Czym jest hot spot u psa?

Hot spot u psa występuje częściej, niż można by przypuszczać! Kiedy głaszczesz, czeszesz, czy sprawdzasz sierść zwierzaka i zauważasz bardzo mocno zaczerwienioną plamę, najprawdopodobniej jest to hot spot! Co to takiego, skąd się bierze i jak go leczyć? 

Hotspot u psa pojawia się najczęściej w okresie letnim, kiedy to bakterie i drobnoustroje mają najlepsze warunki do namnażania się. Kiedy dodać do tego równania jeszcze wilgoć, mamy idealny przepis na infekcję. Hot spot jest tak naprawdę zapaleniem skóry, które ma ostry przebieg, pojawia się nagle i zdarza się, że sięga głębiej, niż do zewnętrznej warstwy skóry. 

Gdzie najczęściej jest zlokalizowany hot spot u psa? 

Najczęściej można go zauważyć w okolicach ogona, na łapach, po wewnętrznych stronach ud i.. na policzkach. Czasami mija trochę czasu, zanim opiekun zauważy zmianę, szczególnie, kiedy pies ma naprawdę gęste futro i dużo podszerstka. 

Hot spot u psa wygląda jak rumień, przynajmniej na początku. Jest to owalny kawałek zaczerwienionej skóry, który nieleczony – może się powiększać. Hot spoty mają od około 2 – 3 cm aż do 15cm średnicy! Nietrudno się domyślić, że jest to przypadłość, która sprawia psu ogromny dyskomfort – rana piecze i swędzi, a pies próbuje oczywiście poradzić sobie z nią na własną rękę, czyli w praktyce wylizuje się, gryzie, drapie i ociera się o różne powierzchnie, które mogłyby przynieść ulgę. Niestety nie jest to zbyt dobry pomysł, jak łatwo można się domyślić – rana jeszcze bardziej się zaognia, a obszar hot spotu się powiększa. W końcu dochodzi o wysięku – początkowo z rany zaczyna sączyć się przezroczysta wydzielina, która z czasem zmienia się w ropną, co oznacza, że zalęgły się w niej już bakterie, a co się z tym wiąże – zaczyna wydzielać naprawdę bardzo nieprzyjemny zapach. Ranie towarzyszy także uszkodzenie mieszków włosowych, co w praktyce oznacza, że sierść w tym miejscu wypada i można wyciągać poszczególne włoski bez żadnego oporu. 

Skąd właściwie bierze się hot spot u psa? 

Tak jak już wspomniałam, wyżej, hot spoty są domeną lata i wiosny, problem ten praktycznie nie występuje w okresie jesienno – zimowym. Do przyczyn powstawania tych przykrych zmian można z pewnością zaliczyć wspomnianą już wilgoć, która przyczynia się do rozwoju bakterii. Szczególnie narażone na działanie wilgoci są psy o gęstej sierści, które uwielbiają bawić się pod zraszaczem, czy wskakiwać do basenu z wodą – sierść takiego psiaka niestety nie schnie zbyt szybko, a tworząca się wilgoć może sprawić, że pojawi się hot spot. Właśnie dlatego bardzo narażone są psy, które uwielbiają wodę. Innym powodem są alergie, które obniżają odporność i otwierają drzwi bakteriom i drobnoustrojom. Do powstania hot spotu mogą się też przyczynić ukąszenia owadów. 

Reklama

Hot spot u psa – leczenie 

Najważniejsze to szybko znaleźć hot spot, im mniejsza jest rana, tym szybsze i mniej uciążliwe dla psa (i dla nas) będzie leczenie. Leczenie polega na zahamowaniu objawów, tak, by pies przestał drażnić ranę (często konieczny jest kołnierz). Podaje się leki sterydowe i antybiotyki. Skórę można doraźnie odkażać specjalnymi środkami. 

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama