Jak zrobić legowisko dla psa?

Jako właściciel psa wiesz, że Twój futrzany przyjaciel zasługuje na wszystko, co najlepsze. Wśród kolorowych zabawek, pachnących smakołyków i uroczych miseczek nie może zabraknąć miejsca na… legowisko! To właśnie na nim pies czuje się bezpiecznie, wyleguje się do góry brzuchem i odpoczywa. Wybór odpowiedniego posłania nieraz przyprawia właściciela o zawrót głowy. Po przejrzeniu setek modeli w przeróżnym zakresie cenowym może okazać się, że wybrane przez nas legowisko zupełnie nie zainteresuje czworonoga. Czy to oznacza kolejne żmudne poszukiwania i kolejny niemały wydatek? Otóż NIE! Przy odrobinie własnego wysiłku stworzysz własne, oryginalne posłanie! Poniżej znajdziesz kilka pomysłów, które możesz wykorzystać.

  1. Materacyk dziecięcy — nie tylko dla dziecka…

…chyba że psiego! Jest to jeden z najprostszych sposobów na zapewnienie psu miejsca do spania. Jedyne co będzie potrzebne, to materac z dziecięcego łóżeczka oraz dopasowane prześcieradło. Nie ma znaczenia, czy zdecydujesz się na produkt nowy, czy postawisz na recykling i ponowne wykorzystanie używanego materaca. Przejrzyj strych, popytaj znajomych lub poszperaj na lokalnej grupie ogłoszeniowej — dzięki temu niskim kosztem stworzysz oazę spokoju dla swojego pupila. Dodatkowymi zaletami są: nieograniczony wybór wzorów prześcieradeł, łatwość w utrzymaniu czystości oraz możliwość zmiany wyglądu legowiska w dowolnym momencie.

  1. Ekologiczne posłanie ze skrzynki po owocach

Drewniane skrzynki znajdują wiele zastosowań — jako półki, stoliki, krzesła i… psie legowisko. Jego wykonanie jest banalnie proste. Skrzynkę należy oczyścić oraz pozbyć się wszelkich wystających elementów (gwoździe, drzazgi, odłamki drewna). Wedle uznania można wyciąć jedną ze ścianek, aby ułatwić dostęp do posłania. Kolejnym etapem, aczkolwiek niekoniecznym, jest malowanie nietoksyczną farbą do drewna (istnieją specjalne farby bezpieczne dla dzieci, które nadają się również dla zwierząt). Teraz najważniejsze — wypełnienie: poduszki czy koce sprawdzą się idealnie!

Ps. W przypadku mniejszego psa, możesz postawić skrzynkę na jednym z dłuższych boków. Dzięki temu powstanie legowisko z daszkiem.

  1. Drugie życie starej bluzy

Z pewnością znajdą się w Twojej szafie ubrania, których już od dawna nie nosisz. Zapomniane, rzucone w kąt szafy zbierają kurz, podczas gdy Twój zwierzak tylko na nie czeka! Nawet jeśli nie jesteś urodzonym krawcem, nie masz się czego bać. Potrzebne będą: bluza (im większa, tym większe będzie docelowe legowisko), wypełnienie w postaci poduszki, wata/gąbka lub miękki materiał do wypchania rękawów, igła, nici, nożyczki, czas i chęci. Czystą bluzę z oddychającego materiału odwracamy na lewą stronę (kaptur najlepiej odciąć). Zszywamy otwór, przez który przechodzi głowa, po czym odwracamy bluzę na prawidłową stronę. Do boków bluzy doszywamy rękawy (pozostawiając mankiety niezaszyte), a następnie wypełniamy je watą/gąbką lub innym wybranym materiałem — będą to boki naszego legowiska. Kolejnym etapem jest umieszczenie poduszki wewnątrz bluzy i zaszycie dolnego otworu. Teraz tylko zszywamy mankiety ze sobą i gotowe!

  1. Recykling z opony

Czy da się połączyć zrobienie czegoś pożytecznego i dla środowiska, i dla zwierzaka? Jak najbardziej! Zużyte opony stają się częstym problemem na wysypiskach śmieci lub, co gorsza, w lasach i na łąkach. Czy da się sprawić, że będą przyjemnym widokiem dla naszego oka i wygodnym posłaniem dla naszego czworonoga. Tak! Potrzebujesz: starej opony, nietoksycznej farby (jeśli planujesz zmianę koloru), okrągłego legowiska/poduszki, wody, mydła, szczotki z twardym włosiem. Sposób wykonania jest prosty — oponę należy umyć, oczyścić i wysuszyć. Jeśli chcesz nadać jej nowy kolor, pamiętaj o wyborze bezpiecznej i nietoksycznej farby. Ustaw oponę na krawędzi i bierz pędzel w dłoń! Po odczekaniu na całkowite wyschnięcie farby, możesz przystąpić do ostatniego kroku — wypełnienia. Poduszki, koce, legowiska mile widziane!

Reklama

Uwaga! Aby uniknąć zarysowań podłogi, przyklej na spód opony filcowe nakładki.

  1. Domek dla psa z dziecięcego łóżeczka

Jeśli Twój pies bezpieczniej czuje się w zamkniętej przestrzeni, własnoręcznie wykonany domek będzie wspaniałym pomysłem. Sposób ten jest trudniejszy od pozostałych, ponieważ konieczne może okazać się przycinanie drewnianych elementów. Dla chcącego nic trudnego także bierzemy się do pracy! Potrzebujesz: starego łóżeczka dziecięcego (jeśli będzie w komplecie z materacem — możesz wykorzystać pomysł z punktu 1.), nietoksycznej farby (jeśli planujesz zmianę koloru), piły do drewna.

Reklama

Zaczynamy od demontażu nóg łóżeczka. Przy niektórych modelach nóżki można łatwo oddzielić, mocno za nie ciągnąc. Jeśli nie jest to możliwe — piła do drewna idzie w ruch. Następnie w jednej z drewnianych ścianek robimy otwór wejściowy lub całkowicie demontujemy ściankę. Po tych czynnościach — czas na zmianę koloru! Etap malowania można pominąć, zostawiając stelaż łóżka w pierwotnej kolorystyce. Samo miejsce do leżenia można urządzić na wiele sposobów np. wykorzystując pasujący rozmiarowo materac, samodzielnie wykonane legowisko czy wypełniając przestrzeń kocami i poduszkami. Z zależności od preferencji psa można nakryć górę domku przy pomocy ręcznika, prześcieradła, wyciętej pod wymiar deski lub pozostawić bez nakrycia.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Po co psu ogon?

W przypadku kotów sprawa jest jasna - ogon pomaga im utrzymać równowagę podczas skoków i [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama