Ektropium i entropium u psa – co to jest i jak leczyć?

Smutne psie oczy zachwycają swoim urokiem wielu ludzi. Jednak ich źródłem zazwyczaj jest deformacja powieki, specjalistycznie określana jako ektropium. Jej odwrotnością natomiast jest entropium i obie są chorobami mogącymi negatywnie wpłynąć na wzrok i jakość życia pupila.

Czym jest ektropium?

Ektropium jest wadą wrodzoną, polegającą na wywijaniu się powiek na zewnątrz. Skóra, zamiast ochraniać oko odstaje od rogówki i odsłania zarówno spojówkę, jak i trzecią powiekę. Są one więc bardziej podatne na wysuszanie, zabrudzenie, zadrapanie czy stany zapalne. Ponieważ powieka z ektropium często tworzy nawet sporych rozmiarów dołek przypominający luźny fałd skórny, psy o takiej budowie oka mogą mieć problem z łzawiącymi i ropiejącymi oczami. Dzieje się tak, ponieważ odsłonięta i podrażniona spojówka próbuje nawadniać non stop odsłonięte oko. Najczęściej taką wadę można zauważyć u psów, które posiadają dużo zmarszczek i luźnej skóry jak: boksery, bernardyny i inne duże psy ras pasterskich.

Czym jest entropium?

Entropium jest przeciwieństwem ektropium. W tym schorzeniu powieka nie wywija się na zewnątrz, lecz zawija do środka. Wada ta tyczy się przeważnie dolnej powieki i powoduje duży dyskomfort oraz ból. Przy entropium futro i rzęsy, które znajdują się na powiece, ocierają się o gałkę oczną, podrażniając ją przy każdym mrugnięciu czy ruchu oka. Ciągle tarcie powoduje łzawienie, zapalenie spojówek, a w konsekwencji często owrzodzenie rogówki, które może doprowadzić nawet do utraty wzroku. Entropium najczęściej występuje u wyżłów, retrieverów, chow-chow czy buldogów.

Leczenie schorzeń powiek

Zarówno entropium, jak i ektropium spowodowane są nieproporcjonalną wielkością gałki ocznej względem powiek. W najcięższych przypadkach występują one jednocześnie. Problem ten, chociaż często uważany za wadę kosmetyczną, może powodować wiele psiego cierpienia. Wady powiek widoczne są już u szczeniąt, dzięki czemu można wcześnie zareagować i uniknąć doprowadzenia do poważnych schorzeń gałki ocznej. Jedną z metod stosowaną od wieku szczenięcego jest fastrygowanie powiek, które polega na podklejeniu skóry klejem tkankowym. Dzięki temu powieka z entropium zostanie wywinięta do prawidłowej pozycji i nie będzie uszkadzać oka. Fastrygowanie jest zabiegiem, który powtarza się u młodych psów aż do osiągnięcia dojrzałości. Następnie przeprowadzana jest trwała korekcja powiek polegająca na wycięciu fragmentu tkanki, tak aby powieka nabrała odpowiedniego kształtu. Zaawansowane deformacje powiek mogą wymagać bardziej złożonych zabiegów, często nawet liftingu i usunięcia nadmiaru skóry z większego obszaru psiej czaszki, dlatego istotna jest wczesna diagnoza.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama