Bieszczady z psem czy można

Bieszczady z psem – sprawdź gdzie możesz iść

Jak mówi popularne powiedzenie “A może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady”. Tylko co jeśli chcemy odwiedzić Bieszczady z psem? 

Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem w Bieszczady z psem? 

Wydawać by się mogło, że ten przepiękny obszar jest wręcz stworzony do długich spacerów z psem. Niestety przyjeżdżając w Bieszczady z psem bez wcześniejszego dokładnego zaplanowania wspólnych aktywności, możemy się mocno rozczarować. 

Przede wszystkim nie będziemy mieli możliwości eksplorowania z naszym przyjacielem najpopularniejszych turystycznych szlaków na terenie Parku Narodowego. Od kilkunastu lat w polskiej ustawie o ochronie przyrody obowiązuje bowiem następujący zapis: “Wprowadzanie psów na obszar parku dozwolone jest wyłącznie w obszarze ochrony krajobrazowej. Zabrania się wprowadzania psów na szlaki turystyczne i ścieżki przyrodnicze, za wyjątkiem odcinków prowadzących wzdłuż dróg publicznych.”. Oczywiście osoby z niepełnosprawnościami mają pełne prawo do korzystania z Parku Narodowego wspólnie ze swoimi psimi przewodnikami,stanowi to jednak jedyny wyjątek. 

Bieszczady mimo swojego niewątpliwego piękna są też w końcu domem dla wielu dzikich zwierząt, jak niedźwiedzie czy wilki. Jak tłumaczą władze Bieszczadzkiego Parku Narodowego, obecność na tym terytorium psów domowych, jest nie tylko stresująca, ale także niebezpieczna dla jego stałych mieszkańców. Wiąże się m.in. z hałasem i obcymi zapachami, ale także możliwością przenoszenia rozmaitych chorób i pasożytów, na które mieszkańcy Bieszczad nie są uodpornieni. 

Jeśli chodzi o wakacje z psem Bieszczady mogą więc nie zaspokoić wszystkich planów i oczekiwań, które normalnie mielibyśmy w stosunku do takiego wyjazdu. Natomiast odpowiednie nastawienie i świadomość tego, na co będziemy mogli sobie pozwolić, a na co nie, wyjeżdżając w Bieszczady z psem, może sprawić, że wypoczynek będzie całkiem udany. Nadal możemy bowiem spacerować z naszym psem poza szlakami turystycznymi, wzdłuż głównych dróg, a także wybrać się na zwiedzanie dalszej okolicy, poza ściśle chronionym obszarem parku narodowego. 

Reklama

Bieszczady – nocleg z psem 

Jeśli po rozważeniu wszelkich za i przeciw zdecydujemy się ostatecznie jechać z psem w Bieszczady, samo znalezienie miejsca do spania nie powinno być dużym problemem. Zazwyczaj uda nam się znaleźć miejsce, w którym psy przyjmowane będą albo bezpłatnie albo po uiszczeniu niezbyt wysokiej opłaty dodatkowej (często będzie to kilka lub kilkanaście złotych więcej). Na pewno warto zawczasu uprzedzić właściciela lokalu o tym, jak duży będzie zwierzak, z którym przyjedziemy – w niektórych miejscach na terenie Bieszczad nocleg z psem jest dozwolony tylko w przypadku małych ras. Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie zasady panują w miejscu, do którego planujemy się wybrać albo chcemy od początku przeszukać dostępne lokale pod kątem tego kryterium, możemy skorzystać ze specjalnych wyszukiwarek turystycznych. Jeśli chcemy sprawdzić, gdzie w Bieszczadach nocleg z psem nie stanowił będzie przeszkody, wystarczy że zaznaczymy taką opcję w filtrach wyszukiwania. 

Jeśli zdecydujemy się na wyjazd w Bieszczady z psem, powinniśmy to zrobić w sposób odpowiedzialny – nie jest rozwiązaniem zabranie ze sobą zwierzaka tylko po to, aby zostawić go na cały samego w wynajętym pokoju. Spowodujemy tym u naszego pupila niepotrzebny stres i z pewnością nie będzie to dla niego udany wyjazd. Jeśli naprawdę traktujemy psa jak naszego najlepszego przyjaciela, upewnienie się, że będziemy razem spędzać czas z pewnością powinno znaleźć się na liście wyjazdowych priorytetów. 

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama