Węch psa a człowieka

Węch psa – wszystko co musisz o nim wiedzieć

Nie od dziś wiadomo, że psiaki mają naprawdę niesamowity węch. Węch psa być od nawet do kilkanaście lepszy od ludzkiego! Co warto wiedzieć o psim węchu i dlaczego niektóre rasy odczuwają zapachy inaczej, niż inne? 

Spis treści: ( kliknij aby przejść )

 1. Węch psa a człowieka 

  Zbadanie tego, o ile lepiej psy odczuwają zapachy nie jest łatwym zadaniem, dlatego naukowcy cały czas spierają się odnośnie tego, o ile lepiej psiaki odczuwają zapachy od ludzi. Niektórzy uważają, że około 16 razy lepiej, inni, że 40 kilka razy, jeszcze inni, że aż 100 tysięcy razy! Niesamowite, prawda? 

  Węch psa a człowieka 

  Przeciętny człowiek posiada mniej więcej 5 milionów komórek odpowiedzialnych za odczuwanie zapachów, psiaki natomiast mają ich o wiele więcej – aż 200 milionów. Warto jednak wspomnieć o różnicach pomiędzy rasami psów. Okazuje się, że niektóre psiaki odczuwają zapachy lepiej, niż inne! Przykładowo, jamnik ma około 125 milionów komórek odpowiedzialnych za odczuwanie zapachów, z kolei owczarek 225 milionów, a foksterier – około 148 milionów. Generalnie można uznać, że im dłuższy i większy psi pyszczek, tym więcej ma komórek odpowiedzialnych za odczuwanie zapachów. 

  Węch psa jest naprawdę wyjątkowy, odczuwa on zapachy, które dla człowieka są zupełnie niewyczuwalne i wśród tych niewyczuwalnych dla nas zapachów potrafi odróżnić jeden od drugiego. Psiaki pamiętają również zapachy, nawet, jeśli nie czują ich naprawdę bardzo długo. Przykładem może być odwiedzenie dawno nie widzianej rodziny i ich psiaka – z dużym prawdopodobieństwem rozpozna Twój zapach! Szacuje się, że przeciętny psiak jest w stanie zapamiętać aż 600 tysięcy zapachów! 

  Zastanawialiście się może nad tym, dlaczego pies ma mokry nos? Otóż okazuje się, że pozwala on lepiej rozróżniać zapachy. Upraszczając, można uznać, że molekuły zapachu przyklejają się do niego i zostają na dłużej, pozwalając psiakowi dokładnie przeanalizować to, co czuje. 

  Reklama

  Niesamowity węch psa ma szerokie zastosowanie w pomocy człowiekowi, zaczynając od psów ratowniczych, które poszukują zaginionych, tropią, pomagają wydobyć ludzi spod lawiny i gruzów, poprzez psy policyjne, które identyfikują ślady zapachowe, są pomocne w znajdywaniu narkotyków, materiałów wybuchowych, krwi, zwłok, broni, psy wojskowe, które szukają materiałów wybuchowych, psy w medycynie, które zajmują się dogoterapią i istnieje coraz więcej badań na temat ich pomocy w wykrywaniu nowotworów. 

  Tak jak wspomniałam, psy są przydatne człowiekowi w wielu dziedzinach, już w latach 60 – 70 wykorzystywało się psiaki do identyfikacji zapachów, było to niezwykle pomocne w śledztwach policyjnych. Oczywiście psiaki nie są nieomylne, oczywiście, że w większości przypadków wyczują narkotyki i słusznie poinformują policję o swoich podejrzeniach, ale może się zdarzyć, że psiak zacznie obwąchiwać kogoś np. Na lotnisku dlatego, że spodobał mu się jego zapach. Niemniej jednak, trzeba przyznać, że psiaki naprawdę mają wyjątkowy węch! 

  Reklama

  Kończąc ciekawostką, warto wspomnieć o dobermanie Sauerze, który w 1925 roku dzięki swojemu wyjątkowemu węchowi tropił złodzieja przez 160 km! 

  Zapisz się na newsletter!

  Autor: Maja Magiera

  Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

  Reklama

  Podobne artykuły

  Reklama

  Czytaj dalej

  Goldendoodle - opis rasy.

  Goldendoodle jest krzyżówką takich ras jak golden retriver i pudel. W związku z tym, że [...]

  Dodaj komentarz

  Reklama