynarza.

Diagnoza przyczyny kichania u kota

W celu postawienia prawidłowej diagnozy lekarz weterynarii, po uprzedniej rozmowie z opiekunem i ogólnym badaniu kota, prawdopodobnie zleci przeprowadzenie badania krwi, które pozwoli potwierdzić lub wykluczyć obecność chorób wirusowych jako potencjalnej przyczyny kichania u kota.

Jeśli okaże się, że problem leży gdzie indziej, w dalszej kolejności zlecona może być tzw. rhinoskopia, w ramach której weterynarz będzie mógł zobaczyć jamę nosową i spróbować wyjąć potencjalnie znajdujące się w niej ciało obce.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama