Spondyloza u psa – objawy i leczenie

Czy słyszałeś kiedykolwiek o czymś takim jak spondyloza u psa? A może właśnie bezpośrednio po powrocie od weterynarza wertujesz strony internetowe w poszukiwaniu informacji na jej temat, bo właśnie tak lekarz nazwał niedowład tylnych łap u Twojego psa? Spondyloza jest chorobą kręgosłupa, która występuje, gdy ostrogi lub narośla kostne tworzą się na zewnętrznych krawędziach kości kręgosłupa. Chociaż u wielu psów choroba przebiega bezobjawowo, istnieją również takie przypadki gdzie zwyrodnienie dotyka nerwów kręgosłupa, przez co pies może odczuwać ból o różnym, często dużym natężeniu.

Warto podkreślić, że ból nie jest jedynym powodem do niepokoju o spondylozę u psa. Stan ten może istotnie wpływać na mobilność psa, zwłaszcza gdy ostrogi kostne łączą kręgi kręgosłupa

Co to jest spondyloza u psa?

Spondyloza to choroba zwyrodnieniowa stawów, która powoduje, że zwyrodniałe dyski tworzą ostrogi kostne pomiędzy kręgami kręgosłupa. Schorzenie to  hamuje elastyczność i zakres ruchu dla psa, a także może być bardzo bolesne. Niektórzy mylnie nazywają spondylozę „zapaleniem stawów kręgosłupa” – spondyloza w przeciwieństwie do zapalenia stawów,  nie charakteryzuje się stanem zapalnym, a jedynie nieprawidłowym zrostem kości w kręgosłupie.

Spondyloza u psów najczęściej pojawia się u  starszych osobników w wieku około 10 lat lub później. Po takim czasie, kości i stawy psa dodatkowo poddawane różnym obciążeniom, stają się mniej elastyczne. Gdy to zwyrodnienie wystąpi, ciało psa może tworzyć ostrogi kostne, będące sposobem na odzyskanie części stabilności w narażonych obszarach.

Problem polega na tym, że kości te nie są naturalną częścią kręgosłupa. Na przykład, zwyrodnienia te mogą pojawić się w regionie szyi, co z kolei powoduje ból.

Reklama

Twierdzi się, że spondyloza u psa rozwija się statystycznie częściej wśród osobników większych ras psów, niemniej jednak, każda rasa jest na nią narażona.

Przyczyny spondylozy u psów

  1. Spondyloza u psów zależna od wieku

Jak już wcześniej wspomniano, spondyloza jest chorobą związaną z wiekiem. Podobnie jak w przypadku każdej kości w ciele, z czasem także kręgosłup ulega różnym zwyrodnieniom – przyczynia się do tego naturalne zużycie tkanek związane z ruchem. Ciało stara się jednak zrekompensować występujące uszkodzenia tworząc ostrogi kostne.

Reklama

Starszy wiek wiąże się również z innymi chorobami kręgosłupa, które w efekcie przekładają się na większe prawdopodobieństwo wystąpienia spondylozy u psa.

Niezależnie od tego na co z wiekiem narażony jest Twój zwierzak, ważne jest, aby zapewnić mu dobre warunki związane z odpowiednim odżywianiem i regularnymi  ćwiczeniami dopasowanymi do jego możliwości.

  1. Paraliż u psa związany z uszkodzeniami mechanicznymi

Uraz kręgosłupa lub stawów może być kolejną przyczyną spondylozy u psów.

Każde uszkodzenie mechaniczne kręgosłupa może spowodować to, że organizm wytworzy ostrogi kostne, będące rekompensatą powstałych szkód.

Reklama
  1. Spondyloza u psa wynikająca z predyspozycji dziedzicznych

Coraz częściej podkreśla się  zależność dziedziczonych genów i spondylozy u psów.

Niektóre rasy statystycznie częściej otrzymują to schorzenie “w spadku” po przodkach. Najczęściej są to owczarki niemieckie, boksery i rasy z długim grzbietem, takie jak na przykład jamniki.

  1. Spondyloza u psa, a waga ciała

Masa ciała psa może mieć znaczący wpływ na pojawienie się i postęp większości chorób zwyrodnieniowych stawów, w tym spondylozy – większy ciężar wywiera proporcjonalnie większy nacisk na dotknięty chorobą obszar pogarszając jego stan.

Kontrola masy ciała w tym wypadku jest środkiem zapobiegawczym, a także przeciwbólowym w przypadku chorób zwyrodnieniowych.

Reklama
Reklama

Objawy i symptomy spondylozy u psa

Spondyloza u psa objawia się następującymi symptomami:

  • Sztywność
  • Trudności w chodzie i zmniejszony zakres ruchu
  • Ból pleców i szyi (pies wzbrania się przed dotykiem)
  • Niedowład tylnych łap u psa
  • Brak koordynacji w ruchach

Czy spondyloza u mojego psa jest bolesna?

Zdecydowanie tak, dlatego leczenie bólu jest ważnym czynnikiem, który pomoże Twojemu psu przejść przez spondylozę.

Jak rozpoznać spondylozę u psa?

Jeśli zauważysz wspomniane wcześniej objawy udaj się do lekarza weterynarii, który pomoże potwierdzić przypuszczenia wykonując zdjęcia rentgenowskie klatki piersiowej i brzucha psa. W wielu przypadkach spondyloza zostaje zdiagnozowana przypadkowo, wówczas gdy weterynarze wykonują prześwietlenie pod kątem innych problemów zdrowotnych. 

Jak leczyć spondylozę u psa?

Po zdiagnozowaniu problemu lekarz wskaże Ci plan leczenia spondylozy u Twojego psa. Generalnie, większość przypadków przebiega bezobjawowo i w takich przypadkach nie ma konieczności podawania leków. Niemniej jednak w celu złagodzenia nacisku i zmniejszenia bólu kręgosłupa można stosować podpórkę pod plecy lub odpowiednie szelki.

U psów, które mających poważniejsze objawy, niewykluczona może być konieczność przyjmowania przez nie leków przeciwbólowych, a nawet ingerencja chirurgiczna w miejscu zwyrodnienia. 

Zastanawiasz się jak jeszcze możesz pomóc swojemu zwierzakowi? Konsultując uprzednio swoje zamiary z weterynarzem możesz:

  1. Wybrać się z psem do fizjoterapeuty 

Ta opcja może pomóc psu odzyskać trochę mobilności, a Tobie kontrolować jego wagę- oczywiście,jeśli terapia fizyczna odbywa się pod kontrolą.

Ogólnie rzecz biorąc, lekki spacer lub pływanie mogą znacząco pomóc Twojemu zwierzakowi. Pamiętaj jednak, aby unikać ćwiczeń, które mogą powodować dalsze obciążenie kręgosłupa.

  1. Wybrać się z psem do masażysty

Masaż jest naturalnym środkiem przeciwbólowym z wieloma korzyściami dla psa z spondylozą.Poza poprawą elastyczności stawów, zmniejszeniem sztywności, sesje u masażysty mogą pomóc w odzyskaniu siły kręgosłupa Twojego psa, a także poprawić jego postawę i chód.Krótko mówiąc, masaż to dobra opcja leczenia bólu, którą możesz rozważyć, aby uwolnić psa od stresu, a jednocześnie pozwolić mu się zrelaksować. 

  1. Zebrać psa do akupunkturzysty

Akupunktura to stosunkowo kontrowersyjna alternatywna opcja leczenia, która pomaga w znaczącym stopniu łagodzić uporczywy ból.

Jakie są rokowania i jak długo żyją psy cierpiące na spondylozę?

Spondyloza nie jest chorobą śmiertelną, a w przypadku psów, u których nie występują istotne objawy, osobnik może przeżyć całe swoje życie bez żadnych większych trudności.

Dla tych, które wykazują poważniejsze objawy, właściwie opracowany plan leczenia może pomóc w zapewnieniu dobrej jakości życia nawet w przypadku tych cierpiących na spondylozę. 

Spondyloza jest chorobą szkodliwą dla mobilności psa, ponieważ zmniejsza zakres ruchu, powoduje sztywność, chwiejny chód i ból. Ze względu na ograniczenia, jakie niesie ze sobą spondyloza negatywnie wpływa na jakość życia dotkniętych nią psów, jeśli jednak opcje leczenia spondylozy są monitorowane, nie ma powodu, aby Twój pupil nie mógł cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. 

Szukając dobrej strony tej trudnej choroby, to jest nią to, że leczenie może być czymś, co zbliży Ciebie i Twojego futrzanego towarzysza do siebie i sprawi, że jeszcze bardziej docenisz swojego pupila.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama