Cieczka u psa ile trwa?

Cieczka u psa, co to jest, ile trwa, objawy

Cieczka u psa jest nieuniknionym zjawiskiem, jeśli jesteś właścicielem suczki przed sterylizacją. Kiedy już ona nadejdzie, zmiany zachowania Twojego psiaka będą bardzo widoczne. Zmieni to nie tylko jej, ale i Twoje życie. Na co warto być przygotowanym i co warto wiedzieć o cieczce u psa? 

Co to cieczka u psa? Ile trwa cieczka u psa? 

Ruja u psa trwa aż 3 – 4 tygodni i pojawia się zazwyczaj dwa razy w roku. Zazwyczaj, ponieważ niektóre rasy, np. basenji mają cieczkę tylko raz w roku. Z kolei u młodych psów, szczególnie przez kilka pierwszych cieczek, mogą być one nieregularne i występować cześciej, nawet co 2 – 3 miesiące. Suczka może zajść w ciążę już przy pierwszej cieczce, dlatego warto mieć ją na oku. Warto również dodać, że koniec krwawienia nie jest końcem cieczki! Bynajmniej. Po około 10 dniach od rozpoczęcia krwawienia wchodzi w najbardziej płodną fazę, kiedy wydzielina jest przezroczysta, przez co bardzo łatwo ją przeoczyć. 

Kiedy pojawia się pierwsza cieczka u psa? 

Pierwsza cieczka u psa powinna pojawić się pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia, chociaż warto zaznaczyć, że mniejsze psy dojrzewają wolniej od większych. 

Jak zapobiec niechcianej ciąży u suczki? 

Cieczka u psa = dni płodne. Podczas cieczki suczka może z ogromną łatwością zajść w ciążę, jest to niezwykle płodny czas, w związku z czym należy ją odpowiednio zabezpieczyć. Psiaka nie należy w tym szczególnym czasie puszczać luzem, nawet, jeśli teren jest ogrodzony. Determinacja suczki do znalezienia w tym okresie samca jest naprawdę imponująca, dlatego nie powinny zupełnie dziwić podkopy i ucieczki. Zdarza się też czasami tak, że nawet płot nie jest dla psów przeszkodą w zorganizowaniu miłosnej schadzki, dlatego zawsze lepiej zapobiegać, niż płakać nad rozlanym mlekiem. 

Najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą formą zapobiegania ciąży i rui u psa jest oczywiście sterylizacja, która skutkuje bezpłodnością. Istnieją oczywiście środki hormonalne, które stosuje się, by przesunąć lub przerwać cieczkę (są czasami używane przez hodowców), natomiast absolutnie nie jest to rozwiązanie na dłużej – podawanie psu hormonów może skutkować bardzo groźnym ropomaciczem i nowotworami. 

Reklama

Jeśli nie planujesz rozmnażać swojej suczki, zdecyduj się na sterylizację. Wokół cieczki krąży wiele mitów, między innymi ten, jakoby suczka powinna urodzić chociaż raz, by „poczuć, jak to jest matką”. Takie podejście jest zupełnie irracjonalne, bowiem zwierzęta nie przeżywają macierzyństwa tak jak ludzie. Psami kieruje instynkt, który sprawia, że odczuwają bardzo silną potrzebę przedłużenia gatunku, tak silną, że suczki mające cieczkę, które nie są kryte, zwyczajnie 

się męczą i tęsknie wypatrują kawalerów. Naprawdę nie ma sensu męczyć swojego psa, jeśli wiesz, że nie chcesz, by miał szczeniaki. 

Reklama

Cieczka u psa objawy: 

Poniżej opisane fazy mogą nie być tak wyraźnie zaznaczone w przypadku pierwszej rui u psa, która może dawać niejednoznaczne objawy i trwać krócej, niż kolejne. Nie jest to coś, czym trzeba się martwić, organizm suczki musi po prostu mieć czas na przystosowanie się do tego nowego zjawiska. 

Głównym objawem każdej cieczki jest krwawienie z dróg rodnych suczki. Cieczka przebiega w kilku fazach: 

1. Faza poprzedzająca ruję – jest to faza, w której rozpoczyna się krwawienie. Srom suczki jest bardziej widoczny i obrzęknięty. Suczka w tej fazie może często oddawać mocz i zostawiać swój zapach. 

2. Ruja właściwa – wydzielina zmienia kolor z czerwonego na różowy, po czym jaśnieje jeszcze bardziej, przybierając mleczną barwę. Srom w tej fazie wiotczeje. 

Reklama

3. Faza porujowa – wydzielina po raz kolejny robi się ciemniejsza, srom jest miękki. 

4. Faza bezrujowa – jest to okres bezobjawowy, innymi słowy stan „bez rui”, w którym suczka będzie aż do następnej cieczki. 

Jakie jest zachowania psa podczas cieczki? 

Zachowanie każdej suczki będzie trochę inne, ale można z pewnością zauważyć pewne uniwersalne objawy, takie jak: 

  • 1. Apatia, wycofywanie się
  • 2. Brak apetytu / zwiększony apetyt
  • 3. Większa potrzeba czułości
  • 4. Drażliwość
  • 5. Obniżona / większa niż zwykle potrzeba aktywności fizycznej
  • 6. Pobudzenie
  • 7. Zachowania agresywne
  • 8. Ignorowanie wszelkich komend (dlatego nawet jeśli Twój pies jest po szkoleniu, nie spuszczaj go ze smyczy w trakcie cieczki – to nie jego wina, że nie jest w stanie w tym okresie panować nad swoimi instynktami) 

W tym szczególnym czasie warto spacerować z dala od skupisk psów. Spotkanie psów z suczką w trakcie cieczki będzie bardzo frustrujące zarówno dla właścicieli, jak i dla samych zwierzaków. 

Reklama
Reklama

Pozostając jeszcze na chwilę w kwes i spacerów, trzeba wiedzieć, że pies w rui ma o wiele mniej wytrzymały pęcherz, a poza tym znaczy co chwilę teren, by dać znać adoratorom z całej okolicy, że jest chętna i dostępna. Dlatego nie powinno dziwić znaczenie zapachem w domu, czy częste domaganie się spacerów. 

Dodatkowo warto wyposażyć suczkę w kilka specjalnych par psich majtek na ten czas. Zaoszczędzi Ci to naprawdę dużo sprzątania, w końcu wydzielina przez pierwsze kilka dni jest czerwona, co może być sporym problemem przy próbach jej usunięcia z np. jasnych tkanin. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Podróż z psem - poradnik

Wakacje, niezależnie od tego, czy wybieramy się na nie latem, zimą, czy w jakiejkolwiek innej [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama