W przypadku złamanej łapy u psa należy natychmiast kończynę unieruchomić, by zapobiec jej przemieszczeniu. Zanim zaczniesz cokolwiek robić przy pupilu, musisz zabezpieczyć jego pysk kagańcem. Złamana kończyna bardzo boli, zwierzę może więc pokąsać nawet właściciela, gdy ten będzie chciał mu pomóc. Jak najszybciej przetransportuj zwierzaka do kliniki. Weterynarz obejrzy dokładnie miejsce złamania i zastosuje odpowiednie leczenie.
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Pierwsza pomoc dla psa ze złamaną łapą – jak postępować?
Gdy złamanie jest otwarte, należy najpierw zdezynfekować ranę i przyłożyć do niej jałowy opatrunek. Rany nie wolno dotykać palcami. Jeżeli pies wylizał ranę i nie ma w niej żadnych zanieczyszczeń, wystarczy przystąpić do zakrywania jej jałowym opatrunkiem. Przemywanie rany jest wskazane, gdy są w niej piach, żwir, trawa i inne zanieczyszczenia. Wskazane jest używanie nieszczypiących środków do przemywania ran, które można kupić w aptece np. rywanol lub Octisept.
Popularna woda utleniona jest przeciwwskazana. Może psa wystraszyć swoim „syczeniem” oraz wywołać ból. Poza tym używa się jej do obmywania miejsc wokół rany, nie zaś bezpośrednio na nią. Należy obłożyć całą łapę (łącznie z przylegającymi do kości stawami z obydwu stron) watą. Watę opatrunkową owinąć zwykłym bandażem lub pociętym w paski płótnem. Warto postarać się o prowizoryczny stelaż w postaci prostego patyka. U małego psa może wystarczyć np. patyk po lodzie. Przymocować stelaż owijając chorą kończynę bandażem elastycznym.
W przypadku złamanej kończyny u psa bez otwartej rany należy tylko łapę obłożyć watą, owinąć zwykłym bandażem i usztywnić tak jak powyżej.
Jak rozpoznać złamanie łapy u psa?
Pies, który doznał urazu, potrafi na chorej łapie nawet biec. Spowodowane to jest nagłym przypływem adrenaliny. To pierwotny instynkt, podpowiadający zwierzęciu, by uciekało w bezpieczne miejsce. Pupil idąc obok nas ze złamaną łapą może nieznacznie kuleć, cicho popiskiwać bez zbytniej demonstracji, że coś mu dolega. Baczna uwaga właściciela czworonoga jest w stanie szybko zdiagnozować problem. Bardzo groźne są złamania otwarte. Istnieje ryzyko krwotoku oraz zakażenia rany. Objawy świadczące o urazie kończyny u psa są następujące:
- utykanie
- unoszenie chorej łapy do góry
- brak możliwości podniesienia się psa z pozycji leżącej
- popiskiwanie, skomlenie, wycie
- nienaturalnie wykrzywiona łapa
- obrzęk wokół miejsca złamania
- wystająca kość z otwartej rany
- natarczywe lizanie przez czworonoga uszkodzonej łapy
- wzmożony niepokój zwierzęcia, czasami agresja gdy ktoś do niego podchodzi
Każde podejrzenie o złamanie łapy u psa powinno zmusić właściciela do wizyty w przychodni weterynaryjnej. Odwlekanie sprzyja powiększaniu się urazu, co później wpływa na trudniejsze dochodzenia psa do zdrowia.
Kiedy pies może złamać sobie łapę?
Rzadko pies łamie sobie kości podczas biegania i chodzenia po płaskim terenie. Niebezpieczeństwo pojawia się, gdy niefortunnie spadnie lub skoczy z wysokości albo gdy bawi się z innymi psami. Problem złamania kości może zaistnieć także w przypadku potrącenia zwierzaka przez auto.
Jeśli chodzi o małe psy (np. chihuahua, pinczer miniaturowy), złamanie kończyny może nastąpić przy nieumiejętnym opiekowaniu się zwierzęciem. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które nieumyślnie zbyt mocno zwierzaka ściskają lub noszą i niechcący je upuszczą. Upadek nawet z małej wysokości dla pieska miniaturki może okazać się połamaniem nie tylko łapek, ale także żeber.
Złe odżywianie pupila może być przyczyną samoistnego łamania się łapy u psa. Wówczas zwykła zabawa, skakanie i bieganie za piłką kończy się złamaniem kości, z powodu jej kruchości z braku minerałów. Dlatego mając na uwadze dobro zwierzęcia, trzeba zadbać o niego wszechstronnie.
Jak wpłynąć na uspokojenie psa ze złamaną łapą?
Zabronione jest podawanie zwierzętom leków przeciwbólowych, przeznaczonych dla ludzi. Chemiczny skład tabletki mógłby zaszkodzić pupilowi. Poza tym, u psa, który jest bez środków uśmierzających ból, łatwiej znaleźć miejsce złamania lub pęknięcia kończyny. Szybciej też można przystąpić do ewentualnej operacji z narkozą. W gabinecie weterynaryjnym pies otrzyma konkretne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne w zastrzyku lub kroplówce.
Opanowany właściciel zmniejsza niepokój u swego poszkodowanego pupila. Należy wstrzymać się od zbytniej histerii w obecności psa. Opanowanemu właścicielowi czworonóg pozwoli wykonać przy sobie wszystkie zabiegi z zakresu pierwszej pomocy.
Zdenerwowany pan wywoła natomiast u swojego psa niepokój. Nieufne zwierzę może zacząć uciekać lub wyrywać się podczas zabiegów oczyszczania rany i jej bandażowaniu. Bez względu jednak na to, czy właściciel jest spokojny lub mocno przestraszony, należy psu założyć kaganiec na pysk. Pogryzienie przez zwierzę swego opiekuna może być naturalnym jego odruchem, gdy poczuje nagły ból.
W gabinecie weterynaryjnym pies z reguły zachowuje się spokojnie. Zanim jednak lekarz przystąpi do zabiegu składania złamanej łapy, poda mu odpowiedni środek znieczulający.