Jakie ryby może jeść kot i jakie będą dla niego najlepsze?

Koty od dawna przedstawiane były jako osobniki mające obsesję na punkcie ryb, a także jako gotowe do podjęcia znaczącego trudu, aby zdobyć dla siebie nieco rybnych przysmaków. Teraz postaraj się przywołać obrazy przedstawiające Twojego kota, który poza uważnym wpatrywaniem się w myszy i gołębie znajdujące się w pobliżu, także łakomie spogląda na złotą rybkę pływającą w domowym akwarium. 

Jeśli to wyobrażenie nie przyszło Ci szczególnie trudno, zapewne myślisz też, że koty każdego ze wspomnianych osobników byłyby w stanie zjeść. Ryba dla kota to opcja, która często przedstawiana jest jako prawdziwy rarytas.

Czy w takim razie koty powinny być karmione rybnymi przysmakami i czy w ogóle ryby dla kotów są wskazane? Co jeśli nie każdy rodzaj ryb dla kota jest dobry i tylko niektóre sprawdzą się w diecie twojego pupila? Czytaj dalej, poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące kota i ryb.

Czy koty mogą jeść ryby?

Nie ulega wątpliwości, że koty mogą jeść ryby. Sporadyczna rybna przekąska  nie zaszkodzi Twojemu kotu, ale warto pamiętać, że nie jest ona dla niego pełnowartościowym źródłem pożywienia. Oznacza to, że ryba chociaż dostarcza kotu potrzebnego białka, jest uboga w różne minerały i witaminy, których kot potrzebuje do zdrowej diety. Ryba dla kota w takim wypadku powinna być zawsze tylko okazjonalnym przysmakiem.

Dlaczego koty lubią ryby? 

Z biegiem czasu współczesne koty domowe zetknęły się z rybami i zafascynowały się nimi. Ryba dla kota to nie tylko szczególny zapach, ale intrygujący sposób poruszania się i niesamowity wygląd, który zapewniają lśniące łuski igrające ze światłem. Tym samym ryby dla kotów to zabawki o osobliwych i fascynujących cechach.

Reklama

Czy koty mogą jeść surowe ryby?

Surowa ryba jest nieodpowiednia dla kotów, ponieważ zawiera enzym zwany tiaminazą, który niszczy tiaminę – witaminę z grupy B, niezbędną do właściwego funkcjonowania Twojego kota. Jeśli koty mają za mało tiaminy, mogą doświadczyć poważnych problemów zdrowotnych.

Co więcej, surowa ryba jest zazwyczaj pożywką dla bakterii, które, podobnie jak u ludzi mogą powodować zatrucia pokarmowe u Twojego kota. Weźmy na przykład  E. coli i salmonellę jako przykłady dwóch niebezpiecznych bakterii, które mogą zaatakować zarówno koty, jak i ludzi.

Reklama

Czy koty mogą jeść ości z ryb?

Ości rybne są tak samo problematyczne dla Twojego kota, jak i dla Ciebie – z jedną różnicą -Ty możesz wykryć i usunąć ości zanim je połkniesz, podczas gdy Twój kot najprawdopodobniej nie zwróci na nie uwagi dopóki nie utkną one gdzieś w jego jamie ustnej lub przewodzie pokarmowym.

Połknięcie rybiej ości jest nie tylko bolesne dla kota, ale może również powodować uszkodzenie narządów wewnętrznych. Nie zapominajmy również, że rybie ości stwarzają ryzyko zadławienia, dlatego unikajmy karmienia nimi kociaków – w końcu nie oferują one żadnych korzyści odżywczych w porównaniu z pysznym kawałkiem gotowanej i nie przyprawionej ryby.

Ryby w komercyjnych karmach dla kotów

Komercyjne karmy dla kotów, których kluczowym składnikiem jest ryba, nie zawsze wykorzystują ryby najlepszej jakości. Zazwyczaj zawierają one okrawki i resztki, które nie nadają się do spożycia przez ludzi. Oznacza to, że pod względem odżywczym taka ryba nie zapewni Twojemu pupilowi żadnych korzyści, które może przynieść mięso dobrej jakości.

Ryby w takich karmach zawierają zazwyczaj zmielone ości, wnętrzności i inne mniej atrakcyjne kawałki , które posiadają dużo minerałów, takich jak magnez i fosfor. Jeśli Twój kot spożyje ich zbyt dużo, może to spowodować problemy z nerkami lub z drogami moczowymi. Musisz także wiedzieć że jeśli Twój kot ma problemy z nerkami,  powinien całkowicie unikać jedzenia ryb.

Reklama

Komercyjne karmy dla kotów mogą również zawierać konserwanty przedłużające trwałość składników rybnych, co może powodować kolejne niepożądane skutki uboczne dla Twojego kota.

Kot i ryby, a mikroplastik i metale ciężkie

Ważne badania dowodzą, że większość ryb zawiera mikroplastik, głównie w wyniku zanieczyszczenia oceanów, w których żyją te zwierzęta. Dodatkowo organizmy ryb mogą zawierać niepokojące ilości metali ciężkich, takich jak rtęć i inne toksyny, które poważnie wpływają na zdrowie kotów i ludzi, którzy je spożywają.

Warto również zaznaczyć, że osobniki znajdujące się wyżej w łańcuchu pokarmowym oceanu, zawierają więcej wspomnianych toksyn. Tym samym ryba taka jak tuńczyk, która zjada inne mniejsze ryby, gromadzi w swoim organizmie większe ilości groźnych substancji i powinna być spożywana rzadziej.

Popularne rodzaje owoców morza i ryb dla kota

Jeśli zastanawiasz się, które rodzaje ryb dla kotów są dobre, które powinny być oferowane tylko jako rzadki przysmak, a które powinny być całkowicie zakazane, spójrz na poniższą listę.

Reklama
Reklama

Czy koty mogą jeść tuńczyka?

Każdy właściciel kota powie Ci, że samo otwarcie puszki z tuńczykiem spowoduje, że ich kot rozpoczyna gorączkowe poszukiwania ulubionego przysmaku. Czy tuńczyk jest dobry dla kotów? Koty uwielbiają tuńczyka, ale zawiera on wysoki poziom rtęci i dieta bogata w mięso tych ryb może doprowadzić do poważnego zatrucia. Jako gatunek drapieżny, który zjada inne ryby, tuńczyk ma tendencję do gromadzenia wyższych poziomów metali ciężkich i toksyn, dlatego nie powinien być spożywany zbyt często.

Niemniej jednak, koty mogą jeść tuńczyka jako okazjonalny przysmak, jeśli jest on gotowany, a nie surowy. Zaleca się również, aby tuńczyk nie stał się stałym składnikiem diety Twojego kota – znane są przypadki, w których koty mające obsesję na punkcie tuńczyka odmawiają jedzenia czegokolwiek innego.

Tuńczyk w puszce jako rzadki przysmak od czasu do czasu jest w porządku, ale należy pamiętać, że oprócz metali ciężkich, często zawiera podwyższoną zawartość sodu i innych środków konserwujących. Tuńczyk w solance zawiera z kolei zbyt dużo soli, podczas gdy tuńczyk w oleju serwowany kotu powinien być odpowiednio odsączony, aby uniknąć uderzenia kalorii.

Czy koty mogą jeść łososia?

Łosoś jest dobrą rybą dla kotów, dzięki zawartości zróżnicowanych substancji odżywczych. Jeśli zdecydujesz się karmić swojego kota łososiem, upewnij się, że jest on zawsze gotowany, a nie wędzony lub mieszany z jakimikolwiek przyprawami, które mogą rozstroić żołądek twojego pupila. Należy także unikać łososia z puszki, ponieważ często zawiera on zbyt dużo soli i konserwantów, które są szkodliwe dla kota. Staraj się wystrzegać komercyjnych karm dla kotów, które zawierają łososia, gdyż mięso używane w nich pochodzi z hodowli, co oznacza, że ryby są często narażone na wysoki poziom zanieczyszczeń i toksyn. Co więcej ryby te są hodowane często w niekorzystnych warunkach, w związku z czym podaje się im antybiotyki, w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się chorób.

Jeśli mimo wszystko zamierzasz dać swojemu kotu łososia, rób to rzadko i przyrządzaj go samodzielnie. Najlepsze opcje to grillowany, gotowany i pieczony łosoś bez soli i dodatkowych przypraw.

Czy koty mogą jeść sardynki?

Sardynki są doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych Omega-3, witaminy B12 i białka. Chociaż ryby te wydają się idealne dla twojego kota powinieneś zachować umiar – wysoka zawartość tłuszczu w tych rybach może powodować przyrost masy ciała, nie wspominając o tym, że ryby te podobnie jak pozostałe, mogą zawierać metale ciężkie i toksyny.

Jeśli zdecydujesz się poczęstować swojego kota sardynkami, pamiętaj o tym, że należy je ugotować. Unikaj wędzonych sardynek, a jeśli używasz odmian w puszce, zawsze sprawdzaj etykiety. Sardynki zakonserwowane w solance będą miały bardzo wysoką zawartość sodu i należy ich unikać lub przynajmniej opłukać przed podaniem. Sardynki konserwowane w oleju powinny być dokładnie odsączone, aby uniknąć podawania kotu zbyt dużej ilości kalorii. Jeśli to tylko możliwe, wybieraj sardynki, które nie zawierają czosnku, cebuli i pomidorów.

Jakie ryby dla kotów są wskazane?

Ryby dla kota takie jak dorsz, halibut, flądra, morszczuk i tilapia są w dobre dla kotów, ale musisz upewnić się, że są one wolne od ości i nie zawierają soli lub innych szkodliwych składników. Ogólna zasada jest prosta: pieczone, grillowane lub gotowane białe ryby bez dodatkowej soli i przypraw są wskazane dla kotów.

Warto jednak podkreślić, że osobniki te nie są tak odżywcze w diecie Twojego kota, dlatego nie powinny stanowić jej głównej części.

Czy koty mogą jeść sardele?

Sardele są doskonałym źródłem zdrowych tłuszczów nienasyconych dla Twojego kota. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ te tłuste ryby mogą przyczynić się do wzrostu wagi Twojego pupila, zwłaszcza jeśli są konserwowane w oleju. Jeśli kupiłeś sardele w puszce w oleju, upewnij się, że odsączyłeś jak najwięcej tłustej substancji. W przypadku solonych sardeli, spłucz jak najwięcej soli, jak to tylko możliwe. Kolejną zaletą sardeli jest to, że znajdują się one nieco niżej w łańcuchu pokarmowym i zawierają mniej rtęci i innych metali ciężkich pochodzących z zanieczyszczenia oceanów.

Czy koty mogą jeść krewetki?

Krewetki są generalnie bezpieczne do spożycia przez koty. Krewetki świetnie nadają się jako okazjonalna przekąska, ponieważ łączą w sobie niską kaloryczność z wysoką zawartością białka. Są one również bogate w cynk, miedź, kwasy Omega 3 i witaminę B12. Karmienia nimi kota nie należy jednak przekształcać w regularny nawyk, ponieważ krewetki mają wysoką zawartość sodu i cholesterolu.

Najlepszym sposobem karmienia kotów krewetkami jest uprzednie przygotowanie ich bez oleju, soli i przypraw. Przetworzone i paczkowane krewetki prawdopodobnie zawierają sól i inne składniki, które mogą nie być korzystne dla Twojego kota, dlatego najlepiej ich unikać.

Dodatkową rekomendacją dla osób podających kotu świeże krewetki jest usunięcie z nich przewodu pokarmowego, ponieważ nie nadaje się on do jedzenia. 

Czy koty mogą jeść skorupiaki?

Ludzie na całym świecie uwielbiają skorupiaki, w tym małże, przegrzebki, kraby, ostrygi i homary, ale czy koty mogą je jeść razem z nami?

Skorupiaki są bogate w wapń, żelazo, miedź, cynk i inne niezbędne minerały. Dzięki wysokiej zawartości białka i niskiej zawartości tłuszczu, mogą stanowić przyzwoity przysmak dla kotów, który od czasu do czasu może pojawić się w misce Twojego pupila. Podobnie jak w przypadku krewetek i ryb, upewnij się, że skorupiaki są czyste, świeże i gotowane bez zbędnych przypraw.

Czy koty mogą jeść kalmary i ośmiornice?

Ośmiornice i kałamarnice są bogate w żelazo, miedź i cynk, co czyni je wspaniałym przysmakiem, którym możesz dzielić się ze swoim kotem. Dopóki są świeże, czyste i ugotowane, powinny być w porządku, aby podawać je kotu jako okazjonalną przekąskę. Należy jednak pamiętać, że zarówno kałamarnice, jak i ośmiornice zawierają dużo cholesterolu.

Czy koty mogą jeść wodorosty?

Wodorosty są całkowicie zdrową przekąską dla Twojego kota, jeśli podawane są z umiarem. Warto zaznaczyć, że niektórym kotom małe kawałki wodorostów pomagają rozwiązać drobne problemy trawienne. Spekuluje się również, że wodorosty mają pozytywny wpływ na futro i skórę Twojego kota.

Tak długo, jak są one wysokiej jakości i wolne od innych składników takich jak sól, czosnek, przyprawy i konserwanty, wodorosty powinny być w sam raz dla Twojego kota.

Koty i ryby, czyli korzyści płynące ze spożywania oleju rybnego

Tłuste ryby, takie jak tuńczyk, łosoś i sardynki są doskonałym uzupełnieniem diety Twojego kota. Osobniki te bogate są w zdrowe tłuszcze, takie jak Omega-3 i Omega-6, które doskonale wpływają na wzrok i zdrowie serca Twojego kota. Olej rybny jest również doskonały dla starszych kotów, które mają problemy ze stawami.

Dzięki osiągnięciom współczesnej nauki, możesz teraz całkowicie pominąć ryby i sięgnąć bezpośrednio po olej, w którym tkwi większość korzyści. Suplementy zawierające olej rybny to wygodny sposób na dodanie tych zdrowych tłuszczów do diety Twojego kota.

Alergia na ryby u kotów

Tak, dobrze przeczytałeś. Twój kot może być uczulony na ryby. Chociaż alergia na ryby nie jest zbyt częstym zjawiskiem, liczba podobnych przypadków wśród kotów wzrasta. Należy pamiętać o rozróżnieniu między alergią a nietolerancją, przy czym pierwsza z nich odnosi się do układu odpornościowego, a druga do reakcji przewodu pokarmowego.

W przeciwieństwie do alergii pokarmowych u ludzi, te u kotów mogą być trudne do zdiagnozowania, ponieważ nie ma żadnych wiarygodnych testów, które można by w tym wypadku zastosować. Zamiast tego, rozpoznanie alergii pokarmowej jest długotrwałym procesem prób i błędów, po którym zwykle następuje zastosowanie diety eliminacyjnej. Poza rybami i owocami morza, koty mogą być również uczulone na wołowinę, nabiał, a nawet jaja.

Objawy alergii na ryby u kotów

Zazwyczaj alergie pokarmowe objawiają się jako dolegliwości skórne, takie jak zaczerwienienie i swędzenie, a także wypadanie sierści, które jest wynikiem drapania. Dodatkowo uporczywe infekcje uszu mogą również wskazywać na alergię pokarmową.

U niektórych kotów, alergie pokarmowe oprócz problemów skórnych wymienionych powyżej powodują  problemy żołądkowo-jelitowe, w tym wymioty i biegunkę. Bardzo rzadko, u Twojego kota mogą wystąpić problemy z układem oddechowym. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Jaka ryba dla kota jest w takim razie najlepsza?

Koty nie są naturalnymi konsumentami ryb, ale mogą stanowić one zdrowy i pożywny dodatek zbilansowanej diety. Jeśli podajesz kotu rybę jako okazjonalny przysmak, najprawdopodobniej nic mu nie będzie, chyba że jest on uczulony na konkretną rybę lub owoce morza.

Pamiętaj, aby podawać kotu ryby najlepszej jakości po obróbce termicznej, a także wybierać świeże kawałki zamiast ryb pakowanych, gotowych do spożycia lub puszkowanych, które zawierają sól, konserwanty i inne potencjalnie szkodliwe składniki. Ryby tłuste, takie jak tuńczyk czy sardynki, oferują kotu więcej korzyści odżywczych w postaci zdrowych tłuszczów niż ryby takie jak flądra czy morszczuk.

Jak zawsze, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące diety Twojego kota. Nie próbuj sam leczyć żadnych podejrzewanych alergii, a jeśli chcesz uzupełnić dietę swojego kota, zawsze najpierw porozmawiaj ze specjalistą, który może wybrać prawidłowe dawkowanie i najlepsze marki suplementów, jakie należy stosować.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama