Koty są ogromnymi czyściochami, poświęcają aż 1/3 swojego dnia na pielęgnację futerka. Wylizywanie się, mycie pyszczka łapą i czyszczenie pazurów – to stałe widoki każdego opiekuna kota. Kocia skrupulatność w myciu nie oznacza jednak, że jesteśmy zupełnie zwolnieni z dbania o sierść swoich pupili. Czy czesanie kota jest konieczne, a jeśli tak, to jak często to robić?
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Nie każdy kot wymaga czesania, to prawda. Jednak nawet koty o krótkiej sierści wymagają od czasu do czasu przeczesania futerka. Jest to szczególnie ważne w porze linienia, aby pozbyć się nadmiaru martwego podszerstka i zapobiec tworzeniu się kul włosowych, które mogą prowadzić nawet do zatkania układu pokarmowego. Kule włosowe mogą być dla kota naprawdę niebezpieczne, dlatego aby ich unikać, należy nie tylko od czasu do czasu przeczesać sierść mruczka, ale również zapewnić mu stały dostęp do trawy dla kotów. Trawa jest bardzo ważna, ponieważ pozwala kotu sprowokować wymioty, co pomaga pozbyć mu się kul włosowych z żołądka.
Załączony koty może wymiotować, nie ma apetytu, a zatkanie jelit jest zagrożeniem dla życia. Pielęgnacja powinna być szczególnie uważna i regularna w przypadku kotów długowłosych i półdługowłosych, u których nieczesana sierść może ulec sfilcowaniu i skołtunieniu. By dobrze wyczesać kota, trzeba jednak posiadać odpowiednie narzędzia. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się zatem różnym modelom szczotek dla kotów i zastanowimy się, jak wybrać najlepszą.
Szczotka dla kota – czym się kierować przy zakupie?
Każde akcesorium dla kota ma inne przeznaczenie. Przy wyborze szczotki dla kota, powinno się kierować przede wszystkim:
• typem sierści kota – szczotka powinna być dostosowana do długości i rodzaju kociej sierści. Inna szczotka będzie potrzebna do czesania kota długowłosego, inna do pielęgnacji kota krótkowłosego. Koniecznie zwróć też uwagę na to, czy podszerstek u kota jest wystarczająco gęsty, ponieważ im jest gęstszy, tym bardziej musisz dbać o usuwanie obumarłych włosów.
• rozstawem i długością ząbków – do pielęgnacji kotów z długą sierścią i półdługą sierścią potrzebujesz szczotek i dłuższych ząbkach. Z kolei szczotki i grzebienie o różnym rozstawie ząbków nadają się do różnych celów – te geste wyczesują podszerstek, z kolei grzebienie o rzadkim rozstawie rozplątują futro.
• materiałem i jakością wykonania – szczotka powinna być przede wszystkim solidnie wykonana, tak, by nie wystawały z niej żadne ostre elementy. Powinna dobrze leżeć w dłoni, dlatego mimo wszystko szczotkę warto kupować (albo chociaż obejrzeć) stacjonarnie, tak, by jej użytkowanie było po prostu przyjemne. Pamiętaj, że im tańsza szczotka, tym niestety będzie mniej trwała i wykonana z gorszej jakości materiałów. Unikaj tez materiałów, które elektryzują sierść.
• wykończeniem ząbków – jest to bardzo ważne kryterium podczas wyboru szczotek i grzebieni metalowych. Ząbki grzebieni powinny być zawsze delikatnie zaokrąglone, tak, by nie drapały delikatnej skóry kota. Z kolei szczotki powinny mieć ząbki zaokrąglone lub zakończone kuleczkami.
Rękawica dla kota? Grzebień dla kota? Czym czesać kota?
Wybór odpowiedniego narzędzia potrafi być naprawdę problematyczny, szczególnie, jeśli trafisz na sklep z ogromnym wyborem. Zastosuj się do poniższych wskazówek, dzięki którym z pewnością dobierzesz odpowiednią szczotkę, grzebień, rękawicę, czy furminator.
Zgrzebło
Zgrzebło jest bardzo popularne. Posiada dość miękkie, druciane ząbki na poduszce. Nie wyrywa sierści i pozwala dokładnie wyczesać całe futro. Nie wyczesuje podszerstka nadmiernie, tak jak na przykład furminator, dzięki czemu można bezpiecznie wyczesać nim ogon.
Szczotka do czesania kota z włosia
Szczotka z włosia sprawdzi się bardzo dobrze na koniec zabiegów pielęgnacyjnych u kotów długowłosych. Nie nadaje się jednak zupełnie do rozczesywania włosa.
Szczotka gumowa
Szczotka gumowa służy do delikatnego przeczesania kota, usuwa martwe włosy okrywowe i zapewnia pielęgnację, która jest dla większości mruczków bardzo przyjemna. Dla niektórych kotów krótkowłosych będzie to zupełnie wystarczające narzędzie pielęgnacyjne.
Szczotka plastikowa
Szczotki plastikowe są dość kiepskim wyborem, elektryzują włosy i mogą powodować mikrouszkodzenia, dlatego lepiej ich unikać.
Rękawica do czesania kota
Rękawica do czesania jest świetnym rozwiązaniem, ponieważ jest to idealny przyrząd do głaskania i czesania kota jednocześnie. Jest wyposażona w wypustki służące do czesania. W zależności od rodzaju rękawicy, może zastąpić zgrzebło lub szczotkę gumową, będąc jednocześnie świetnym przyrządem do masażu.
Gęsty grzebień
Gęsty grzebień świetnie sprawdzi się do czesania kotów długo – i krótkowłosych z gęstym podszerstkiem. Dzięki gęstym żabkom jest w stanie bez problemu wyczesywać martwe włosy.
Furminator (dla kota brytyjskiego na przykład)
Służy do wyczesywania podszerstka i zapobiega pozostawianiu przez kota dużej ilości włosów w mieszkaniu.
Filcak
Przydaje się do rozczesywania kołtunów!
Jak powinno się czesać kota?
Czesanie powinno odbywać się w spokojnej, miłej atmosferze. Przyzwyczajanie kota do zabiegów pielęgnacyjnych warto zacząć od samego początku, kiedy mruczek będzie jeszcze kociakiem. Żeby umilić cały proces, warto po wyczesaniu poczęstować mruczka smakołykiem, tak, by nie kojarzył czesania z czymś przykrym i nieprzyjemnym. Niektóre koty naprawdę uwielbiają czesanie i wręcz się domagają, ale nie można liczyć na to, że Twój kot będzie należał do tego grona, lepiej zawczasu przyzwyczaić go do szczotki.
Czesz kota płynnymi i delikatnymi ruchami. Nie dociskaj mocno szczotki, żeby nie podrapać delikatnej skóry zwierzaka. Czesanie powinno być zarówno z włosem, jak i pod włos, tak, by pozbyć się możliwie jak największej ilości martwych włosów.
Jeśli Twój kot jest krótkowłosy, możesz zacząć od czesania zgrzebłem i skończyć czesanie gumową szczotką. Jeśli używasz furminatora, to właśnie od niego zacznij czesanie. Furminatora także nie należy dociskać, żeby nie sprawić kotu bólu i nie pozbyć się zbyt dużej ilości sierści.
Czesanie zawsze dobrze jest rozpocząć od głaskania i wybrać taki moment, kiedy kot nie będzie pełny energii. Czesz od głowy i szyi, przez kark i grzbiet, aż do ogona. Brzuszek powinien być czesany bardzo, bardzo delikatnie na samym końcu. Zdecydowana większość kotów nie znosi dotykania ich brzucha, więc staraj się nie przedłużać czesania sierści w tym miejscu.
W przypadku kotów długowłosych zacznij od rozczesania splątanej sierści przy pomocy grzebienia. Z kolei czesanie szczotką rozpocznij od futra na szyi i piersi, a także od brzucha, po czym kieruj się ku tylnym łapkom. Zakończ na grzbiecie i ogonie. Pamiętaj, żeby nie wyczesać zbyt dużej ilości futra na ogonie!
Jeśli chodzi o częstotliwość czesania, wszystko zależy od długości futra. Koty długowłose powinno czesać się zazwyczaj kilka razy w tygodniu, ale zależy to głównie od ich osobniczych predyspozycji do tworzenia się kołtunów. Koty krótkowłose wystarczy wyczesać raz na tydzień lub dwa tygodnie. Możesz robić to nieco częściej w okresie linienia. Zaś w przypadku kotów długowłosych, należy zacząć od rozczesania splątanej sierści przy pomocy grzebienia.
Taką, która najlepiej wyczesze martwą sierść