Czy pies może jechać pociągiem?

Podróż pociągiem z psem – praktyczne porady

Podróżowanie z psiakiem potrafi być naprawdę świetną przygodą. W końcu psiak jest naszym najlepszym przyjacielem, a co to za wakacje bez najlepszego przyjaciela? Przed podróżą warto się jednak solidnie przygotować, tak, by nie zmieniła się ona w uciążliwy koszmar. O jakich zasadach w pociągu trzeba pamiętać i co zabrać, czy psiak jak najlepiej zniósł podróż? 

Pies w pociągu – o czym trzeba wiedzieć? 

Przede wszystkim warto znać koszty przewozu psiaka w InterCity. Jeśli Twój pies jest małym zwierzęciem i mieści się w specjalnym transporterze, nie będzie potrzebował biletu i może podróżować całkowicie za darmo. Jeśli zaś chodzi o większe psy, będą one potrzebowały swojego własnego biletu za 15 – 20 zł. Bilet można kupić w kasie biletowej, przez internet albo w ostateczności u konduktora. W ostatnim przypadku trzeba jednak liczyć się z dodatkową opłatą w wysokości 10 zł. Cennik ten obowiązuje w PKP InterCity, jednak reguły przewozu zwierząt u przewoźników regionalnych są bardzo zbliżone – za mniejsze zwierzaki nie płaci się nic, za większe około kilkunastu złotych. 

Tak jak wspomniałam, pies w pociągu powinien podróżować transporterem, jeśli jest wystarczająco mały i nie chcemy kupować biletu. Regulamin PKP nie dookreśla rozmiarów transportera, w którym psiak powinien podróżować. Oczywiście można teoretycznie przewieźć owczarka w bardzo dużym transporterze, ale oczywiście nie będzie to z wielu względów najlepszy pomysł. Lepiej po prostu wydać te kilkanaście złotych i nie męczyć psa. 

Pies w pociągu

Podróż z psem pociągiem jest również określona kilkoma zasadami, mianowicie na każdego dorosłego może przypadać bezpłatnie jedno zwierzę. Wszystkie osoby w przedziale muszą wyrazić zgodę na obecność psiaka i wypadałoby również zapytać, czy nikt z podróżujących nie ma alergii na sierść. Podróż z psiakiem w jednym przedziale, kiedy jest się uczulonym, potrafi naprawdę być istnym koszmarem. 

Zwierzak podróżujący ze swoim opiekunem powinien być również spokojny i nie przejawiać agresji, ani nie szczekać nadmiernie

Reklama

Co zrobić, gdy pasażerowie nie zgodzą się na obecność psiaka w przedziale? W takiej sytuacji konduktor powinien wskazać inne miejsce. Niestety jeśli takie miejsce by się nie znalazło, możemy zostać nawet wyproszeni z pociągu na najbliższej stacji. Oczywiście można w takiej sytuacji starać się o zwrot kwoty za bilet, jednak lepiej zapobiegać, niż leczyć i dobrze jest zawczasu wykupić miejsce w wagonach bezprzedziałowych. 

Podczas przewozu psa pociągiem należy również pamiętać, że psiak nie może wskakiwać na siedzenie i dodatkowo jesteśmy oczywiście zobowiązani do posprzątania po nim wszelkich nieczystości. 

Reklama

Warto dodać, że wszystkie powyższe ograniczenia nie dotyczą psów przewodników. 

Psiak w pociągu nie może towarzyszyć nam w drodze do wagonu restauracyjnego i barowego. Można jednak pobrać aplikację mWars, dzięki której możesz zamówić z wagonu jedzenie i zostanie ono dostarczone do Twojego miejsca w pociągu. Jeśli nie masz biletu z miejscem siedzącym można również udać się do miejsca, gdzie są trzymane rowery – jest tam o wiele więcej przestrzeni. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Jak oduczyć psa sikania w domu

Jak oduczyć psa sikania w domu? To pytanie zadają sobie nieustannie właściciele psów (szczególnie szczeniaków) [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama