Dlaczego psy dyszą?

Czy psy się pocą? Odpowiadamy

Czy psy się pocą? Zastawialiście się kiedyś nad tym, czy psiaki się pocą? Jak w ogóle znoszą upały? W końcu mając taką ilość futra, praktycznie niemożliwe jest, by skóra oddychała, a przecież muszą mieć jakiś ośrodek termoregulacji. Jak zatem wygląda kwestia pocenia się u psów?
Upały są dla psiaków, tak jak dla nas, naprawdę trudnym czasem. Psy mają jednak o wiele mniej środków do radzenia sobie z nimi, a także mają bardzo ciepłe futro, które powinno chronić je przed nadmierną utratą ciepła, co niestety latem jest prawdziwym koszmarem. Oczywiście pocenie się jest istotne nie tylko latem, kiedy na zewnątrz jest naprawdę gorąco, ale również zimą i o każdej innej porze roku, podczas wysiłku np.

Jak psy się pocą?

Zacznijmy od tego, że psy oczywiście nie pocą się jak ludzie i wynika to choćby z tej prostej różnicy, że psiaki mają futro, my go nie mamy. Człowiek poci się całym ciałem. Istnieją oczywiście miejsca (np. pachy), które pocą się intensywniej, niż inne, niemniej jednak pocimy się całym ciałem. Psiaki podobnie do nas pocą się jedynie na swoich łapkach, jednak nie są one przede wszystkim odpowiedzialne za termoregulację.

Jak zatem psy się pocą? Właście częściowo przez łapki, ale jednak przede wszystkim przez.. dyszenie! Kiedy pies dyszy, stara się obniżyć temperaturę swojego ciała. Jest to bardzo ważny proces, niesamowicie ważny w trakcie upalnych dni, w których psiak powinien mieć zawsze dostęp do świeżej i chłodnej wody, a także do chłodnego podłoża, takiego jak kafelki, czy specjalne, przeznaczone dla psów maty chłodzące. Dlatego właśnie jeśli musisz zakładać psu na spacery kaganiec, koniecznie zadbaj o to, żeby nie był to kaganiec materiałowy, który utrudnia dostęp powietrza. Jest mnóstwo przypadków psów, które w takim kagańcu z niedotlenienia i przegrzania po prostu zemdlały i niezbędna była interwencja lekarza. Unikaj też spacerów w godzinach szczytu, lepiej zostawić je na wczesne poranki i późne wieczory, kiedy temperatura spada. Szczególnie trzeba w takim okresie zabrać o psy z płaskimi kufami, które mają szczególne problemy z oddychaniem podczas upałów.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Najstarsze rasy psów

Psy towarzyszą ludzkości od tysięcy lat. Pierwsze udomowione psy są potomkami wilków i innych dzikich [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama