York Chocolate – opis rasy

Kot york chocolate nazwę swojej rasy zawdzięcza czekoladowemu kolorowi sierści oraz swojemu pochodzeniu. Kociaki te mają bujne i puszyste futro dzięki swoim przodkom, którymi były przede wszystkim domowe koty długowłose różnych ras. Kot czekoladowy reprezentuje rasę przyjazną, chętnie spędzającą czas ze swoimi opiekunami i lubiącą się przytulać. York chocolate są zazwyczaj opisywane jako figlarne, energiczne i inteligentne, z ciekawskim usposobieniem i chęcią uczestniczenia w codziennym życiu. Warto także podkreślić, że nieproszone gryzonie w domu z czekoladowym kotem raczej nie mają szans – zwierzęta te znane są z bycia doskonałymi łowcami.

Żywienie kota York Chocolate

Koty york chocolate nie mają  specjalnych potrzeb żywieniowych, jednak podobnie jak w przypadku innych osobników, przedstawiciele tej rasy szczególnie dobrze przyswajają wysokiej jakości pożywienie, którego głównym składnikiem jest prawdziwe mięso lub ryby.

Pielęgnacja sierści

Ze względu na długą sierść, koty rasy york chocolate wymagają rutynowego szczotkowania, które pomaga w uniknięciu tworzenia się kołtunów.

Zabawa

York czekoladowy opisywany jest jako figlarny i energiczny, dlatego też koty reprezentujące ten gatunek uwielbiają się wspinać, wyciągać się na drapaku, gonić za promieniami lasera, wskakiwać na fotel przy oknie i oglądać okolicę z okna.

Zdrowie kotów rasy York Chocolate

Koty york chocolate przeważnie cieszą się dobrym zdrowiem, jeśli jednak występują u nich pewne problemy to są to te same, które widzimy dziś u większości ras domowych. Otyłość i choroby przyzębia wraz z chorobami zakaźnymi, to jedne z najbardziej rozpowszechnionych problemów zdrowotnych, którym można zapobiec dzięki rutynowemu szczepieniu.

Reklama

Wygląd rasy

Osobniki rasy york chocolate są średnimi lub dużymi kotami o zaokrąglonej główce z lekko wypukłym czołem, umiarkowanie długim pyskiem i nosem bez załamań. Koty te mają duże, umiarkowanie rozstawione oczy w kształcie migdałów, najczęściej w kolorze złota lub zieleni. Ciała york chocolate są stosunkowo smukłe i drobnokościste- osobniki mają długą szyję, pełny, zwężający się ogon, włochate i zaokrąglone łapki, a ich sierść jest półdługa i bardzo delikatna w dotyku.

Historia rasy

Pierwsze kocięta York Chocolate pojawiły się w latach 80. na farmie Janet Chiefari w stanie Nowy Jork jako potomkowie kotów domowych. Ojciec york chocolate był długowłosym czarnym kotem, a matka, również długowłosa, była czarno-biała. Czekoladowy gen pochodzi z kolei od syjamskich przodków obojga rodziców.

Reklama

6 rzeczy, których nie wiedziałeś o York Chocolate

  1. York chocolate są figlarne

Podczas gdy kocięta są zazwyczaj figlarne, dorosłe koty tracą swoją chęć do zabawy po kilku latach.  Koty york chocolate z biegiem czasu są nieustannie energiczne i niezwykle figlarne, nawet gdy dojrzeją. W rzeczywistości czekoladowe koty są jak psy, które będą podążać za swoim właścicielem przez cały dzień, aby zwrócić na siebie uwagę. Koty york chocolate potrzebują właścicieli, którzy są w stanie zapewnić im sporo uwagi.

  1. York czekoladowy jest dużym kotem

Koty york chocolate to osobniki o silnej i muskularnej budowie. Warto podkreślić, że kocury york chocolate są zazwyczaj większe od samic.

  1. Czekoladowy kot ma piękną sierść i wspaniałe oczy

Płaszcz yorka czekoladowego jest tym, co odróżnia go od innych kotów. W większości przypadków osobniki te mają półdługą sierść, szczególnie błyszczącą i jedwabiście gładką. Koty york chocolate mają krótkie włosy na brzuchu, pyszczku i nogach. Jedną z bardziej uroczych cech czekoladowych kotów są obecne kępki włosów na ich uszach i łapkach, a także puszyste i długie ogony. 

Warto także wspomnieć o oczach kotów rasy York Chocolate, które są oszałamiająco piękne i hipnotyzujące. Widok jasnych oczu kotów York Chocolate na tle koloru ich sierści jest po prostu urzekający. Jedno mrugnięcie wystarczy, abyś jeszcze bardziej chciał przytulić się do swojego pupila – i bardzo dobrze, bo te koty uwielbiają się przytulać bardziej niż cokolwiek innego.

Reklama
  1. York chocolate są przyjazne

Posiadanie wielu zwierząt domowych jest często trudnością dla opiekunów kotów. Koty mają tendencję do bycia niezwykle zazdrosnymi stworzeniami, przez co wolą, być jedynymi w rodzinie. Koty York Chocolate są w rzeczywistości jednymi z najbardziej przyjaznych ras, dlatego wielce prawdopodobnym jest to, że bez problemu porozumieją się z innymi zwierzętami domowymi. 

  1. York Chocolate żyje średnio do 15 lat

Koty York Chocolate żyją średnio od 13 do 15 lat. Kluczem do dłuższego życia zwierzaka jest utrzymanie go w zdrowiu, dużej aktywności, dobrej kondycji psychicznej, a także właściwe odżywianie.

  1. Regularne ćwiczenia

Koty York Chocolate potrzebują ćwiczeń, gdyż osobniki te są niezwykle aktywne i potrzebują sposobu na rozładowanie nadmiaru energii. Doskonałym sposobem na zapewnienie osobnikom York Chocolate ruchu jest sprawienie im specjalnego drzewka dla kotów.

Zapisz się na newsletter!

Reklama
Reklama

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Kot pixie-bob - opis rasy.

Rasa nieuznana przez FIFe. Kot rasy pixie-bob z wyglądu mocno przypomina swego dzikiego kuzyna, rysia rudego [...]

Dodaj komentarz

Reklama