Szczeniak z żółtą wstążką

Yellow dog – co oznacza żółtą wstążka na smyczy lub obroży?

Yellow Dog czyli pies z żółtą wstążką – słyszeliście kiedyś o tym projekcie? Z pewnością każdemu z nas zdarzyło się doświadczyć albo chociaż być świadkiem sytuacji kiedy podczas spaceru z psiakiem ktoś bez pytania postanowił podejść i go pogłaskać, nie pytając nawet o zgodę ani nie zastanawiając się nad tym, czy psiak aby nie zrobi mu krzywdy. 

Oczywiście gdyby zrobił, osoba miałaby pretensję do właściciela, mimo tego, że nie powinna była głaskać obcego psa. Nie każdy pies lubi być głaskany przez obcych, wiele ras jest dość nieufna i zdystansowana w stosunku do nieznajomych. A nawet jeśli pies jest przyjazny i chętny do pieszczot, właściciele mogą sobie po prostu tego nie życzyć i mają do tego pełne prawo. 

Projekt Yellow Dog – o co chodzi?

Projekt Yellow Dog został stworzony właśnie po to, żeby zapobiegać takim sytuacjom. Polega on na niczym innym, tylko na umieszczeniu na smyczy, czy obroży psiaka specjalnej żółtej wstążki, która jest informacją, że opiekun nie życzy sobie, żeby podchodzić do jego psa. 

Twórcy projektu „yellow dog” tłumaczą, że został on stworzony z myślą o psiakach, które po prostu potrzebują przestrzeni i nie mają ochoty na bycie zaczepianymi podczas spaceru albo ich opiekunowie nie maja po prostu na to ochoty. Oczywiście prawda jest taka, że o pozwolenie na pogłaskanie psa powinno się zawsze prosić opiekuna zwierzaka, ponieważ nigdy nie wiemy jak zwierzę zareaguje a poza tym jest to zwykły przejaw szacunku. Yellow dog pomaga jednak zwiększać świadomość dotyczącą proszenia o pozwolenie na głaskanie obcych psów. 

Kiedy warto założyć psu żółtą wstążkę?

Yellow dog ma także pomóc zakończyć nieodpowiedzialne zachowania rodziców, którzy pozwalają swoim dzieciom na podbieganie i głaskanie obcych psów bez pozwolenia opiekunów. Jeśli pies skrzywdzi dziecko, rodzice oczywiście mają pretensje do opiekuna psa, tymczasem powinni je mieć do siebie za niedopilnowanie pociechy i niewytłumaczenie jej, że mnie można głaskać obcych psów bez wyraźnego pozwolenia ich opiekunów. 

Istnieją jednak inne powody dla których projekt yellow dog jest bardzo przydatny. Może być bardzo praktyczny jeśli pies: 

Reklama
  • wykazuje zachowania agresywne,
  • jest chory,
  • ma nowego opiekuna i właściciel nie zna jeszcze dobrze jego reakcji,
  • jest zwierzakiem pracującym, np. psem przewodnikiem 
  • jest psem lękowym i źle reaguje na kontakt z obcymi ludzmi

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Jak długo żyją psy?

Ile lat żyje pies? Pewnie niejednokrotnie zastanawiałeś się, jak długo właściwie żyją psiaki. Często słyszy [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama