Największy kot świata – rasy, rekordziści

Mimo tego, że koty nie należą do największych, ani nawet dużych gatunków zwierząt (w końcu przeciętny mruczek waży około 3 – 5 kg), niektóre potrafią być naprawdę masywne. Dzięki mieszaniu ras i naturalnym mutacjom genetycznym rozmiary niektórych ras potrafią być naprawdę imponujące. Niestety wiąże się to dość często z problemami zdrowotnymi. Okazuje się, że największe koty na świecie ważą aż kilkanaście kilogramów i mierzą ponad metr! Jakie to rasy? 

Największy kot świata – rekordziści 

Kocurek Himmi 

„Największy kot świata” jest zaszczytnym tytułem, który przypadł kocurkowi Himmmi. Jego opiekunem jest Thomas Vyse pochodzący z Queensland w Australii. Kot podobno ważył 21,3 kg i mierzył ponad metr! Himmy mógł się również pochwalić imponującą wysokością w kłębie, która wynosiła aż 38 cm! Niestety największy domowy kot świata zmarł w 1986 i do tej pory nikomu nie udało się powtórzyć jego rekordu. 

Kotka Meow 

Drugie miejsce w konkursie „największy kot świata” przypadło kotce Meow, która ważyła aż 17,73 kg. Niestety była to dla niej zdecydowanie zbyt duża masa ciała w porównaniu do jej drobnego ciałka, przez co zmarła już w wieku 2 lat. Ostatnie dni spędziła w schronisku w Stanach Zjednoczonych. Główną przyczyną jej śmierci była niewydolność płuc spowodowana przez nadwagę. Na przykładzie tej kotki widać jak ważne jest dbanie o odpowiednią masę ciała mruczków. Nadwaga i otyłość niestety bardzo często prowadzą do śmiertelnych chorób. 

Kocur Elvis 

Kocurek Elvis jest jednym z największych domowych kotów świata. I trudno się dziwić, w końcu waży aż 17 kg. Niestety jak większość kotów cierpiących na nadwagę ma problemy zdrowotne. Elvis cierpi na cukrzycę. 

Kocur Stewie 

Kocurek Stewie został najdłuższym kotem domowym według księgi rekordów Guinessa. Zwierzak należał do rasy maine coon i mierzył aż 123,9cm. Niestety używam tutaj czasu przeszłego celowo, bowiem Stewie (Mymains Stewart Gilligan) zmarł na raka w 2013 roku w wieku zaledwie 8 lat. Jego opiekunką była mieszkanka Nevady w Stanach Zjednoczonych. 

Reklama

Kocur Omar 

Kocurek Omar jest kolejnym kocim olbrzymem, który mieszka w australijskim mieście Melbourne razem ze swoją kochaną opiekunką Stephanie Hirst. Został zgłoszony do księgi rekordów Guinessa i mierzy aż 120 cm, ważąc przy tym 14 kg. Uwielbia się bawić i został nawet ostatnio gwiazdą instagrama. 

Kocur Sponge Bob 

Spongebob jest jednym z lżejszych kotów, które tutaj opisuję, bowiem waży 13,5 kg. Mimo tego do jego śmierci w 2013 roku był uważany za największego kota na świecie według rekordów Guinnessa. Sponge Bob był przepięknym i bardzo dumnym futrzakiem, który do złudzenia przypominał maine coona. Przez pewien czas miał problem ze znalezieniem opiekuna i przebywał w schronisku w Nowym Jorku. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze i Sponge Bob w końcu znalazł swój dom. Niestety cierpiał na bardzo dużą nadwagę. Prawdopodobnie wynikało to z przekarmiania go przez jego poprzedniego opiekuna. W tym przypadku powodem śmierci nie była waga, a guz, który uciskał serce i płuca. 

Reklama

Kocur Samson 

Samson jest kotem rasy Maine Coon. Waży około 13 kg i mierzy aż 120 cm. Zaskakujące jest to, że przez dłuższy czas miał problem ze znalezieniem domu, przebywał wtedy w schronisku w Nowym Jorku. Na szczęście w końcu znalazł opiekuna i obecnie jest nim Jonathan Zurbel (również mieszkający w Nowym Jorku). Mimo swoich pokaźnych rozmiarów, jest to bardzo łagodny i przyjazny kotek. 

Kocur Maximus 

Maximus jest kotem Leona i Eugeniii Korowinów z Pietrozawodska w Rosji. Maximus waży mniej więcej 10 kg i jest mieszanką maine coona i kota syberyjskiego. Trudno się dziwić, ze wyrósł na olbrzyma, skoro miał takich rodziców. Opiekunowie na szczęście bardzo dbają o jego wagę i zapewniają, że pozostaje bardzo aktywny mimo swojej masy. 

Największy kot na świecie – jakiej jest rasy? 

Poznaliście największe koty świata i warto wiedzieć, że jeśli chodzi o kocich olbrzymów, wielu z nich jest rasy maine coon, albo chociaż mają domieszkę tej rasy. A jak wiadomo, maine coony są naprawdę dużymi mruczkami i oficjalnie uważa się, że to największe koty na świecie. Nie do końca jest to prawdą, ponieważ istnieją większe rasy, a przynajmniej osobniki innych ras. Przykładowo, zdarzało się, że koty rasy savannah były o wiele większe, niż maine colony! 

Niestety rankingi wyłaniające największe koty najczęściej kierują się głównie kryterium wagi. Jest to niezwykle krzywdzące kryterium, które sprawia, że niektórzy opiekunowie mogą czuć się niejako usprawiedliwieni, że doprowadzili kota do dużej nadwagi. Otyłość u zwierzaka nigdy nie jest czymś, co powinno być nagradzane, bynajmniej. Opiekunowie powinni zrobić wszystko, żeby pomóc zwierzakowi pokonać nadwagę, by mógł znowu cieszyć się pełnią życia i przede wszystkim zmniejszyć ryzyko groźnych chorób metabolicznych. 

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama