Udar cieplny u psa- zapobieganie, objawy, leczenie

Wraz z rosnącymi temperaturami narasta problem, o którym powinni wiedzieć wszyscy troskliwi posiadacze psiaków. Udar cieplny u psa, bo o niego właśnie chodzi, wiąże się z nadejściem upałów w miesiącach letnich. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak rozpoznać objawy przegrzania u psa i w jaki sposób właściwie na nie reagować. Chociaż udar cieplny u psa jest bardziej powszechny w cieplejszych miesiącach, może on wystąpić w każdej chwili w ciągu roku, nawet gdy pogoda wydaje się łagodna.

Psy nie potrafią reagować na ciepło w taki sam sposób, jak ludzie. Gruczoły potowe  rozmieszczone na całym naszym ciele, pomagają nam sprawnie regulować temperaturę, z kolei psy mają ich tylko kilka na łapach i wokół nosa. 

Ponieważ nie są one tak łatwo w stanie się schłodzić, musimy być szczególnie ostrożni, aby zapewnić im chłodne, dobrze wentylowane i zacienione otoczenie z dostępem do czystej, świeżej wody pitnej. Udar cieplny u psa może objawiać się w różny sposób, a także może nastąpić o wiele szybciej niż myślisz, dlatego powinieneś natychmiast na niego reagować.

Co powoduje udar cieplny u psów?

Każde gorące środowisko może spowodować udar cieplny u psów. Najczęstszą przyczyną wystąpienia objawów przegrzania u psa jest nieostrożne działanie właściciela zwierzęcia, takie jak pozostawienie pupila w samochodzie lub zapomnienie o zapewnieniu mu wody i cienia, gdy przebywa na zewnątrz.

Niektóre psy są bardziej podatne na udar cieplny, zwłaszcza te o gęstej sierści, krótkich nosach lub ciężko chore. Nawet psy, które korzystają z ciągłego ruchu i zabawy, powinny być uważnie obserwowane pod kątem objawów udaru cieplnego, zwłaszcza w gorące i wilgotne dni.

Reklama

Jakie są objawy udaru cieplnego u psów?

Najbardziej wymownym objawem udaru słonecznego u psa jest nadmierne dyszenie. Inne objawy mogą obejmować ślinienie się, zaczerwienione dziąsła, wymioty, biegunkę, otępienie umysłowe lub utratę przytomności i nieskoordynowane ruchy. 

Na udar cieplny u psów może wskazywać także poważny problem medyczny związany z obrzękiem mózgu, niewydolnością nerek, krwawieniem jelitowym i nieprawidłowym krzepnięciem krwi. Z tego powodu zalecana jest natychmiastowa pomoc weterynaryjna. 

Reklama

Co powinienem zrobić, jeśli wydaje mi się, że mój pies ma udar cieplny?

Zadzwoń do swojego lekarza weterynarii lub udaj się do najbliższego szpitala dla zwierząt, lecz wcześniej poinformuj o swoim przybyciu. W drodze do lekarza weterynarii, podróżuj z otwartymi oknami i włączoną klimatyzacją.

Dopóki nie dotrzesz do lekarza weterynarii, pamiętaj, aby:

  • Usunąć psa z gorącego otoczenia.
  • Nie podawać psu żadnych lekarstw
  • Pozwolić psu pić tyle chłodnej wody, ile chce, bez zmuszania go do picia.
  • Ochłodzić psa zimną wodą, kładąc na jego grzbiecie zmoczony ręcznik.

Jak lekarz weterynarii będzie leczył udar słoneczny u mojego psa?

W przypadku udaru cieplnego psa, jego leczenie będzie obejmować dożylną terapię w celu dostarczenia mu niezbędnych minerałów.  Lekarz weterynarii będzie również monitorował psa pod kątem wtórnych powikłań, takich jak niewydolność nerek, rozwój objawów neurologicznych, nieprawidłowe krzepnięcie i zmiany ciśnienia krwi oraz nieprawidłowości związane z niedoborem elektrolitów. 

Jak mogę zapobiec wystąpieniu udaru cieplnego u psa?

Jako właściciel zwierzęcia, ważne jest, aby zwracać uwagę na temperaturę panującą na zewnątrz i podejmować odpowiednie środki zapobiegające udarowi cieplnemu psa, szczególnie w gorących i wilgotnych warunkach.Dbaj o to, czy twój pies przebywa w dobrze wentylowanym pomieszczeniu z dostępem do dużej ilości wody i cienia.

Reklama

Podczas podróży samochodem, upewnij się, że pies ma dostęp do świeżego powietrza, a także co bardzo ważne nigdy nie pozostawiaj go w samochodzie z zamkniętymi oknami.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Ile godzin śpi pies?

Ile śpi pies? I ile powinien spać? Sen zajmuje aż 1/3 życia i trudno przecenić [...]

Reklama

Czytaj dalej

Kąpanie szczeniaka

Czy można kąpać szczeniaka? To pytanie z pewnością zadaje sobie każdy opiekun czworonoga. I trudno [...]

Dodaj komentarz

Reklama