Jak poprawić sen psa?

Ile godzin śpi pies?

Ile śpi pies? I ile powinien spać? Sen zajmuje aż 1/3 życia i trudno przecenić jego zbawienny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Psiaki uwielbiają drzemać prawie tak samo jak koty, a szczeniaki często śpią aż do 20 godzin każdego dnia. Wszystko oczywiście zależy od rasy i indywidualnych potrzeb psa. 

Ile godzin śpi pies? 

Generalna zasada jest taka, że im pies jest starszy, tym mniej snu będzie potrzebował, sprawa ma się zresztą dokładnie tak samo w przypadku ludzi. Dorosły, zdrowy, średniej wielkości pies będzie jednak potrzebował około 12 – 13 godzin snu każdej nocy. Większe rasy, takie jak np. bernardyn, przesypiają z kolei zdecydowaną większość swojego życia i są pod tym kątem bardzo podobne do kotów, ponieważ są aktywne przez kilka godzin w ciągu dnia (zazwyczaj 3 – 4 godziny), po czym zapadają w drzemkę. Niestety jak na razie nie wiadomo dlaczego bardzo duże rasy psów śpią o wiele dłużej, niż mniejsze. Prawdopodobnie dlatego, że wszystkie procesy zachodzą w ich organizmach o wiele wolniej i potrzebują też większej ilości czasu na odpoczynek. 

Co ciekawe, tak jak w przypadku ludzi, długość psiego snu zależy między innymi od jego temperamentu (temperament jest wrodzony, nie da się go zmienić). W związku z tym, im bardziej aktywny pies, tym krócej będzie spał. Tak samo ma się sytuacja z psiakami, które z jakichś powodów są niespokojne i neurotyczne – nie będą one mogły pochwalić się długim snem. Zapotrzebowanie na sen u psów, podobnie jak u człowieka, zmienia się również podczas ciąży. W ciąży podwyższa się poziom progesteronu, przez co suczki więcej śpią. 

Ile godzin dziennie śpi pies? Jak można ulepszyć jego sen? 

Ustaliliśmy już, że przeciętny psiak śpi średnio 12 – 13 godzin dziennie. Ważne są jednak również warunki w jakich śpi. Przede wszystkim powinien mieć swoje legowisko, dopasowane do swojej wielkości. Legowisko może być nawet materacem. Powinno być jednak na tyle duże, żeby pies mógł się wygodnie rozciągnąć i wyprostować łapy. Warto również wywietrzyć pomieszczenie przed nocą. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Co oznacza wycie psa?

Co oznacza wycie psa? Czy ma coś wspólnego z wilkami? Jeśli jesteś opiekunem psa, z [...]

Dodaj komentarz

Reklama