Alpejski Gończy Krótkonożny

Alpejski Gończy Krótkonożny, jest rasą o bogatej historii, z Wojnami Światowymi w tle, która jest trudno dostępną rasą najbardziej znaną w kręgach myśliwych. W Polsce możemy spotkać tylko kilka hodowli szczeniaków psów tej rasy. Może dlatego są one tak intrygujące, a może dlatego, że pomimo swojej niepozornej budowy, świetnie sprawdzają się w terenie podczas polowań. Jeżeli interesuje was ta rasa, to przeczytajcie koniecznie poniższy artykuł.

Charakter

Alpejski Gończy Krótkonożny jest psem typowo myśliwskim, który jest ceniony w kręgach osób polujących na dziki i inną zwierzynę leśną. Z racji swojej budowy (niski, mocno zbudowany) idealnie nadaje się do polowań pieszych. Psy należące do tej rasy cechuje ciętość, pasja, dobry węch i orientacja w terenie.

Psy tej rasy szybko dorastają i już w wieku ok. 6-9 miesięcy są szkolone do uczestnictwa w pierwszych polowaniach. To na tym etapie hodowcy ustalają do jakiego typu polowań nadaje się dany pies. Podczas polowań cechuje je wielkie serce i zawziętość w działaniu. Dzięki temu są niezwykle skuteczne. Bardzo dobrze sprawdzają się w poszukiwaniach zranionej zwierzyny, podążając na tropem jej krwii, ale również są w stanie polować jako pies gończy np. na zające. Świetnie radzą sobie w wodzie, potrafią w niej aportować. Alpejskie Gończe Krótkonożne są bardzo odporne na warunki atmosferyczne i cechują się dobrym zdrowiem i kondycją, przez co przez długie lata mogą być towarzyszem setek wypraw w teren (radzą sobie nawet w głębokiej pokrywie śnieżnej).

Pies tej rasy, jest świetnym przyjacielem. Bardzo przywiązuje się do człowieka, zawzięcie broni domu przed obcymi i wyczuwa zagrożenie, nawet wtedy jak człowiek jeszcze o nim nie wie. Alpejski Gończy Krótkonożny akceptuje dzieci, jest wobec nich wyrozumiały w zabawach. Wobec obcych jest nieufny, ale jest w stanie ich zaakceptować, jeżeli obcy nie mają złych zamiarów wobec właścicieli psa tej rasy. Z racji na krótką, gładką sierść i swoje niewielkie wymiary, trzymanie go w domu nie jest problematyczne.

Alpejskie Gończe Krótkonożne mają swój charakter i czasami potrafią narozrabiać w mieszkaniu pod naszą nieobecność. Musimy pamiętać również o prawidłowm szkoleniu i wychowaniu psów tej rasy od najmłodszych lat. Zalecamy tą rasę osobom lubiącym polowania oraz mającym doświadczenie w szkoleniu psów.

Reklama

Historia

Pierwsze wzmianki jakie możemy znaleźć o Alpejskim Gończym Krótkonożnym pochodzą z malowideł skalnych z czasów starożytnych. Niestety nie są to wystarczające dowody mówiące o tym, że ta rasa towarzyszyła człowiekowi od zamierzchłych czasów. Według kronik psy jaminko-gończe występowały na terenie Alp Austriackich i Bawarskich od dawnych czasów.

Jedną z hipotez, mówiącą o powstaniu tej rasy, jest hipoteza mówiąca, że psy powstały ze skrzyżowania jamnika z psów gończych w celu wykorzystania ich podczas polowań w trudnych górskich warunkach. Tego typu psy, świetnie nadawały się na pomocnika myśliwego polującego pieszo.

Reklama

Ważną datą w historii tej rasy jest rok 1896, w którym w Austrii powstał “Międzynarodowy Klub Jamniko-Gończych”. Stowarzyszenie ustaliło wzorzec rasy i hodowli, dzięki któremu mogła odbywać się czysta hodowla tej rasy psów. Przed I Wojną Światową (1904 rok) związek rozpadł się na kilka mniejszych jednostek, których działalność przerwały działania wojenne.

Po wojnie w roku 1919 Klub został przywrócony do życia i zostały wznowione prace nad oficjalnym uznaniem rasy. Kilka lat później (1923 rok) działalność Klubu poszerzyła się na tereny innych krajów takich jak Słowacja, Słowenia i Czechy. W roku 1932 dzięki zabiegom Klubu rasa została uznana oficjalnie przez austriackie organizacje kynologiczne za posokowca (zaraz obok bawarskiego i hanowerskiego). W roku 1946 Max Zermatto odbudowuje Klub, który był podczas II WŚ wchłonięty przez Niemcy i przeprowadza pierwsze próby użytkowe rasy. Jednak rasa na oficjalne uznanie przez FCI musiała czekać aż do roku 1975. W roku 1996 odbyło się 100 lecie Klubu Dachsbracke. Obowiązujący obecnie wzorzec FCI został opublikowany w roku 1995.

W Polsce mimo, że dopiero w 2005 roku powstał Polski Klub Dachsbracke, to rasa była obecna na naszych terenach od lat 60 XX w. Jest to rasa myśliwska, dlatego nie jest sprzedawana zwykle osobom z kręgów poza myśliwskich. Dzięki temu jak twierdzą, będą mogli skutecznie zachować cechy użytkowe tej rasy.

Obecnie wśród psów tej rasy możemy wyróżnić między innymi lokalne rasy takie jak: westfalski gończy krótkonożny, gończy polski, gończy austriacki, gończy słowacki, gończy styryjski, gończy szwajcarski.

Reklama

Hodowla

Z racji swojego przeznaczenia, w Polsce jest stosunkowo niewiele hodowli i psów tej rasy. Szczeniaki Alpejskiego Gończego Krótkonożnego można kupić z zaufanych źródeł, jednak nie będzie to takie łatwe jak zakup np. Jamnika. Ceny szczeniaków kształtują się w granicach 1500 – 3000 zł w zależności od hodowli. Hodowle Alpejskiego Gończego Krótkonożnego można spotkać w różnych częściach Polski, więc zwykle dojazd w celu porozmawiania z właścicielem hodowli nie zajmie nam więcej niż 2 godziny jazdy samochodem. Dużym plusem tej hodowli jest fakt, że zwykle hodowcami są zapaleni łowcy, którzy mają ogromną wiedzę na temat tej rasy i są w stanie wytypować podczas specjalnych testów do którego rodzaju łowów najlepiej nadaje się dany pies. Szczeniaki tej rasy są wyjątkowo urocze, o czym możecie się przekonać odwiedzając daną hodowlę, lub przeglądając strony hodowli szczeniaków tej rasy w internecie.

Wady i Zalety

Wady:

 uparty
– bardzo ruchliwy
– typ buntownika

Zalety:
 krótkie włosie
– świetny pomocnik myśliwego
– wytrzymały, cechujący się dobrym zdrowiem

Reklama
Reklama

Żywienie i pielęgnacja

Nie ma szczególnych wymagań do żywienia psów tej rasy. Ze względu na swoje dobre zdrowie, nie występuje w tej rasie nietolerancja na różnego rodzaju składniki pokarmowe. Z racji długich męczących polowań zaleca się podawanie psu posiłków jak najbardziej energetycznych. W przypadku tej rasy świetnie sprawdzi się zarówno karma sucha jak i mokra. Również posiłki domowe nie powinny zaszkodzić naszemu psiemu przyjacielowi.

Pielęgnacja psów tej rasy jest bardzo prosta ze względu na ich krótkie włosie. Dzięki temu wystarczy krótkie czesanie, żeby pies miał wyszczotkowaną sierść.

Ciekawostki:

– możemy je podziwiać na obrazach malarzy takich jak Ludwik Beckman i Otto Grashey. Co ciekawe ich obrazy upamiętniające psy tej rasy pochodzą z roku ok. 1886, czyli na 10 lat przed powołaniem pierwszego “Międzynarodowego Klubu Jamniko-Gończych”.

– zostały one opisane po raz pierwszy w książce “Podróże Wschodnie 1881”, której autorem był Rudolf Habsburg.

Wzorzec

Alpejski gończy krótkonożny – grupa VI FCI, sekcja 2, nr wzorca 254

Kraj pochodzenia: Austria

Zachowanie – charakter: pies rozumny i przyjacielski, o nieustraszonym usposobieniu

Wygląd ogólny: krótkonogi, silny pies o krzepkiej, grubokościstej budowie ciała oraz gęstej okrywie włosowej i mocnej muskulaturze, stosunek wysokości w kłębie do długości ciała 2:3, stosunek długości trzewioczaszki do mózgoczaszki 9:10

Wielkość: 34-42 cm, idealny wzrost: psy 37-38 cm, suki 36-37 cm

Waga: 15-23-kg

Długość życia: około 15 lat

Umaszczenie: czerwień jelenia z czarnymi włosami lub bez nich, ale również czarna podpalana z jasnym czerwono brązowymi plamami na głowie, piersi, kończynach, łapach i dolnej powierzchni ogona, białe znamię na piersi dopuszczalne

Podatność na szkolenie: średnia

Zapisz się na newsletter!

Autor: Piotr Maciejowski

Programista, przedsiębiorca, bloger, fotograf i oczywiście miłośnik zwierząt ;)

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama