Czy pies czuje śmierć człowieka?

Czy pies wyczuwa śmierć? Sprawdzamy

Czy pies wyczuwa śmierć? Wielu właścicieli zastanawia się nad tym, czy jest możliwe, by ich pies był w stanie wyczuć zbliżający się koniec życia. Znamy takie opowieści z książek, filmów i przekazów ludowych, jednak ile jest w nich prawdy? 

Czy pies wyczuwa śmierć człowieka? 

Przeciętny pies ma kilkanaście razy lepszy węch, niż człowiek. W takim sensie możemy poniekąd mówić o tym, że psiak wyczuwa śmierć człowieka, ponieważ istnieje opcja, że mają one właście na tyle wyczulony zmysł węchu, że wyczuwają zmiany zapachów i zachowań człowieka, a więc również wszystkie procesy, które zachodzą niedługo przed śmiercią. Nowe badania pokazują, że psiaki mogą przysłużyć się nawet medycynie jako diagności! 

W kulturze istnieje pewien przesąd dotyczący wyczuwania przez psów śmierci, przez co do dziś właściciele zastanawiają się, dlaczego psy wyją gdy ktoś umiera i czy faktycznie ma to związek z nadzwyczajnymi mocami tych zwierzaków. 

Przesąd ten wywodzi się z Wielkiej Brytanii, gdzie uważano, że trzykrotne zawycie psa jest zwiastunem śmierci. Na szczęście można takie opowieści włożyć między bajki. Najlepszym wytłumaczeniem takiego zachowania może być to, że pies wyczuwa smutek osób otaczających umierającą osobę i właśnie ewentualne zapachy ciała. 

Wielu opiekunów psów utrzymuje także, że duchy nie tylko istnieją, ale też psy mają zdolność ich widzenia. Wielu ludzi uważa, że duchy widziało, a także, że ich psy zachowują się bardzo osobliwie w obliczu śmierci kogoś bliskiego, albo wtedy, kiedy przejeżdża karetka. 

Często można również usłyszeć opowieści o psach, które z radością patrzą w pustą przestrzeń po śmierci swojego opiekuna, merdają i radośnie szczekają, co jest przez wiele osób uważane za dowód na to, że widzą one swojego zmarłego opiekuna. 

Reklama
Top hotele na Lato 2024

Trudno stwierdzić, czy te historie są prawdziwe, czy nie, jednak nie można odjąć naszym pupilom tego, że ich zmysły i intuicja są mimo wszystko naprawdę imponująco wyczulone i mogą faktycznie wyczuwać zbliżający się koniec. 

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Najstarsze rasy psów

Psy towarzyszą ludzkości od tysięcy lat. Pierwsze udomowione psy są potomkami wilków i innych dzikich [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama