Żywa skamielina.

Dokładnie 82 lat temu odkryto pierwszą żywą latimerię. Rybę która jest przedstawicielką pradawnego gatunku zwierzęcia. Stworzenie posiada jednocześnie cechy ryb i płazów. To właśnie z niego przed milionami lat wyewoluowały wszystkie zwierzęta lądowe. Szacuję się, że ten gatunek istnieje na naszej planecie około 60 mln lat.

Rybacy, którzy 22 grudnia 1938 wyłowili z morza u wybrzeży RPA przedziwną, wielką rybę, nie zdawali sobie sprawy jak wielkiego dokonali odkrycia. „Świeżo złowiona ryba” została odkupiona przez Marjorie Courtenay-Latimer która piastowała urząd kustosza miejscowego muzeum w East London.

Nowa właścicielka niezwłocznie pokazała ją biologom. Wtedy dopiero okazało się, że nie mają do czynienia z nieznanym morskim stworzeniem. Po wnikliwym zbadaniu wyszło na jaw, że to przedziwne zwierzę to tak zwana żywa skamieniałość.

Latimerii nie da się sklasyfikować, ani stricte do ryb, ani do płazów. Finalnie została przydzielona do rodziny trzonopłetwych. Co ciekawe uznawano ją dotychczas za wymarłą tak samo jak stworzenia z filmu „Jurrasic Park”!

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama