Kocia głupawka – co to jest i jakie są przyczyny

Bez względu na to, czy posiadasz rasowego kota, czy twoim towarzyszem jest zwykły dachowiec, na pewno niejednokrotnie nie mogłeś zrozumieć dlaczego twój pupil biega po domu jak szalony. Być może oglądałeś swój ulubiony serial i zauważyłeś, że twój kot staje w miejscu, rozgląda się naokoło jakby czegoś szukał, po czym zaczyna biegać po mieszkaniu. Często towarzyszy temu głośne miauczenie i mruczenie, a także kot stroszy swoją sierść. Jeśli widzisz to po raz pierwszy, być może byłeś zaskoczony i nie byłeś wstanie zrozumieć co właściwie się dzieje. Okazuje się, że twój mruczek właśnie dostał kociej głupawki, poznaj co jest tego przyczyną.

Kocie szaleństwo

Rasa kota nie ma znaczenia, gdyż każdy z nich czasem miewa chwile słabości, w których włącza swój najwyższy bieg, a następnie galopuje po całym mieszkaniu. Wygląda to tak, jakby mruczek się z czymś ścigał. Często kocia głupawka występuje w nocy, a fachowo nazywa się to północnym szaleństwem. Jeśli zastanawiasz się o co tak właściwie w tym chodzi, ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Być może twój mruczek po prostu bawi się sam ze sobą, albo właśnie odczuwa nagły, niepohamowany przypływ energii, którą musi gdzieś spożytkować. Może twój kot zaprasza cię do wspólnej zabawy? Powodów kociej głupawki może być wiele.

Instynkty drapieżnika

Chyba nie trzeba wyjaśniać tego, że każdy kot z natury jest drapieżnikiem. Nie możesz więc uważać, swojego leżącego na kanapie mruczka, za leniwego, wygodnego i łagodnego zwierza. Nawet wylegiwanie się na słońcu, nie zabije w nim pierwotnych instynktów, które czasami dają o sobie znać. Gdy widzisz, że twój kot zachowuje się tak jakby oszalał, czyli dostał kociej głupawki, być może właśnie postanowił zaprezentować ci łowieckie zachowania, a także techniki ucieczki. Innymi słowy, za napady kociej głupawki, może odpowiadać sama matka natura. 

W środowisku naturalnym, koty są dzikimi zwierzętami i wyruszają codziennie na ponad 50 wypraw myśliwskich, by wytropić pożywienie, a także ukryć się przed groźniejszymi i bardziej niebezpiecznymi drapieżnikami. Koty, które mamy w domu, są z natury spokojne, gdyż taki styl życia im oferujemy. Zawsze mają czystą wodę i gotowe pożywienie, a kiedy chcą dostaną także odrobinę pieszczot. Nie mniej jednak od czasu do czasu, muszą dać upust skumulowanej energii. Jeśli więc widzisz swojego mruczka w szaleńczym pościgu, wykorzystaj różne zabawki jak np. piłeczki czy wędki, które go zachęcą do spożytkowania energii, a także szybko go zmęczą i pozwolą mu potrenować naturalne instynkty łowieckie.

Nocne marki

Jak na pewno zauważyłeś, koty większość dnia chętnie przesypiają i odpoczywają. Łatwo więc wywnioskować, że to właśnie nocą, zwierzęta te odczuwają większą potrzebę bycia aktywnymi. Koty to typowe nocne marki, które w momencie kiedy ty planujesz udać się na zasłużony odpoczynek, dopiero się budzą. Z drugiej strony zaś, większość dnia, kiedy opiekunowie są nieobecni, koty spędzają w domu, leniwie szukając sobie zajęcia. Nie dziw się więc, że kiedy po całym dniu w pracy czy w szkole, wrócisz do swojego mruczka, będzie on naładowany energią i będzie chciał się po prostu z Tobą bawić.

Reklama

Kocia głupawka pojawia się w momencie, kiedy koty nie mogą upuścić skumulowanej w nich energii. Szczególnie kocięta i młode koty mają tej energii aż w nadmiarze. Jeśli więc chcesz uniknąć niekontrolowanego, szaleńczego zachowania twojego kota, poświęć mu odrobinę czasu na kocią rozrywkę, dzięki temu twój mruczek zmęczy się i z przyjemnością pójdzie spać.

Problem z pchłami

Kocia głupawka może mieć także inne, bardziej niebezpieczne podłoże. Jeśli podczas głupawki, twój kot głośno miauczy, być może powodem są pchły. Mruczek wówczas biega, by zmniejszyć dyskomfort, który powodują mu kolejne ugryzienia. Warto wówczas udać się do weterynarza lub po prostu wykąpać swojego towarzysza w specjalnym szamponie, a następnie starannie go wyczesać.

Reklama

Głupawka u kotów starszych

Życie każdego kota w pewnym momencie staje się niezwykle trudne. Wraz z wiekiem, może dochodzić do zaburzeń podstawowych funkcji poznawczych. Oznacza to, że twojemu towarzyszowi znacznie pogorszył się wzrok, słuch, a także węch, co wpływa na jego ogólne samopoczucie. To również może być przyczyną dziwnych i niezrozumiałych zachowań, które potocznie nazywamy kocią głupawką.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama