Chore stawy u psa – objawy i leczenie

Zapalenie stawów u psa w podeszłym wieku (lub choroba zwyrodnieniowa stawów) występuje bardzo często tak samo jak i u ludzi. Możemy sobie pozwolić na to, aby je ze sobą utożsamiać. Spowodowana jest zwykle bardzo znacznym zużyciem i niestabilnością stawów. Należy jednak pamiętać, że na zapalenie stawów u psa mogą mieć wpływ również inne czynniki, takie jak urazy, uwarunkowania genetyczne, infekcja, choroba immunologiczna oraz nowotwór. Wszystkie one mogą również negatywnie wpływać na choroby stawów u psów.

Zapalenie może wpływać na pracę jednego lub więcej stawów w dowolnym miejscu ciała, jednak najczęściej dotykane schorzeniem stawy u psów to biodra, kolana, barki i łokcie. Za prawidłową pracę większości z nich odpowiada warstwa chrząstki działającej jak poduszka, która również zapewnia gładką powierzchnię, dzięki czemu przylegające kości mogą swobodnie poruszać się względem siebie. Ruch ten jest dodatkowo wspomagany przez smarowanie zapewniane przez płyn maziowy w stawach.

W przypadku zapalenia stawów u psa stan chrząstki ulega pogorszeniu, a płyn maziowy traci swoje właściwości smarne. Przez to ruch kości staje się mniej płynny, co prowadzi do dyskomfortu i ograniczonej ruchomości stawów. 

Zapalenie stawów u psa objawy:

Istnieje wiele oznak, które mogą wskazywać na to, że Twój pies cierpi na artretyzm, mimo że większość psów zmaga się z bardzo skrytymi stworzeniami i ma tendencję do maskowania objawów bólu. Poniżej przedstawię najpopularniejsze symptomy mogące świadczyć o tym, że psa bolą stawy:

  • Niechęć do chodzenia, wchodzenia po schodach, skakania lub zabawy
  • Kulenie
  • Pozostawanie w tyle na spacerach
  • Ból lub sztywność podczas wstawania lub schodzenia
  • Skomlenie przy dotknięciu
  • Zmiana osobowości (agresywna postawa, gdy normalnie pozostaje spokojna i towarzyska)
  • Lizanie dotkniętych chorobą stawów

Objawy te stają się bardziej wyraźne wraz z postępem choroby stawów i nasileniem bólu. Choroba ta u psów jest stanem, którego nie można odwrócić. Jednak ból i dyskomfort można skutecznie kontrolować i leczyć.

Reklama

Zapalenie stawów u psa leczenie:

Pierwszym krokiem w leczeniu zapalenia stawów jest umówienie się na wizytę u weterynarza w celu dokonania dokładnego badania klinicznego. Aby precyzyjnie zdiagnozować stan psa, zwykle wymagane jest znieczulenie ogólne i zdjęcia rentgenowskie. Jest to niezbędne aby dokładnie określić, co dzieje się w stawach psa. Następnie należy opracować plan obejmujący wiele aspektów, każdy dostosowany do jego indywidualnej specyfiki.

Aby pomóc Twojemu psu być szczęśliwym, należy skupić się na 4 ważnych aspektach.

Reklama
  •  Kontrola wagi

To najważniejszy aspekt leczenia każdego zwierzęcia z zapaleniem stawów. Zwierzęta z nadwagą będą zdecydowanie bardziej obciążać swoje stawy, co z kolei może sprzyjać rozwojowi zapalenia stawów. Dlatego optymalna waga to skuteczny lek na zdrowe stawy u psa.

  • Zarządzanie ćwiczeniami

Ćwiczenia są bardzo ważną częścią leczenia zapalenia stawów. Regularne, kontrolowane ćwiczenia (chodzenie na smyczy, pływanie) są niezwykle korzystne dla utrzymania ruchomości stawów i dobrej pracy mięśni. Niekontrolowane ćwiczenia (pogoń za piłeczkami tenisowymi, ściganie się po wydmach) mogą wywierać nadmierny nacisk na więzadła i skutkować trwałym uszkodzeniem stawów – niestety piłka tenisowa może być zmuszona do udania się w kąt.

  • Komfort w domu / zmiany otoczenia

W łagodnych przypadkach niektóre proste kroki podjęte w domu pomogą zmniejszyć poziom zwyrodnienia stawu u psa. Upewnij się, czy zwierzę ma ciepłe, wygodne miejsce do spania, zlokalizowane z dala od przeciągów. Duża ilość pościeli i kocyków pomoże chronić wszelkie bolące stawy. Pamiętaj aby zapewnić psu pomoc przy wsiadaniu i wysiadaniu z samochodów.

  • Leczenie weterynaryjne

W leczeniu zapalenia stawów u psa dostępne są różne terapie weterynaryjne. Najlepsza droga kuracji będzie zależeć od wielu różnych czynników, na przykład związanych z wiekiem psa, nasileniem się objawów, postępem choroby i innymi problemami zdrowotnymi. Co ważne, wszyscy pacjenci z zapaleniem stawów powinni zostać dokładnie przebadani i zdiagnozowani przed rozpoczęciem planowanego leczenia.

Reklama

Zabiegi, które mogą być oferowane dla psa na stawy obejmują:

  • Leki modyfikujące chorobę zwyrodnieniową stawów (polisiarczan pentozanu):

Leki te podaje się w serii wstrzyknięć (jedno wstrzyknięcie tygodniowo przez cztery tygodnie) a cykl czterech wstrzyknięć zwykle należy powtarzać co 6-12 miesięcy. Zastrzyki działają stabilizująco na błony stawów, wspomagają naprawę chrząstki stawowej i poprawiają smarowanie stawów. Dodatkowo warto zaznaczyć, że leki zapewniają znaczną poprawę u dużego odsetka pacjentów z zapaleniem stawów przy minimalnych (jeśli w ogóle) skutkach ubocznych.

  • Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ): 

Leki te są specjalnie opracowane do stosowania u psów i powinny być przepisywane wyłącznie przez lekarza weterynarii. Działają zmniejszająco na stan zapalny wokół stawów i zapewniają znaczną ulgę w bólu. Dzięki regularnym kontrolom u weterynarza w celu monitorowania czynności wątroby i nerek psa, większość pacjentów bardzo dobrze reaguje na ich stosowanie.

  • Nutraceutyki / diety na receptę: 

Np.: Glyde, dieta Royal Canin Mobility, Hills J / D. Są to suplementy diety lub diety na receptę, które zawierają takie składniki, jak glukozamina, siarczan chondroityny i oleje rybne. Środki te pomagają w ochronie stawów i mogą być podawane przez długi czas, aby pomóc z czasem zmniejszyć stan zapalny.

Reklama
Reklama
  • Chirurgia: 

Istnieje wiele zabiegów chirurgicznych dostępnych dla zwierząt domowych. Mówimy tutaj między innymi o wymianie stawu biodrowego. Opcje zabiegów chirurgicznych zależą od stanu każdego pacjenta oraz charakteru występującej choroby, dlatego też nie będą tutaj omawiane.

  • Fizjoterapia: 

Fizjoterapia obejmuje określone czynności mające na celu poprawę siły i mobilności bez powodowania dodatkowego obciążenia stawu. Jest również użytecznym środkiem wspierającym odchudzanie zwierzęcia i wspomagającym rehabilitację po operacji stawów. 

  • Postępowanie po operacji ortopedycznej na stawy psa: 

Oczywistym jest, że odpoczynek po operacji jest bardzo ważny. Natomiast uznanie znaczenia wczesnej mobilizacji i szybkiego powrotu do obciążenia operowanych stawów zrewolucjonizowało postępowanie pooperacyjne u zwierząt. Istnieją dowody na to, że spożycie NLPZ i opioidów (takich jak morfina) ulega zmniejszeniu po wdrożeniu dobrze skonstruowanego programu fizjoterapeutycznego.

Utrzymanie / przywrócenie zakresu ruchu odbywa się poprzez aktywne i pasywne rozciąganie, określone ćwiczenia i terapię punktów spustowych. Te działania mają na celu rozluźnienie mięśni. Podczas wykonywania ćwiczeń rozciągających ważne jest, aby delikatnie manewrować kończyną w takim zakresie ruchu, który jest dobrze tolerowany przez naszego pupila. Nie wolno prowokować występowania bólu u psa. Ćwiczenia wzmacniające zapewniają odporność, dzięki temu mięśnie pracują trochę ciężej i przyzwyczajają się do codziennej eksploatacji. Aby uśmierzyć ból i ukoić cierpienia zaleca się również zanurzania w ciepłej / zimnej wodzie, akupunkturę oraz masaż. Stymulacja propriocepcji poprzez specjalne równoważące ćwiczenia też mogą sprawić dużo dobrego.

Jeśli uważasz, że Twój pupil może mieć którykolwiek z objawów zapalenia stawów, pamiętaj, że im szybsza reakcja tym będzie wam łatwiej przezwyciężyć ewentualne trudności. Najlepiej, gdy nie będziesz zwlekał z wizytą u weterynarza. Choroby stawów u psów są bardzo popularnym zjawiskiem, lecz nadal pomijanym, aż do momentu, gdy już jest źle.  Nie doprowadź do momentu, w którym twój przyjaciel zacznie cierpieć.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Pies chrapie - dlaczego?

Wiadomo, że chrapanie nie należy do najprzyjemniejszych dźwięków dla naszego ucha, szczególnie, kiedy chcemy się [...]

Dodaj komentarz

Reklama