Dlaczego pies puszcza bąki – możliwe przyczyny

Zapewne zastanawiasz się skąd dobiega nieprzyjemny, ulatniający się zapach po całym pomieszczeniu, a w pokoju znajdujesz się tylko Ty i twój czworonożny przyjaciel. Wyobraź sobie, że on także może puszczać niesforne gazy oraz mieć objawy takie jak burczenie w brzuchu czy bulgotanie lub odbijanie się treści pokarmowej i nieprzyjemny zapach z pyska. U psa nie do końca jest to pożądane i naturalne zjawisko, a więc należy spojrzeć na przyczyny tej sytuacji.

Spis treści: ( kliknij aby przejść )

  1. Przyczyny kłopotliwych gazów u psa

    Przyczyny kłopotliwych gazów u psa

    Często puszczanie bąków przez psa świadczy o jego źle funkcjonującym układzie pokarmowym. Zalegający zbyt długo pokarm oraz spowolniona praca jelit przyczynia się do uwalniania gazów. Innym problemem może być zbyt zachłanne połykanie pokarmów przez czworonoga. Zwierzę zamiast odpowiednio przerzuć spożywany pokarm połyka go dużymi kawałkami, przyczyniając się do nieprawidłowej pracy układu trawiennego. Jest to charakterystyczne u psów posiadających małe pyszczki m.in shih-tzu.

    Nietolerancje i alergie pokarmowe na niektóre składniki jak mleko, fruktoza, laktoza bądź gluten powodują również te dolegliwości. Dlatego też należy w takim wypadku zakupić specjalną karmę dla alergików. Zarówno dla człowieka jak i psa w szybszym trawieniu i lepszym samopoczuciu pomaga ruch. Zbyt siedzący tryb życia powoduje spowolnioną pracę układu pokarmowego, co również przyczynia się do powstawania wzdęć. Należy więc zapewnić psu zabawy ruchowe na świeżym powietrzu bądź w domu gwarantujące nie lada gratkę również dla samego właściciela. Nie należy jednak czworonoga przemęczać, bowiem po spożytym posiłku musi mieć również czas na odpoczynek. Zła dieta to także objaw rozprzestrzeniania się gazów. Warto zadbać aby w jadłospisie psa znajdowały się witaminy ułatwiające trawienie oraz ograniczenie spożywania węglowodanów i roślin strączkowych.

    Jeśli żaden z powyższych punktów nie dotyczy Twojego psa, być może odbył on niedawno kurację antybiotykową. Antybiotyki osłabiają organizm, zmniejszają florę bakteryjną i prowadzą do powstawania śmierdzących gazów. Zwierzę może cierpieć również na choroby układu trawiennego, takie jak zapalenie jelita lub trzustki. Jeśli więc u psa występuje długotrwały problem z dużą ilością gazów, należy jak najszybciej udać się do weterynarza, aby mógł on wskazać prawdziwą przyczynę pojawienia się problemu.

    Warto więc dostarczyć czworonożnemu przyjacielowi odpowiednią dietę, aktywność fizyczną, a w przypadku alergików, wykluczenie z ich posiłków składników powodujących niepożądany efekt.

    Reklama

    Zapisz się na newsletter!

    Autor: Redakcja

    Reklama

    Podobne artykuły

    Czy psy śnią?

    Czy zastanawiałeś się kiedyś czy psy mają sny i czy gdy pies szczeka i biega [...]

    Reklama

    Czytaj dalej

    Dodaj komentarz

    Reklama