Co zrobić kiedy pies warczy?

Warczenie psa – dlaczego pies warczy?

Wszyscy wiemy, że psy warczą. Zastanawialiście się jednak dlaczego tak naprawdę to robią? Wiadomo,. Że pies warczy, kiedy jest zły, ale dlaczego tak właściwie to robi? Warczenie jest co prawda bardzo częstym zjawiskiem i chyba każdy opiekun albo ktokolwiek, kto miał choć trochę styczności z psami, przynajmniej raz słyszał warczenie psiaka. Uważa się natomiast, że warczenie psa oznacza przede wszystkim agresję – czy jednak jest tak naprawdę? I co robić kiedy pies warczy? Czy powinno się zejść mu zawsze z drogi? 

Pies warczy – dlaczego? 

Zdecydowana większość ludzi uważa, że psiego warczenia należy się bać i że nie zwiastuje ono niczego dobrego. Wynika to ze stereotypów i utartych przekonań, które bardzo często są nieaktualne. Często ludzie uważają warczenie za ostrzeżenie i wstęp do dalszych, o wiele bardziej agresywnych zachowań, np. do gryzienia. Dlatego kiedy tylko opiekun słyszy warczenie, chce jak najszybciej uspokoić psa i sprawić, by przestał warczeć. Dlatego najczęstszą reakcją na warczenie jest krzyk i kary, nawet cielesne. Jak nietrudno się domyślić, nie jest to dobra i pożądana reakcja – nie nauczy psa zupełnie niczego, a jedynie pogorszy sytuację. 

Przejdźmy jednak do powodów psiego warczenia. Czy zawsze musi ono oznaczać agresję? Oczywiście, że nie. Warczenie ma przynajmniej kilka znaczeń, warczenie można uznać za psią mowę, którą chce nam coś ważnego przekazać. Może być ono również ostrzeżeniem, ale także prośbą o zaprzestanie tego, co sprawia, że psiak czuje się zmuszony do warczenia. Warczenie może być także objawem strachu i wołaniem o pomoc. Jak widzisz, rozpatrywanie warczenia tylko w kategorii agresji, jest wielkim niedopatrzeniem i krzywdą dla psa. 

Pies warczy na właściciela 

Wbrew pozorom to, że psiak na Ciebie warczy, wcale nie jest takim złym sygnałem! Dlaczego? Dlatego, że przez warczenie mówi Ci, że coś jest nie tak. Warczenie może być ostrzeżeniem, dlatego w zasadzie warto się cieszyć, że psiak ostrzega, a nie od razu atakuje. 

Warczenie jest wysyłaniem Ci (albo komukolwiek, czemukolwiek na co psiak warczy), że dana sytuacja, dźwięk, człowiek, zwierzę, etc. mu się po prostu nie podoba, przeszkadza i drażni, i psiak chce, żeby się po prostu skończyła. Woła o pomoc. 

Reklama

Oczywiście kiedy widzisz, że pies warczy, pierwszą myślą jest zazwyczaj to, że będzie chciał Cie ugryźć. Nie jest to jednak prawdą. Gdyby pies faktycznie chciał Cię ugryźć, już by to zrobić. Warczenie natomiast jest czasami ostrzeżeniem, żeby lepiej nie podchodzić. 

Co jednak zrobić w takiej sytuacji, kiedy pies na Ciebie warczy? Przede wszystkim nie możesz go skarcić, uderzyć, nakrzyczeć. To najgorsze możliwe wyjścia z sytuacji. Przede wszystkim postaraj się uspokoić i nie okazywać psiakowi swojego zestresowania. 

Pamiętaj, że przyczyną agresji u psa zawsze jest stres (nie mówię oczywiście o przypadkach chorób psychicznych, kiedy pies po prostu nie panuje nad swoimi reakcjami). 

Dlatego o ile samo warczenie nie jest bardzo niepokojące, bo pies prawdopodobnie nie zrobi Ci żadnej krzywdy, o tyle warto się zastanowić, skąd się to warczenie bierze, dlaczego pies na Ciebie warczy. Jeśli psiak np. Warczy na Ciebie przy swoim legowisku albo misce do jedzenia, oznacza to, że boi się on i czuje zagrożony. Może czuje potrzebę obrony swojego terytorium i swoich zabawek, etc. Możliwe, że warczenie jest efektem tego, że nie zauważyłeś poprzednich sygnałów wysyłanych przez psiaka, które świadczyły o tym, że jest zestresowany w miejscu, w którym warczy. Jakie to sygnały? Przede wszystkim ziewanie, ziajanie, napisanie całego ciała, ponadprzeciętna czujność. Jeśli takie sygnały się pojawiały i na nie nie zareagowałeś, pies naturalnie uznał, że trzeba przejść do bardziej wyrazistej formy komunikacji. 

Co zatem robić kiedy pies warczy? 

Przede wszystkim nie karć i nie krzycz. Może wie wydawać, że taka porada nie ma sensu i w Twojej głowie może się pojawić myśl, że w ten sposób pies będzie chciał Cię jeszcze bardziej zdominować. Jednak nie jest to dobrą myślą, zupełnie nie o to chodzi. Autorytetu nie da się absolutnie zbudować na strachu i karceniu. Karcenie może faktycznie dać krótkotrwały efekt, ale tak naprawdę nic poza tym. Co zatem warto zrobić? Niestety w tej sytuacji nie ma jednego, krótkiego rozwiązania. Trzeba zastanowić się nad tym, jak wyglądają Twoje relacje z psem. Możesz oczywiście zrobić to sam, ale warto skorzystać z pomocy behawiorysty, który jest specjalistą w dziedzinie zachowania psów, a ponadto spojrzy na całą sytuację obiektywnie. 

Warto przede wszystkim zrobić psiakowi badania i opowiedzieć o jego zachowaniu weterynarzowi. W leczeniu zachowania psa zawsze warto wykluczyć biologiczne podłoże problemów i zastanowić się nad tym, czy nie sygnalizuje nam on choroby. 

Reklama

Możliwe, że np. krzyczałeś na psiaka, stracił do Ciebie zaufanie albo ostatnio w waszym życiu zaszły jakieś zmiany, z którymi psiak sobie jeszcze nie poradził i warczenie jest jego sposobem na komunikację z Tobą. Behawiorysta pomoże zbudować Ci na nowo zaufanie z Twoim psiakiem. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Jak nauczyć psa szczekać?

Jak nauczyć psa szczekać? Najczęściej nie lubimy, kiedy pies szczeka, szczególnie kiedy robi to często [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama