Mierzenie temperatury u psiaka jest zadaniem, które co prawda najczęściej wykonuje lekarz weterynarii podczas wizyty, ale zdarza się, że wizyta akurat nie jest możliwa. Warto zatem wiedzieć, jak zmierzyć temperaturę u psa, tak, by cały proces był szybki bezproblemowy, zarówno dla opiekuna, jak i dla psiaka. Sprawdź zatem jak sprawdzić, czy pies ma gorączkę, a także jak zinterpretować wynik.
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Niestety nasi pupile nie mogą powiedzieć nam, że czują się źle. Rozpoznanie jakichkolwiek niepokojących objawów jest na naszej głowie. Jednak jednym z najczęściej pojawiających się niepokojących objawów jest właśnie gorączka. Podwyższona temperatura powinna być zawsze wskazaniem do bezzwłocznego odwiedzenia weterynarza.
Temperatura u psa – kiedy powinno się ją zmierzyć?
Nietypowe zachowanie psiaka może świadczyć o tym, że niestety nie czuje się on najlepiej. Dlatego żeby upewnić się, czy psiak jest zdrowy, warto udać się z nim na wizytę u weterynarza. Jednak jeśli w danym momencie jest to niemożliwe (na przykład ze względu na porę nocną, a w pobliżu nie ma żadnych dyżurów), warto zmierzyć jego temperaturę. W jakich sytuacjach można podejrzewać, że psa męczy gorączka?
- kiedy psiak zachowuje się dość apatycznie,
- gdy jest ospały, osowiały i nie ma ochoty na zabawę,
- gdy wymiotuje lub ma biegunkę,
- gdy nie ma apetytu i odmawia jedzenia,
- gdy pije o wiele więcej wody, niż zwykle (wyjątkiem są upalne dni).
Jaka jest prawidłowa temperatura u psa?
Tak naprawdę, żeby stwierdzić, czy pies ma gorączkę, trzeba przede wszystkim wiedzieć, jaka temperatura jest normalna. Prawidłowa temperatura u psiaka to od 38,5 – 39,2 stopni Celsjusza.
Jeśli z kolei temperatura wykracza poza przyjętą wyżej normę, lub jest niższa niż 37 stopni, albo wyższa niż 39, trzeba niezwłocznie udać się z psem do lecznicy.
Odpowiedni termometr – jak go wybrać?
Oczywiście najlepszym przyrządem do pomiaru temperatury będzie termometr weterynaryjny, który jest bezpieczny, posiada odpowiedni kształt i dobre zabezpieczenie przed wprowadzeniem całego narzędzia do ciała psa.
Można co prawda wykorzystać do zmierzenia psiakowi temperatury klasyczny termometr przeznaczony dla ludzi, ale trzeba zachować przy jego stosowaniu o wiele większą ostrożność. Najwygodniejszy będzie termometr elektroniczny, ponieważ posiada on z reguły dość cienką, długą i elastyczną końcówkę, a jego pomiar jest dokładny. Dodatkowo badanie trwa bardzo krótko, a w końcu nie chcemy nadużywać cierpliwości zwierzaka.
Warto pamiętać, żeby pod żadnym pozorem nie używać do mierzenia temperatury termometru rtęciowego z uwagi na ryzyko stłuczenia i przedostania się rtęci do organizmu zwierzęcia.
Jak zmierzyć psu temperaturę?
Temperaturę trzeba przede wszystkim mierzyć u spokojnego i w miarę wypoczętego psa. Pomiar temperatury zaraz po powrocie ze spaceru, kiedy psiak jest zmęczony i sforsowany, może być niemiarodajny.
Dodatkowo opiekunowie często nie wiedzą jak dokładnie zmierzyć psu temperaturę. Próbują zatem często zastosować różne techniki, które stosuje się u ludzi, czyli umieszczają termometr w pachwinie, uchu lub pysku. Oczywiście żaden z tych sposobów nie zadziała!
Jak zatem powinno się prawidłowo zmierzyć psu temperaturę?
Najpierw na powierzchnię termometru powinno nałożyć się nieco lubrykantu, oliwy z oliwek, wazeliny lub oliwki do ciała. Następnie należy wsunąć psiakowi bardzo delikatnie termometr do odbytu. Zastosowanie substancji natłuszczającej jest absolutnie konieczne, w innym przypadku zabieg będzie dla psa bolesny i może się wyrywać. Niezależnie od temperamentu psa, mierzenie temperatury warto wykonać, mając kogoś do pomocy. W innym wypadku pies może się wyrwać.
Termometr powinno się wprowadzić jedynie na długość samej końcówki, czyli maksymalnie na 2,5 centymetra. Podczas badania psiak powinien oczywiście być utrzymywany w nieruchomej pozycji. Pod żadnym pozorem nie można dopuścić do tego, by przemieszał się z termometrem lub usiadł w trakcie pomiaru. Będzie to dla psiaka nie tylko bolesne, ale również może się skończyć na sali operacyjnej. Po skończeniu mierzenia powinno się wyjąć termometr zdecydowanym ruchem i odczytać wartość.