Dlaczego pies zakopuje jedzenie i jak oduczyć go kopania?

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, dlaczego właściwie pies zakopuje swoje jedzenie? I co można zrobić, żeby go tego oduczyć? Samo zachowanie nie jest takie złe, jednak wiem, że przekopanie ogródka w celu znalezienia dawno zapomnianej zabawki, czy kości, nie należy do najlepszych wspomnień. Jak oduczyć psa kopania? Dlaczego pies zakopuje jedzenie? 

Internet jest pełny filmików obrazujących psy, które w zabawny i bardzo kreatywny sposób podkradają swoim właścicielom jedzenie. O ile oglądanie takich filmików jest zabawne, o tyle mniej zabawne jest, kiedy mamy taki problem w domu i wystarczy kilka sekund nieuwagi, by po chwili gonić psa, który radośnie podkradł ze stołu kotleta. Dlaczego pies kradnie jedzenie? I czemu pies chowa jedzenie, które ukradł? Albo nawet swoje własne? 

Dlaczego psy chowają jedzenie? 

1. Przez instynkt 

Pies jest myśliwym i jest genetycznie uwarunkowany do polowań. Co prawda nie jest w nich tak sprawny jak jego przodkowie sprzed kilku tysięcy lat, ale wrodzone w nim pozostały. W końcu jedzenie jest ważnym elementem udomowienia psiaków: kiedy przodek psa zaczął się zbliżać do ówczesnych ludzi, szukał resztek po posiłkach, które najczęściej znajdował, albo dostawał. Dlatego można powiedzieć, że czyhanie na ludzkie jedzenie jest wpisane w jego naturę. 

Czy pies podkrada tylko jedzenie? 

Jeśli zauważysz, że poza podkradaniem jedzenia pies kradnie też inne przedmioty, np. Dziecięce zabawki, buty, długopisy, ścierki, może to oznaczać chęć zwrócenia na siebie uwagi i może być wynikiem poświęcania psiakowi zbyt małej ilości uwagi. 

Reklama

Istotną kwestią dotyczącą podkradania jedzenia jest wiek psa. Jeśli takie zachowanie zdarza się szczeniakom, czy małym psom, jest to najczęściej brak konsekwencji z naszej strony, albo wynik ciekawości młodego zwierzaka, który sprawdza, co może zjeść. 

Często również próbuje nasze granice i testuje, na ile może sobie pozwolić. Pamiętaj, że okres szczenięcy jest najlepszym czasem na kształtowanie dobrych nawyków. Jeśli zignorujesz podkradanie przez psa jedzenia w jego młodym wieku, bardzo trudno będzie to zachowanie wykorzenić w późniejszych latach. 

Reklama

Na przeciwległym biegunie znajdują się starsze psy, które mogą zapomnieć nawyków nauczonych za młodu, czy mieć problemy z kontrolą łaknienia. W takim wypadku 

konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii, który wykluczy problemy somatyczne i zaleci konkretne rozwiązania, i odpowiednią karmę. 

Problemy z podkradaniem i chowaniem jedzenia mają też często psy, które mają za sobą trudną przeszłość, doświadczyły głodu i konieczności polowanie na własną rękę, od którego zależało ich przeżycie. Takie psy mają często problem z łapczywym jedzeniem, bronieniem miski i zjadaniem zbyt dużej ilości pokarmu. W takiej sytuacji należy koniecznie skonsultować się z behawiorystą, ponieważ zbyt łapczywe jedzenie jest dla psa bardzo szkodliwe. Nie mówiąc o tym, jak frustrujące są dla niego te trudne wspomnienia, z którymi behawiorysta pomoże się uporać. 

Dlaczego pies kopie dziury? Jak oduczyć psa kopania dziur? 

Zdaję sobie sprawę z tego, jak uciążliwe potrafi być wykopywanie przez zwierzaka dziur w ogródku, szczególnie takim ogródku, który jest wypielęgnowany i jest oczkiem w głowie właścicieli, Zanim znajdziemy jednak rozwiązanie, zacznijmy od zastanowienia się nad tym, dlaczego psy zakupują kości? 

Reklama

Psiaki mają bardzo silny instynkt przetrwania, który jest oczywiście odziedziczony po przodkach. Kiedy psiaki nie były jeszcze udomowione, jadły tak naprawdę tylko wtedy, kiedy udało im się coś znaleźć, dostać albo upolować. Właśnie dlatego zakopywały resztki swoich „potraw” na później, na gorsze czasy, na czasy głodu. Jeśli faktycznie nie udało się nic upolować, wracało się do miejsca, w którym zakopało się jedzenie i sięgało się po zakopane kąski. 

Co prawda nasze psiaki są w zachowaniu zupełnie inne niż ich dzicy przodkowie, niemniej jednak niektóre ewolucyjne zachowania nadal im pozostały. Nasz psiak może po prostu zakopywać swoje ulubione jedzenie, kości i nawet zabawki, by wrócić do nich później, kiedy będzie nimi znowu zainteresowany! Psiaki bowiem nie ukrywają tylko jedzenia, ale ukrywają również przedmioty, które są dla nich ważne. Czyli można w ogrodzie bez problemu znaleźć wszelakie piłki, gumowe zabawki, nawet części odzieży! 

Psiaki potrafią być czasami naprawdę niezłymi zbieraczami. Innym powodem tego, że pies zakopuje jedzenie, może być również nuda. Powtarzam to bardzo często, ale jest to tak ważne, że powtórz jeszcze raz – psiaki muszę być porządnie wybawione, dlatego jeśli Twój pies nie otrzymuje codziennej, porządnej dawki spaceru i zabawy, natychmiast to zmień! Dla dobra Ciebie, zwierzaka i Twojego ogrodu. Nawet jeśli Twój psiak ma wszystko o czym mógłby tylko zamarzyć, może czasami wpaść na pomysł i poczuć ewolucyjną potrzebę, żeby coś zakopać na cięższe czasy. Nie jest to jednak nic groźnego. 

Zatem jak oduczyć psa kopać doły

Czasami kopanie nie ma nic wspólnego z zakopywaniem, a jest po prostu.. kopaniem. Z ciekawości, nudy, czasami szuka chłodniejszego miejsca na odpoczynek. Poza odpowiednim wybawieniem psa i chodzeniem z nim na regularne spacery, warto również wyznaczyć mu mimo wszystko jakąś strefę, w której kopanie będzie dozwolone. Psiak czasami musi sobie polować i trzeba mu to umożliwić, inaczej będzie sfrustrowany. 

Reklama
Reklama

Jak nauczyć psa posłuszeństwa? 

Przede wszystkim nigdy nie należy dokarmiać psa przy stole, bo dajemy mu wtedy jasny sygnał, że jeśli będzie odpowiednio długo prosił, będzie w stanie coś ugrać. Nie jest to nawyk, który chcesz utrwalić – na dłuższą metę jest niesłychanie uciążliwy i trudny do wykorzenienia. 

Ważne jest też uczenie psa komend „zostaw”, kiedy będzie próbował podkraść coś ze stołu. W konfrontacji z uporem psa, możemy wygrać tylko konsekwencją i spokojem. Najpierw można zacząć uczyć komendy „zostaw” na smakołykach. Jeśli pies powstrzyma się przed zjedzeniem go – dostanie nagrodę. Następnie ustawiamy na stole coś smakowitego i nagradzamy psa smakołykiem, kiedy zareaguje na komendę „zostaw” i nie ruszy jedzenia ze stołu. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama