Obroża dla szczeniaka – jaką wybrać

Szczeniak sprawia każdemu wiele radości. Nie mniej jednak, wymaga on więcej opieki i troski, niż dorosły pies. Po pierwsze, należy wiedzieć iż ma on inną budowę anatomiczną i delikatniejszą skórę, co za tym idzie, wszelkie akcesoria jak np. obroża czy smycz, muszą być do niego odpowiednio dopasowane.

Niewątpliwie, wybór obroży dla szczeniaka jest niezwykle trudny, a na rynku jest mnóstwo produktów, które w mniejszym lub większym stopniu spełniają podstawowe wymagania. Jak więc wybrać odpowiednią obrożę dla szczeniaka?

Jakiej obroży absolutnie nie powinniśmy kupować?

Zacznijmy od wyjaśnienia tego, czego absolutnie nie powinniśmy sprezentować naszemu szczeniakowi. Przede wszystkim, już na samym początku powinniśmy przyjrzeć się dostępnym produktom i od razu odrzucić niektóre z nich, które mogą zaszkodzić naszemu psiemu maluchowi. Po pierwsze, nie wybierajmy nigdy obroży zaciskowych i metalowych.

Wszelkiego rodzaju dodatkowe łańcuszki, dławiki czy kolczatki mogą sprawić ból naszemu szczeniakowi. Tego typu akcesoria są zaliczane głównie do sprzętu szkoleniowego i można wykorzystywać je w metodzie awersyjnej nauczania. Ich głównym celem jest wywołanie u psa dyskomfortu i bólu, co w rezultacie ma wywołać emocje jak np. obawa przed ewentualną karą czy niepokój. Nawet w przypadku szkolenia szczeniaków, nie powinniśmy uciekać się do tych metod, gdyż zaburzy ona zbudowanie relacji pies- właściciel, co nie przyniesie korzyści żadnej ze stron. 

Unikajmy także obroży metalowych, które mogą wżynać się w delikatną skórę psiego malucha. Nie powinniśmy inwestować także w obroże, których obwód się zmienia. Dla szczeniaka, powinien być on całkowicie stały i nie zmieniać się wraz z zapięciem smyczy. Dzięki temu szczeniak nie będzie odczuwał nieprzyjemnego tarcia na skórze, a także zapobiegnie to powstawaniu ran.

Reklama

Jaką obrożę dla szczeniaka wybrać?

Przejdźmy teraz do tego, jaka obroża sprawdzi się najlepiej w przypadku szczeniaka. W pierwszej kolejności, zwróćmy uwagę na rodzaj materiału z którego została wykonana. Szczególnie rekomenduje się obrożę parcianą, ale także tą, wykonaną ze skóry. Wiele szczeniaków ma krótką sierść, a oznacza to, że ich delikatna skóra nie jest jeszcze w pełni chroniona. Warto więc zainwestować w delikatne materiały, które nie będą wycierać sierści na szyi i nie spowodują odparzenia. Obroża dla szczeniaka, powinna być także wykonana z materiałów najwyższej jakości. Bez żadnych wad materiału czy wad mechanicznych, które powstały w procesie jej wykonywania. Obroża powinna być również odpowiednio szeroka, by podczas ciągnięcia za smycz, nie powodowała ucisku na krtań, co może sprawić naszemu psiemu maluchowi nie tylko dyskomfort, ale także i ból. Kolejnym aspektem jest rozmiar obroży, który musi być dopasowany do szyi szczeniaka. Najlepiej po jej założeniu, sprawdzić czy bez problemu możemy wsunąć pod nią trzy palce. Będzie to sygnałem, że nie jest ona na tyle ciasna, by utrudnić psiakowi oddychanie, ani na tyle luźna, by podczas dynamicznych zabaw, po prostu się zsunęła. 

Kolejno, warto zwrócić uwagę, czy obroża ma kształt rulonika, a nie zwykłego zapinanego paska. Dzięki temu znów oszczędzimy nie tylko sierść, ale także i skórę szczeniaka. Pamiętajmy też, że szeroka obroża świetnie sprawdzi się w momencie, kiedy rozpoczniemy szkolenie szczeniaka, gdyż będziemy mogli go w pełni kontrolować, jednocześnie nie sprawiając mu bólu. Dla psich maluchów, polecana jest także obroża uzdowa, szczególnie w przypadku aktywnych szczeniąt, które uwielbiają ciągnąć. Jednak pamiętajmy, że będzie to tylko i wyłącznie rozwiązanie tymczasowe, gdyż z jej pomocą, szczenię nie nauczy się chodzenia na smyczy, przy nodze właściciela.

Reklama

Warto więc wraz z obrożą, wybrać dobrej jakości smycz, której szczenię nie przegryzie i od samego początku uczyć go łagodnego chodzenia i zaznajomić go ze smyczą. W miarę jak szczenię będzie dorastało, obroże można wymienić na taką, która pozwala na regulację zapięcia, jednak dobrze jest nadal używać produktów parcianych lub skórzanych.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama