Chrapanie u psa

Pies chrapie – dlaczego?

Wiadomo, że chrapanie nie należy do najprzyjemniejszych dźwięków dla naszego ucha, szczególnie, kiedy chcemy się porządnie wyspać, a ktoś obok nas uporczywie chrapie. Co zrobić, kiedy tym kimś jest pies? Dlaczego pies chrapie

Pies chrapie – czy to normalne

Chrapanie u psa często jest traktowane przez opiekunów w humorystyczny sposób, a internet jest pełny nagrań chrapiących, zabawnych psów. Jeśli zdarzy się to raz na jakiś czas, wtedy faktycznie można uznać, że jest to dość zabawne i nie zgłębiać tematu. Co jeśli jednak pies notorycznie chrapie? Czy może to być objawy jakiejś choroby czy zaburzenia? Jakie mogą być powody chrapania u psa? 

Suche powietrze

Szczególnie w sezonie grzewczym, powietrze w naszych domach może stać się naprawdę bardzo suche i nieprzyjemne. Oznaką tego może być nie tylko chrapanie domowników, ale również chrapanie psa. Niska wilgotność sprzyja niestety temu zachowaniu. Warto zainwestować w nawilżacz powietrza. Nie tylko dla psa, ale również dla wszystkich domowników, którzy z całą pewnością zdrowotnie zyskają na tym zakupie. Warto umieścić nawilżacz niedaleko miejsca w którym Twój pies najczęściej śpi. Jeśli po umieszczeniu nawilżacza problem chrapania ustanie – wiadomo co go spowodowało. 

Nadwaga

Nadwaga i otyłość są jednymi z przyczyn chrapania, wiedzieliście? Wytłumaczenie jest tutaj bardzo proste – nadmiar kilogramów naciska na drogi oddechowe psiaka, co sprawia, że oddychanie jest utrudnione i skutkuje to chrapaniem. Tutaj nie ma innego rozwiązania poza dietą i ćwiczeniami. Nawet nie chodzi o to, by wyeliminować chrapanie (chociaż to też), ale o to, by pies był zdrowszy. Każdy kilogram nadwagi mniej to mniej obciążone stawy i narządy wewnętrzne. Warto o to zadbać. 

Rasa z tendencją do chrapania

Niektóre rasy psów są niestety predysponowane do chrapania. Tyczy się to wszystkich ras, które są ostatnio w modzie, tzn. bokserów, pekińczyków i mopsów. Z uwagi na specyficzną budowę kufy mają ona tendencje do sapania i głośnego oddychania. Ma to również niestety tendencję do nasilania się wraz z upływem czasu. Może to prowadzić nawet do bezdechu. Niestety, rasy psów z krótką kufą naprawdę męczą się ze swoją budową dróg oddechowych, szczególnie w upały. Jedynym rozwiązaniem jest zabieg regulacji dróg oddechowych i niekupowanie psów tej rasy. 

Reklama

Nieżyt nosa

Pies który chrapie, może mieć po prostu.. katar! Choć nie tylko katar wchodzi oczywiście w grę. Przyczyną nieżytu może być alergia, przeziębienie i inne choroby. 

Zła pozycja podczas spania 

Jeśli Twój pies uwielbia spać na plecach, właśnie to może być powodem jego chrapania. Warto wiedzieć, że nawet ludzie mają większą tendencję do chrapania śpiąc na brzuchu. Mniejsze prawdopodobieństwo chrapania występuje zdecydowanie u psiaków, które śpią na brzuchu, czy na boku. 

Reklama

Jeśli żaden z powyższych powodów nie pasuje do Twojego psa, albo chrapania utrzymuje się bardzo długo, warto odwiedzić weterynarza, który zbada psiaka i upewni się, że chrapanie nie jest oznaką jakiejś poważniejszej choroby. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Przydomek hodowlany

Jeśli zamierzasz prowadzić hodowlę albo przynajmniej interesujesz się tym tematem, warto wiedzieć, że przed doczekaniem [...]

Reklama

Czytaj dalej

Pies je trawę - dlaczego?

Z pewnością każdy opiekun psa zastanawiał się kiedyś, dlaczego pies je trawę. Taka sytuacja zdarzyła [...]

Dodaj komentarz

Reklama