Dziecko i pies – czy to dobre rozwiązanie

Wiele osób, biorąc pod opiekę psa, zastanawia się czy dziecko i zwierzę to na pewno dobre połączenie. Niektóre obawy mają swoje uzasadnienie, jednak wiele z nich można łatwo rozwiać. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji, wieku dziecka, rasy psa, a także możliwości lokalowych. Jedno jest pewne – dzieci kochają psy, a większość psów kocha dzieci.

Kiedy nie warto przygarnąć psa?

Kiedy dziecko i zwierzę w jednym domu to zły pomysł? Z pewnością, jeśli nie mamy pewności, że będziemy mogli poświęcić psu wystarczającą ilość czasu, ale też jeśli jesteśmy w niepewnej sytuacji finansowej czy mieszkaniowej, warto odłożyć decyzję na później. Nie ma nic gorszego, niż przygarnąć psa, a później go oddać, to największa krzywda, jaką można wyrządzić zwierzęciu. Kolejną ważną rzeczą jest upewnienie się, że dziecko lub inny członek rodziny nie ma alergii. Żeby zyskać tę pewność, warto udać się w odwiedziny do domu, w którym mieszka pies, najlepiej na dłużej.

Pies w domu – plusy

Kochany i szanowany pies to najlepszy przyjaciel człowieka i cudowny towarzysz dla dziecka. Dzięki niemu może ono uczyć się odpowiedzialności i czułości, a także rozwijać w sobie empatię i instynkt opiekuńczy. Przebywanie z psem działa kojąco, obniża poziom stresu i pomaga lepiej sobie radzić z problemami. Badania dowodzą również, że dzieci wychowywane w domu, w którym są zwierzęta rzadziej rozwijają różnego rodzaju alergie. Konieczność wychodzenia na regularne spacery mobilizuje do większej aktywności i przebywania na zewnątrz wśród natury, co jest nieocenioną korzyścią dla wielu młodych i starszych ludzi.

Jak wybrać odpowiedniego psa?

Zwierzę, które planujemy przygarnąć powinno być spokojne, cierpliwe i kochać dzieci. To nie takie oczywiste, istnieją psy, które w wyniku negatywnych doświadczeń mogą reagować agresywnie na niektóre dziecięce zachowania. Nie warto męczyć zwierzęcia i ryzykować zdrowia dziecka. Pies po przejściach może nie być dobrym pomysłem na towarzysza. Ważne też, by od początku uczyć dziecko, że pies to nie zabawka i trzeba szanować go, jak każdego członka rodziny.

Odpowiedzialność rodzica

Trzeba mieć świadomość, że przygarnięcie psa powinno być świadomą decyzją rodziców, ponieważ to oni będą odpowiedzialni za zwierzę. Nawet jeśli dziecko jest na tyle duże, by przejąć na siebie część obowiązków, to rodzice będą psa utrzymywać, a w razie konieczności leczyć. Nigdy nie można ulegać dziecku, które prosi o psiego towarzysza, jeśli w domu nie ma odpowiednich warunków lub jeśli rodzice nie są do tego pomysłu przekonani.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama