Temperatura u psa – co oznacza gorączka u psa

Mierzenie temperatury u psiaka jest zadaniem, które co prawda najczęściej wykonuje  lekarz weterynarii podczas wizyty, ale zdarza się, że wizyta akurat nie jest możliwa. Warto  zatem wiedzieć, jak zmierzyć temperaturę u psa, tak, by cały proces był szybki  bezproblemowy, zarówno dla opiekuna, jak i dla psiaka. Sprawdź zatem jak sprawdzić,  czy pies ma gorączkę, a także jak zinterpretować wynik.  

Niestety nasi pupile nie mogą powiedzieć nam, że czują się źle. Rozpoznanie  jakichkolwiek niepokojących objawów jest na naszej głowie. Jednak jednym z najczęściej  pojawiających się niepokojących objawów jest właśnie gorączka. Podwyższona  temperatura powinna być zawsze wskazaniem do bezzwłocznego odwiedzenia  weterynarza.  

Temperatura u psa – kiedy powinno się ją zmierzyć? 

Nietypowe zachowanie psiaka może świadczyć o tym, że niestety nie czuje się on  najlepiej. Dlatego żeby upewnić się, czy psiak jest zdrowy, warto udać się z nim na wizytę u weterynarza. Jednak jeśli w danym momencie jest to niemożliwe (na przykład ze  względu na porę nocną, a w pobliżu nie ma żadnych dyżurów), warto zmierzyć jego  temperaturę. W jakich sytuacjach można podejrzewać, że psa męczy gorączka? 

  • kiedy psiak zachowuje się dość apatycznie,  
  • gdy jest ospały, osowiały i nie ma ochoty na zabawę,  
  • gdy wymiotuje lub ma biegunkę,  
  • gdy nie ma apetytu i odmawia jedzenia, 
  • gdy pije o wiele więcej wody, niż zwykle (wyjątkiem są upalne dni). 

Jaka jest prawidłowa temperatura u psa? 

Tak naprawdę, żeby stwierdzić, czy pies ma gorączkę, trzeba przede wszystkim wiedzieć,  jaka temperatura jest normalna. Prawidłowa temperatura u psiaka to od 38,5 – 39,2 stopni  Celsjusza.  

Jeśli z kolei temperatura wykracza poza przyjętą wyżej normę, lub jest niższa niż 37  stopni, albo wyższa niż 39, trzeba niezwłocznie udać się z psem do lecznicy.  

Reklama

Odpowiedni termometr – jak go wybrać? 

Oczywiście najlepszym przyrządem do pomiaru temperatury będzie termometr  weterynaryjny, który jest bezpieczny, posiada odpowiedni kształt i dobre zabezpieczenie  przed wprowadzeniem całego narzędzia do ciała psa. 

Można co prawda wykorzystać do zmierzenia psiakowi temperatury klasyczny termometr  przeznaczony dla ludzi, ale trzeba zachować przy jego stosowaniu o wiele większą ostrożność. Najwygodniejszy będzie termometr elektroniczny, ponieważ posiada on z  reguły dość cienką, długą i elastyczną końcówkę, a jego pomiar jest dokładny.  Dodatkowo badanie trwa bardzo krótko, a w końcu nie chcemy nadużywać cierpliwości  zwierzaka.  

Reklama

Warto pamiętać, żeby pod żadnym pozorem nie używać do mierzenia temperatury  termometru rtęciowego z uwagi na ryzyko stłuczenia i przedostania się rtęci do organizmu  zwierzęcia.  

Jak zmierzyć psu temperaturę? 

Temperaturę trzeba przede wszystkim mierzyć u spokojnego i w miarę wypoczętego psa.  Pomiar temperatury zaraz po powrocie ze spaceru, kiedy psiak jest zmęczony i  sforsowany, może być niemiarodajny.  

Dodatkowo opiekunowie często nie wiedzą jak dokładnie zmierzyć psu temperaturę.  Próbują zatem często zastosować różne techniki, które stosuje się u ludzi, czyli  umieszczają termometr w pachwinie, uchu lub pysku. Oczywiście żaden z tych sposobów  nie zadziała! 

Jak zatem powinno się prawidłowo zmierzyć psu temperaturę? 

Najpierw na powierzchnię termometru powinno nałożyć się nieco lubrykantu, oliwy z  oliwek, wazeliny lub oliwki do ciała. Następnie należy wsunąć psiakowi bardzo delikatnie  termometr do odbytu. Zastosowanie substancji natłuszczającej jest absolutnie konieczne,  w innym przypadku zabieg będzie dla psa bolesny i może się wyrywać. Niezależnie od  temperamentu psa, mierzenie temperatury warto wykonać, mając kogoś do pomocy. W  innym wypadku pies może się wyrwać.  

Reklama

Termometr powinno się wprowadzić jedynie na długość samej końcówki, czyli  maksymalnie na 2,5 centymetra. Podczas badania psiak powinien oczywiście być utrzymywany w nieruchomej pozycji. Pod żadnym pozorem nie można dopuścić do tego,  by przemieszał się z termometrem lub usiadł w trakcie pomiaru. Będzie to dla psiaka nie  tylko bolesne, ale również może się skończyć na sali operacyjnej. Po skończeniu  mierzenia powinno się wyjąć termometr zdecydowanym ruchem i odczytać wartość. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama