Dlaczego pies liże swoje łapy?

Pies liże łapy codziennie, tak jak my myjemy ręce. Jest to zupełnie normalne i zdrowe zachowanie, które czasami może jednak stać się patologiczne. Dlatego zawsze należy obserwować swojego psa i sprawdzać, czy jego zachowanie nie staje dziwne. Warto obserwować co robi psiak w ciągu dnia – czy często się myje, drapie, etc. Może się bowiem okazać, że mycie łap jest nazbyt częste, wręcz patologiczne. Kiedy trzeba się zaniepokoić? 

Pies liże łapy oczywiście po to, żeby zadbać o swoją higienę i jeśli robi to kilka razy dziennie, nie mamy powodów do niepokoju. Jednak jeśli zauważysz, że psiak liże swoje łapy raz za razem i robi to bardzo często i długo, może to być objawem choroby. Przede wszystkim warto skonsultować się z weterynarzem, który sprawdzi stan skóry psiaka, jego łapy, poszuka ewentualnych urazów i przyczyn problemu. Jaki zatem może być powód częstego lizania łap? 

1. Nuda

Pies może wylizywać swoje łapy ze zwyczajnej nudy. Warto wtedy zastanowić się, czy zapewniamy mu wystarczającą ilość zabawy i spacerów. Jeśli nie – trzeba to koniecznie zmienić! 

2. Stres

Nowe zwierzę w domu, przeprowadzka, hałas, zmiana rutyny, pojawienie się malucha – to i wiele innych to sytuacje, które nie są naszemu psiakowi obojętne. Warto pamiętać, co ostatnio zmieniło się w życiu pupila, by jak najszybciej znaleźć źródło problemu i znaleźć jakieś rozwiązanie. Warto skonsultować się z weterynarzem i behawiorystą, poza tym warto kupić obrożę uspokajającą, czy specjalny dyfuzor z feromonami, które uspokajają. 

3. Pies kuleje i liże łapę

Powodem lizania łapy mogą być również urazy i podrażnienia. Podrażnienia mogą się szczególnie często pojawić latem i zimą. Latem, kiedy są upały, asfalt nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur, co powoduje silne oparzenia psich łapek. Należy na to bardzo uważać. Z kolei zimą pies jest narażony na silne rany i podrażnienia wynikające z obsypanych solą chodników. Kiedy pies liże łapę i kuleje, może to również oznaczać, że po prostu doznał urazu i próbuje poradzić sobie z nim na własną rękę. 

Reklama

4. Zapalenia i alergie

Powodem częstego lizania łap mogą być także grzybice, zapalenia, drzazgi, igły drzew iglastych, ostre ciała obce, etc. Jeśli coś wbiło się psiakowi w łapę, będzie z pewnością bardzo często ją lizał, by pozbyć się ciała obcego i odkazić ranę. W takim wypadku trzeba oczywiście jak najszybciej udać się z psiakiem do weterynarza. Pies liże łapy także wtedy, kiedy jest na coś uczulony i odczuwa świąd. Powodem lizania łap mogą być również pasożyty. 

5. Zaburzenia hormonalne 

Może się okazać, że pies ma zaburzenia hormonalne, które dają objawy podobne do alergii. Zaburzenia hormonalne mogą również objawiać się czasami grzybicami, czy innymi infekcjami skórnymi, które są pozornie zaleczane, ale w końcu wracają, bo główna przyczyna nie została znaleziona. 

Reklama

6. Pazury

Przyczyna może leżeć również w źle przyciętych, albo nieprzyciętych pazurach. Zdarzają się też psy, które obgryzają swoje pazury, przez co tworzą się razy i zmiany rozrostowe, z którymi koniecznie trzeba zgłosić się do weterynarza. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Co oznacza wycie psa?

Co oznacza wycie psa? Czy ma coś wspólnego z wilkami? Jeśli jesteś opiekunem psa, z [...]

Dodaj komentarz

Reklama