Na wstępie warto zaznaczyć fakt, iż żółtaczka nie jest jednostką chorobową. Tak jak ból gardła przy grypie, tak samo tytułowe zjawisko jest objawem choroby z którą aktualnie zmaga się nasz kot. Dlatego pojawienie się żółtaczki świadczy o zaistnieniu w organizmie naszego pupila jakiejś poważnej dolegliwości. Leczenie jej przebiega w różny sposób i jest zależny od choroby, która ją wywołuje. Dlatego w tym celu koniecznym jest znalezienie pierwotnego zaburzenia, który powoduje żółtaczkę u kota.
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Żółtaczka u kota-symptomy
Cechą charakterystyczną choroby jest hiperbilirubinemia, czyli podwyższone stężenie bilirubiny w układzie krwionośnym. Standardowo u zdrowego psa jaki i kota poziom tego związku nie przekracza 7 µmol/l. Jednak dopiero przy 17 µmol/l pojawia się zażółcenie na ciele. Pierwszym widocznym symptomem są wyblakłe zażółcone błony śluzowe. W celu szybszego dostrzeżenia objawów należy szukać ich w twardówce, błonach śluzowych narządów płciowych, dziąsłach, uszach czy skórze głowy. Nawet najmniejsze pojawienie się żółtawego odcienia w tych miejscach powinno nam “zapalić lampkę ostrzegawczą”. Dodatkowym charakterystycznym symptomem jest ciemniejszy, bardziej intensywny kolor moczu oraz jego nieprzyjemny zapach. Gdy takie objawy uda nam się dostrzec, niezwłocznie zwróćmy się do lekarza weterynarii po poradę. Z reguły występowanie żółtaczki, wiąże się z problemami wątroby. Ale czy zawsze?
Żółtaczka u kota-przyczyny
Poniżej przedstawimy trzy typy żółtaczki u kota. z racji tego, że najczęściej ma ona podłoże “wątrobowe”. Dlatego przyczyny tego stanu rzeczy dzielimy na:
Żółtaczka przedwątrobowa
W tym przypadku za podwyższony poziom bilirubiny prawdopodobnie występuje w wyniku nadmiernego rozpadu erytrocytów (czerwonych krwinek), zaburzoną pracą wątroby oraz problemy z transportem żółci.
Przyczyną tego typu żółtaczki pre-hepatycznej (przedwątrobowej) mogą być:
- hipofosfatemia (niskie stężenie fosforanów nieorganicznych w surowicy krwi)
- anemia wtórna – występuje przy zażywaniu leków, związana z obecnością nowotworów
- anemia hemolityczna – autoimmunoagresja jako geneza
- występowanie bakterii z grupy Mycoplasma
- FeLV (wirus kociej białaczki)
- obecność pasożytów z rodziny Babesiae
- zatrucia – cebulą, cynkiem
Żółtaczka wątrobowa
Drugi typ żółtaczki jest spowodowania chorą wątrobą u kota. W tym przypadku zazwyczaj dochodzi do zaburzenia transportu bilirubiny na poziomie komórkowym. Jako przykład możemy tutaj przytoczyć podstawowy proces zapalny. Jego obecność specyficznie powiększa hepatocyty (komórki wątrobowe). Zjawisko takie uniemożliwia prawidłowy przepływ bilirubiny, co w konsekwencji prowadzi do wystąpienia cholestazy.
Bardzo istotnym jest fakt, że zaburzenia w procesie metabolizmu bilirubiny na poziomie samej wątroby świadczą o toksycznym uszkodzeniu wątroby u kota.
Przyczynę tej odmiany żółtaczki pochodzenia wątrobowego, u kotów stanowią:
- obecność mięśniaka limfatycznego
- zapalenie dróg żółciowych
- zapalenie otrzewnej u kota
- stłuszczenie wątroby u kota, które przy głodowaniu oraz słabym nawodnieniu, może pojawić się w ciągu dwóch dni (lipidoza wątrobowa)
- stosowanie leków przeciwpadaczkowych
- choroba układowa z czynnikiem wątrobowym
- toksyczne uszkodzenie wątroby u kota
Żółtaczka pozawątrobowa
W tym przypadku zaburzenie przepływu żółci może wiązać się z czynnikami zarówno wewnątrz – jak i zewnątrz wątrobowymi. Bardzo dużą trudność przysparza rozróżnienie obydwu typów tego schorzenia. Diagnozę cholestazy wewnątrzwątrobowej dokonuje się na podstawie biopsji.
Źródłem występowania tej dolegliwości jest obecność poniższych problemów:
- nowotwór lub zapalenie trzustki
- nowotwór dwunastnicy
- nowotwór dróg żółciowych
- pęknięcie woreczka żółciowego
- występowanie kamieni żółciowych
- urazy mechaniczne narządów wewnętrznych
Pod względem klinicznym, ważnym jest aby różnicować i wytypować żółtaczkę pozawątrobową od wątrobowej. Jak widać, każda z nich wymaga podjęcia innych działań medycznych. W rozróżnieniu pomóc mogą badania krwi oraz wykonanie obrazu ultrasonograficznego wnętrza jamy brzusznej.
Żółtaczka u kota-leczenie
Kwestia leczenia kota w przypadku, gdy nie jesteśmy lekarzem weterynarii jest poza zasięgiem. Naszą bardzo ważną rolą jest zaobserwowanie żółtaczki u kota. Jeśli się to stanie, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz wykona niezbędne badania w celu diagnozy i znalezieniu źródła problemu. Na podstawie lektury tego artykułu, zdają sobie Państwo ile może być powodów chorej wątroby u kota. Dlatego zarówno sobie jak i Wam życzę czujności i oby ten problem omijał nas szerokim łukiem.