Szkolenie psów obronnych

Celem szkolenia psów obronnych jest uzyskanie wysokiej dyscypliny oraz podporządkowania psa przewodnikowi. Szkolenie pozwala nauczyć psa zatrzymania napastnika, panowania nad jego własną emocjonalnością. W trakcie szkolenia czworonogi zyskują opanowanie, poczucie pewności siebie, odwagi. Uczą się samodzielności oraz rozwijają popęd łupu. Dzięki szkoleniom psy zyskują stabilność psychiczną. Wielu posiadaczy psów ras obronnych nie planuje brania udziału w zawodach. Zapisując swojego psa na szkolenie oczekują jedynie, by nauczył się stróżowania, obrony ogniska domowego. 

Jakie psy można szkolić na psy obronne?

W szkoleniu obronnym o mogą wziąć udział wszystkie psy, jednak najlepiej nadają się takie rasy jak: owczarek niemiecki, czarny terier rosyjski, cane corso, amstaff, rottweiler, sznaucer olbrzym, doberman, airedale terier, bulterier czy pitbull.

Wychowanie i opieka nad psem obronnym wymaga od właściciela zaangażowania i poczucia odpowiedzialności. Opiekun psa obronnego powinien mieć wystarczająco dużo cierpliwości oraz czasu na codzienne ćwiczenia, zabawy i spacery. Powinien być sprawny fizycznie. Konieczne jest również znajomość przepisów określających obowiązki właścicieli psów w miejscu zamieszkania. Niezbędnymi cechami właściciela psa obronnego jest stabilność emocjonalna i stanowczość.

Po co szkolić psa na psa obronnego?

Kursy szkolące psy obronne mają w swoich założeniach wydobycie z psa odwagi, rozwijanie naturalnie zakorzenionego instynktu łownego, aby dopingować psa do zabawy z pozorantem. Ćwiczenia z założenia mają również podnieść karność i podporządkowanie psa przewodnikowi. W trakcie szkolenia czworonogi uczą się zatrzymania napastnika, a także minimalizowania bezsensownych pogryzień. Pozorant podczas ćwiczeń korzysta z różnych gryzaków i tzw. szmat. Przy prawidłowej pracy i pożądanych efektach szkolenia na gryzakach psa można zacząć ćwiczyć na rękawie, a w końcowym stadium szkolenia praca odbywa się na pełnym kostiumie. Szkolenia obronne obejmują także naukę obrony w kagańcu, aby przewodnik był przygotowany również na taką ewentualność. Przewodnik oczywiście także uczy się w trakcie szkolenia jak unikać konfliktu oraz reagowania w sytuacjach zagrożenia.

Szkolenie z rewirowania

Oprócz łapania za rękaw, psa obronnego można uczyć obrony obejścia oraz rewirowania z wykorzystaniem kurtki ochronnej. Takie szkolenie bardzo się przydaje w praktyce, np. podczas włamania. Komenda rewir jest stosowana kiedy pies musi przeszukiwać kryjówkę. Po dotarciu do „złodzieja” pies ma oszczekiwać, a następnie przejść do pilnowania. Po odpowiednim przeszkoleniu rewirujący pies oszczekuje nie wyrządzając krzywdy pozorantowi. Nauka polega na siedzeniu (staniu lub ewentualnie leżeniu) przed pozorantem i ciągłym szczekaniu. Wyszkolony pies powinien zaatakować bez komendy ustnej przewodnika jedynie w sytuacjach ataku na psa lub próby ucieczki pozoranta. Ćwiczenia z obrony cywilnej oraz te związane z ochroną posesji mogą odbywać się na placu szkoleniowym poza miejscem zamieszkania. Następnie warto jest je kontynuować w docelowym miejscu dla utrwalenia efektów.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama