Kalendarz szczepień dla psa

Szczepienia psa – które są obowiązkowe i jak często należy je powtarzać?

Szczepienia psa uchronią go przed wieloma groźnymi, a czasami śmiertelnymi chorobami. Przestrzeganie kalendarza szczepień jest jednym z obowiązków, z którymi należy się liczyć, przygarniając psiaka pod swój dach. Nie jest to przyjemne ani dla Ciebie, jako właściciela, ani dla Twojego pupila, jednak jest to chwila niedogodności, która zostanie wynagrodzona zdrowiem i świetnym samopoczuciem Twojego psa. 

Szczepienia psa – dlaczego są bardzo ważne? 

Zdecydowanie lepiej zapobiegać, niż leczyć. Zaszczepienie psiaka kosztuje zazwyczaj kilkadziesiąt złotych i jest to koszt nieporównywalnie mniejszy do tego, który musiałbyś ponieść, gdyby pies zachorował na jedną z chorób, na którą jest szczepiony. Zakładając oczywiście, że udałoby mu się przeżyć. Niektóre z nich postępują niesamowicie szybko i złośliwie, nie dając niemal żadnego czasu na reakcję. 

Szczepienia szczeniaka – kiedy szczepić szczeniaka? 

Pierwsze szczepienie powinno odbyć się już około 5 – 6 tygodnia życia i zabezpiecza ono przed takimi chorobami, jak parwowiroza i nosówka. Pamiętaj, że tuż po szczepieniu, maluch będzie miał obniżoną odporność, może być przez cały dzień osowiały, ospały i odmawiać jedzenia. Jest to normalna reakcja organizmu, natomiast jeśli utrzymuje się dłużej, niż jeden dzień, należy skonsultować się z weterynarzem. 

Zaleca się, by w przypadku szczeniaka wstrzymać się z pierwszym spacerem do czasu, aż przejdzie on cały cykl szczepień i aż miną dwa tygodnie od ostatniego. Tym sposobem będziesz mieć pewność, że jest on dobrze zabezpieczony przed złapaniem groźnych wirusów. 

Kalendarz szczepień psa 

Na podstawowe szczepienia szczeniaka składają się: 

Reklama

5 – 6 tydzień nosówka i parwowiroza 8 – 9 tydzień – nosówka, parwowiroza, choroba Rubartha 12 – 13 tydzień – nosówka, parwowiroza, choroba Rubartha, wirus para influenzy i adenowirus 12 – 16 tydzień – szczepienie przeciwko wściekliźnie (obowiązkowe w Polsce) 

Do ukończenia przez psiaka 3 roku życia, należy szczepić go co roku, a następnie powtarzać co 2 lata (jednak na wściekliznę i leptospirozę co roku). Wszystkie terminy powinno dogadywać się z lekarzem prowadzącym. 

Reklama

Z kolei pies dorosły powinien być szczepiony: 

15 miesiąc życia – szczepionka pięcioskładnikowa (skład podany w tabeli poniżej) Do 3 roku życia co roku szczepimy: szczepionką pięcioskładnikoową + leptospiroza + wścieklizna Co 2 – 3 lata: szczepionka pięcioskładnikowa, a co roku: leptospiroza + wścieklizna 

Szczepienia psa – cennik 

Ile kosztuje szczepienie psa? Ceny będą się oczywiście różnić w zależności od lecznicy i miasta, jeśli zależy Ci na niższej cenie, możesz porównać cennik kilku przychodni. Jednak orientacyjnie można przyjąć, że koszty poszczególnych szczepień wynoszą: 

Pierwsze szczepienie psa 40 – 55 zł 

Reklama

Szczepionka pięcioskładniowa (nosówka, parwowiroza, choroba Rubartha, wirus para influenzy i adenowirus) – 60 – 85 zł 

Szczepionka siedmioskładniowa (poza składnikami pięcioskładniowej, zawiera również szczepionki na leptospirozę i wściekliznę) – ok. 100 zł 

Szczepienie wścieklizna – cena ok. 30 zł 

Szczepionka przeciwko leptospirozie ok. 40 zł 

Reklama
Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama