Najlepsza karma dla psa – jak ją wybrać?

Poprawnie odżywiany pies jest nie tylko szczęśliwy, ale również zdrowy i pełen energii. Dobrze dobrana karma sprawia, że zwierzak otrzymuje w niej wszystko, czego potrzebuje jego organizm. Przy wyborze karmy trzeba pamiętać o tym, że są też psy, które mają szczególne wymagania czy potrzeby, wynikające chociażby ze stanu ich zdrowia. Pytanie w takim razie, jaką karmę wybrać, aby faktycznie była najlepsza?

Dobra karma dla psa – na co zwrócić uwagę?

Najlepsza karma dla psa to niewątpliwie ta, która zawiera niezbędne wartości odżywcze. Jest to bardzo ważne w przypadku szczeniaków, jak i psów już dorosłych. W sprzedaży dostępne są bardzo różne rodzaje karm. Produkty te różnią się między innymi ceną, ale nie tylko, bo składem i jakością również. Należy pamiętać o tym, że mięso powinno być kluczowym składnikiem psiej karmy. Jest cennym źródłem białka. W składzie wielu karm, szczególnie tych dostępnych w marketach, znajdują się głównie zboża, a te nie powinny być podstawą prawidłowej diety czworonoga.

W związku z tym dobra karma dla psa, zarówno szczeniaka, jak i dorosłego, to ta, która zawiera jak najmniej zbóż bogatych w węglowodany i błonnik. Najlepiej, aby tych zbóż nie zawierały w ogóle.

Wybierając karmę dla swojego psa, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na skład, a także na sposób dawkowania. Nie należy kierować się jej ceną, ani też pojemnością. Jeżeli na przykład na pierwszym miejscu listy składników znajdować się będą zboża, karma ta nie będzie najlepszym pożywieniem dla czworonoga.

Niektórzy, szukając dobrego produktu żywieniowego dla swojego pupila, zwracają uwagę na producenta. Jest to też dobre kryterium, ale jakość produktu, a co za tym idzie, jego skład, to w tym przypadku zdecydowanie ważniejsza sprawa. Trzeba więc zwrócić uwagę na to, co ważniejsze.

Reklama

Jaka karma dla psa – sucha czy mokra?

Wielu początkujących hodowców ma problem z wyborem karmy pomiędzy suchą a mokrą. By móc podąć właściwą decyzję, trzeba najpierw poznać różnice. Tak naprawdę zarówno jeden, jak i drugi produkt posiada szereg zalet i wad.

Dużą popularnością cieszy się karma sucha. Te dobrej jakości produkty, produkty z wyższej półki, mają w składzie niezbędne wartości odżywcze. Są przeznaczone nie tylko dla szczeniaków, ale również dla psów dorosłych. Żywienie psa suchą karmą jest bardzo wygodne dla właściciela. Można ją łatwo przechowywać, a samo dawkowanie jest niewielkie. Wybór suchych karm jest ogromny. Dziś oferuje je wielu znanych producentów, a w dobrze zaopatrzonych sklepach, można znaleźć produkty wielu firm.

Reklama

Choć wydaje się, że karma w postaci suchej jest najlepszym wyborem, ma też pewne wady i o nich też trzeba wspomnieć. Otóż produkt ten bywa nieatrakcyjny dla niektórych psów, szczególnie tych wybrednych. Zdarzają się psy, które zdecydowanie wolą karmę mokrą. I nie ma w tym nic złego. Mokra, dobra karma dla psa też występuje w wielu różnych wersjach, więc każdy może znaleźć dla swojego czworonoga odpowiednią.

Wato tylko pamiętać o tym, że karma mokra posiada większe dawkowanie niż sucha. Wyróżnia się większą zawartością wilgoci i mniejszą kalorycznością. Dawkowanie jest zależne od wieku psa, jego stanu zdrowia i aktywności. Prawda jest jednak taka, że mokra karma zapewnia zwierzakom niezbędne wartości odżywcze. Warto więc rozważyć jej zakup i stosowanie.

Tak jak w przypadku karmy suchej, tak i skład karmy mokrej powinien zawierać wyłącznie to, co dla czworonoga najzdrowsze. Bo najlepszy produkt żywieniowy to ten, który ma najzdrowszy skład. Karmy mokre bywają droższe, ale przecież nie cena jest tu najważniejsza. Największy błąd, jaki popełniają niektórzy właściciele czworonogów, to wybór karmy na podstawie ceny produktu.

Dobra karma dla psa specjalistyczna a karma bytowa

Nie wszystkie psy są całkiem zdrowie. Niektóre zmagają się z pewnymi dolegliwościami, konkretnymi chorobami. Dlatego w ich przypadku żywienie karmą bytową zwykle okazuje się niewystraczające i trzeba sięgnąć po coś więcej.

Reklama

A więc jaka karma dla psa wymagającego specjalistycznego żywienia będzie odpowiednia? Niewątpliwie karma specjalistyczna. W sprzedaży dostępne są na przykład karmy dla alergików oraz specjalistyczne karmy przeznaczone dla psów, które mają problemy z wątrobą. Jeśli pies ma problemy zdrowotne, wybór karmy należy skonsultować z weterynarzem.

Oferowane karmy są na przykład dostosowane również do potrzeb żywieniowych psów konkretnych ras. Trzeba mieć na uwadze to, że przykładowo psy, które są alergikami, w sposób szczególny powinny unikać karm zawierających zboża, bo to głównie ten składnik jest wyjątkowo silnym alergenem.

Ponadto niektóre psy, konkretne rasy, które nie mogą spożywać kurczaka. Dlatego dla nich producenci przygotowali karmy, które nie zawierają ani zbóż, ani też drobiu. Wybór karm przeznaczonych dla psów dorosłych, jak i szczeniaków, jest na tyle duży, iż bez problemu można dopasować karmę do konkretnych wymagań i potrzeb zwierzaka. Warto tylko czasem poradzić się specjalisty, aby wybrana karma to była najlepsza karma dla psa z konkretnymi potrzebami czy problemami.

Karmy specjalistyczne bywają znacznie droższe niż bytowe. Jednak tak duża różnorodność, na jaką możemy dziś liczyć, gwarantuje dopasowanie do potrzeb konkretnych szczeniaków i dorosłych psów. Niektóre karmy na przykład są bardziej przeznaczone dla psów aktywnych, a inne dla seniorów. Karmy te różnią się także smakiem. W każdym razie dobrze dobrane zapewniają prawidłowe żywienie.

Reklama
Reklama

Z powyższego wynika, że wybór karmy dla psa jest bardzo ważnym procesem. Na szczęście raz dobrze dopasowana będzie służyła przez najbliższe lata, co wyeliminuje konieczność częstego zastanawiania się nad wyborem tego produktu. Zawsze, gdy pojawi się wątpliwość, można skonsultować swoje obawy z weterynarzem. W dobrym sklepie sprzedawca też jest w stanie udzielić rady. W związku z tym szukając karmy, trzeba zwrócić uwagę także na punkt, w którym się ją kupuje. Bo tylko w tych dobrze zaopatrzonych jest w czym wybierać i tylko tam każdy może znaleźć dobrą karmę dla swojego czworonoga.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Artykuł sponsorowany

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Czy psy mogą jeść lody?

Zdarza wam się, że smakujecie rożek ulubionych lodów podczas spaceru, albo wyjadacie ostatnią porcję mrożonego [...]

Dodaj komentarz

Reklama