Jakiego zapachu nie lubią psy? – Odpowiadamy!

W związku ze specyficzną budową psiego nosa niektóre zapachy potrafią być dla tych czworonogów bardzo nieprzyjemne i tym samym sprawiać im duży dyskomfort. Warto więc dowiedzieć się czego nie lubią wąchać psy.

Psi zmysł węchu jest do 40 razy mocniej rozwinięty od ludzkiego. Oznacza to, że nos domowego czworonoga to organ czuły na mnogość zapachów. Dlatego niektóre aromaty, które odpowiadają ludziom niekoniecznie muszą sprawiać przyjemność psu. Wręcz przeciwnie, wiele zapachów może wywoływać u tych zwierząt różnego rodzaju podrażnienia. Często psy reagują na nieprzyjemny aromat – wycieraniem się, kichaniem bądź oblizywaniem pyska. Co więcej, można spotkać się z występowaniem zapachów, które w ludzkim odczuciu są obrzydliwe, natomiast w psim- cudowne. 

Najbardziej popularne zapachy, których nie lubią psy:

CYTRUSY- dla ludzi cytrusowy aromat mocno kojarzy się z czystością bądź świętami. Wielu osobom zapach ten zdecydowanie poprawia nastrój. Aromat ten jest charakterystyczny i bardzo intensywny. Dlatego też jego specyficzna woń może okazać się zbyt ostra dla psiego nosa, który jest silnie unerwiony. W związku z tym cytrusy wywołują reakcję drażniącą, a tym samym sprawiają, że zwierzę zaczyna mocno kichać. 

OCET– to równie mocna i specyficzna woń. Zarówno dla człowieka, jak i zwierzęcia. Ocet czy to spożywczy, czy też spirytusowy może podrażniać nos ludzki oraz psi. To na tyle silny zapach, że jest on wyczuwalny z dość dużej odległości. Co więcej, jego charakterystyczną cechą jest to, że długo wietrzeje. Dlatego bardzo często wykorzystywany jest w celu zabicia innego, równie intensywnego aromatu. Jeżeli dla ludzkiego powonienia ocet jest specyficzny, to dla czworonogów jego zapach jest na tyle silny, że zwyczajnie oddalają się one od miejsca, w którym aromat ten jest wyczuwalny.

OSTRE PAPRYCZKI– ich smak i woń jest niezwykle charakterystyczna dla ludzi i zwierząt. Choć wśród tej pierwszej grupy łatwo znaleźć fanów ostrych zapachów (czy też smaków) to czworonogi zdecydowanie wolą ich unikać. Dlatego taka woń idealnie odstrasza psy. Drażni ona ich mocno rozwinięte nosy oraz cały układ oddechowy. Co więcej, zapach ostrych papryczek może podrażniać błony śluzowe wyścielające nos czworonoga, a tym samym sprawiać mu ogromne problemy z oddychaniem. Z tej przyczyny miłośnicy ostrych papryczek muszą pamiętać o porządnym myciu rąk, każdorazowo po zjedzeniu ukochanego przysmaku, a przed głaskaniem i zabawą z psem.

Reklama

ALKOHOL I AMONIAK– w momencie, gdy zastanawiamy się jakich zapachów nie lubią psy, to należy wspomnieć o alkoholu i amoniaku. W pierwszym przypadku aromat alkoholowych produktów potrafi wywołać u ludzi różne reakcje (często uzależnione są one od usposobienia, skłonności czy temperamentu człowieka). Psy natomiast reagują zawsze w ten sam sposób – odwracają głowę, odchodzą, kichają. Z kolei amoniak to substancja o bardzo intensywnym i charakterystycznie ostrym zapachu. Jego wyrazista woń bardzo mocno drażni nozdrza czworonogów (podobnie jak ocet) i może wywołać u nich problemy z oddychaniem. Należy wiedzieć, że woń amoniaku również skutecznie niweluje inne zapachy. Jednak w tym przypadku trzeba pamiętać, że jego aromat będzie wyczuwalny (nawet dla ludzkiego nosa) przez kilka dni w odległości od kilu do kilkunastu metrów.

PERFUMY– ciekawostką w tej sprawie jest kwestia używania zapachów, które są niezwykle przyjemne dla nozdrzy człowieka. Wiele kosmetyków stosowanych w codziennym życiu przez ludzi: perfumy, balsamy, lakiery do włosów mają silną i ładną woń. Jednak psy nie są fanami takich aromatów, niezależnie od nuty zapachowej, jaka została dla nich skomponowana. Wiele zwierząt ucieka z pomieszczenia, w którym zostały rozpylone perfumy ze względu na to, że ich nozdrza są dość wrażliwe, a sam zapach bywa wyrazisty i bardzo intensywny. Te ludzkie kosmetyki charakteryzują się dużą ilością aromatów w ich wnętrzu i psy są w stanie wyłapywać poszczególne elementy ich składu. Tym samym dostarczana jest im moc informacji.

Reklama

NAFTALINA- jej woń zbliżona jest do specyficznego zapachu benzyny. Część osób nie ma z nią problemu (kompletnie na nich nie działa), ale wiele ludzi źle reaguje w kontakcie z jej silnym aromatem. Z kolei psy za każdym razem odpowiadają taką samą reakcją – odchodzą jak najdalej. Można powiedzieć, że kulki naftalinowe potrafią odstraszyć nie tylko mole, ale także domowe czworonogi. 

ROŚLINY– niewiele osób wie, że poza substancjami używanymi powszechnie w domu istnieją także takie rośliny, które skutecznie odstraszają psy. Domowy pupil na pewno będzie unikał tych o intensywnych i wyrazistych zapachach. Do jednym z nich należy drzewko cytrusowe, jak również roślina z grupy bylin o nazwie – drzewko bożonarodzeniowe (ma ono mocną woń, której psy nie lubią). 

Specyficzne osobniki.

Wszystkich wymienionych dotychczas aromatów psy zdecydowanie nie lubią. Co oznacza, że skutecznie one unikają owych zapachów (cytrusów, alkoholu czy też perfum). Wiąże się to z ich specyficzną i drażniącą wonią. Oczywiście wśród tych zwierząt można spotkać takie osobniki, które nie reagują w żaden sposób na nieprzyjemne zapachy. To samo dotyczy psów, które potrafią stronić od aromatów, które wydają się neutralne lub przyjemne. Dlatego bardzo ważna jest obserwacja pupila w trakcie kontaktu z nową, mocą czy specyficzną wonią. Wszystkie wysyłane przez psa sygnały mogą dużo powiedzieć o jego preferencjach odnośnie do zapachów. 

Odstraszające substancje w formie sprayów.

Wiedza na temat preferencji zapachowych psów sprawiła, że na rynku pojawiło się wiele ofert związanych ze środkami odstraszającymi. Substancje te dedykowane są osobom mających problem w momencie. gdy jego pupil nie potrafi zachować czystości w domu i wiąże się to np. z oddawaniem moczu ciągle w tym samym miejscu. Jak również dla ludzi, których pies niszczy meble, rabatki w ogrodzie, ściany czy też drzwi. 

Reklama

Wszystkie dostępne preparaty to zapachy odstraszające psy, które można wykorzystywać bez problemu w domu (część osób nie tylko spryskuje dane powierzchnie, ale także myją nimi podłogi). Oczywiście środki, które można stosować w ogrodzie to substancje z innej grupy aniżeli spraye do użycia we wnętrzu domu. Działają one w sposób nieszkodliwy na rośliny i okoliczną faunę, lecz mają one na tyle specyficzną woń, że psy skutecznie ich unikają. Obecnie można spotkać środki tzw. nowej technologii występujące w formie granulatów. Oznacza to, że ich trwałość i działanie jest długotrwałe. Substancje odstraszające czworonogi uwalniają się w sposób stopniowy, dzięki temu zwierzęta nie mają ochoty się do nich zbliżać. Jednak należy wiedzieć, że tego typu preparaty nie są środkami o pochodzeniu naturalnym. Producenci posiadają wiedzę na temat zapachów odstraszających psy, więc obecnie starają się tworzyć je poprzez stosowanie technologii laboratoryjnych. 

Spraye odstraszające to doskonałe preparaty pomagające rozwiązać problemy związane na przykład z oddawaniem moczu w domu przez zwierzę czy też kopaniem dołków. Jednak nie jest to jedyne wyjście z sytuacji, ponieważ pojawiający się kłopot jest w ten sposób tylko maskowany. Dlatego warto zagłębić się w dany problem i poszukać jego źródła, a preparaty odstraszające używać tylko jako pomoc.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama