Zdrowa i szczęśliwa jesień życia pupila

Autor: Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii, ekspertka naukowa ds. żywienia zwierząt Mars Polska

Kiedy w naszym domu pojawia się puszysta kuleczka na czterech łapach, świat staje na głowie i zmienia się na lepsze! Codziennie doświadczamy dobroczynnego wpływu pupila na nasze życie. Mija dzień za dniem, aż kiedyś zauważamy siwiznę na pyszczku ulubieńca. Nie ma jednak powodów do smutku – jesień psiego lub kociego życia może być równie radosna, co czasy młodości zwierzęcia, wystarczy właściwie się o nie zatroszczyć.

Proces starzenia rozpoczyna się… już w momencie uzyskania dorosłości. Jednak o psie lub kocie- seniorze mówimy znacznie później – w przypadku mruczków w wieku około 7 lat, u psów ras olbrzymich po skończeniu 5, a ras małych około 10 lat życia.  W tym wieku zaczynamy obserwować pewne zmiany w wyglądzie i zachowaniu naszych czworonogów, które wiążą się z procesami toczącymi się w ich organizmach. Może pojawiać się siwa sierść, mniejsza chęć do zabawy czy nawet słabszy apetyt. To ważne, aby uchwycić moment wchodzenia naszego ulubieńca w jesień życia i odpowiednio dostosować żywienie i opiekę do zmieniających się potrzeb, aby zapewnić czworonogowi jak najdłuższe, szczęśliwe życie.

Jak dbać o czworonoga-seniora? 

  • Optymalna dieta

Właściwie dobrany pokarm to podstawa dbania o zwierzę na każdym etapie życia. Senior powinien otrzymywać kompletną i zbilansowaną dietę, opracowaną specjalnie tak, by zaspokajała szczególne potrzeby związane z procesem starzenia się. U psów i kotów w podeszłym wieku spowolnieniu ulega metabolizm, co pociąga za sobą konieczność serwowania zwierzęciu jedzenia o mniejszej dawce kalorii, by utrzymać szczupłą sylwetkę pupila i nie doprowadzić do nadwagi, a w konsekwencji do niebezpiecznej otyłości. Jest ona jednym z największych wyzwań zdrowotnych, przed którymi stoją obecnie nasze zwierzęta. Nowe badania przeprowadzone przez Instytut Nauki o Zwierzętach WALTHAM i Uniwersytet w Liverpoolu ujawniły, że psy z nadmierną masą ciała żyją o nawet dwa i pół roku krócej niż osobniki o optymalnej kondycji. Korzystając z danych dostarczonych przez Banfield Pet Hospital, naukowcy przebadali ponad 50 000 psów z 12 najpopularniejszych ras. Korelację między nadwagą a skróceniem długości życia zaobserwowano u wszystkich ras, choć w różnym stopniu. 

Jesień życia to także czas, kiedy osłabiona jest efektywność trawienia, zatem podawany czworonogowi pokarm powinien być łatwostrawny. Wskazane jest, aby dieta dla starszych zwierząt zawierała dodatkowe składniki np. wspomagające funkcjonowanie stawów, przeciwutleniacze, zwalczające wodne rodniki, czy zwiększoną porcję niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.  

Warto pamiętać, że u bardziej sędziwych czworonogów osłabieniu ulega węch, co może powodować mniejszą chęć do jedzenia. Z tego powodu należy zwiększyć udział mokrych pokarmów w diecie seniora. Są one aromatyczne i smakowite, a przy tym około 4 razy mniej kaloryczne od suchego jedzenia. Nie należy jednak zupełnie rezygnować z suchych granulek – dzięki swojej teksturze i obecności składników aktywnych sprzyjają utrzymaniu zdrowia zębów i dziąseł. Jedynie u zwierząt, które aktualnie są w trakcie leczenia chorób przyzębia, może okazać się niezbędne czasowe ograniczenie diety do karm mokrych, które są miękkie i łatwe do pobierania. Żywiąc seniora trzeba brać pod uwagę nie tylko rodzaj pokarmu i dodatkowe składniki w nim dostarczane, ale także częstotliwość posiłków. Ze względu na osłabione trawienie korzystne może być podawanie większej liczby, ale mniejszych porcji jedzenia. Senior zawsze powinien mieć dostęp do miski z czystą i świeżą wodą. 

Reklama
  • Aktywność fizyczna

Zapewnij pupilowi ćwiczenia i zabawy, aby jak najdłużej zachować jego sprawność fizyczną i dobre samopoczucie. Lekarz weterynarii określi, jaka aktywność będzie optymalna dla Twojego seniora. Dobrym pomysłem dla psów mogą być spacery oraz pływanie w jeziorze w okresie letnim lub specjalnych basenach z bieżnią dla psów. Kotu warto zapewnić rozrywkę w postaci zabaw udających polowanie oraz zapewnić nowe, atrakcyjne akcesoria (np. karuzela dla kota, kula-smakula, domki- drapaki do wspinania się). 

  • Stymulacja umysłowa

Zabawy pobudzające procesy umysłowe są szczególnie ważne dla starszych czworonogów. Dzięki nim mózgi naszych ulubieńców mają szansę utrzymać sprawność przez długie lata. Dlatego zaproponuj psu i kotu zabawki interaktywne o różnym poziomie trudności, wykorzystuj maty węchowe i inne gadżety angażujące zmysł powonienia – to szczególnie ważne u psów. Z mruczkiem baw się w polowanie, oczywiście respektując tzw. łańcuch łowiecki, czyli schemat, według którego żyje każdy kot: polowanie – jedzenie – spanie.

Reklama
  • Higiena jamy ustnej

Bardzo ważnym elementem dbania o zdrowie psa i kota – zwłaszcza seniora – jest codzienne szczotkowanie zębów. To niezwykle istotne, gdyż stan jamy ustnej jest nie tylko kwestią estetyki, lecz istotnie wpływa na zdrowie całego organizmu. Choroby zębów i dziąseł mogą prowadzić m.in. do niewydolności nerek i serca. Niestety problem jest powszechny – z badań przeprowadzonych przez Banfield Pet Hospital wynika, że aż 93% psów powyżej 3. roku życia cierpi z powodu chorób przyzębia. Dlatego każdego dnia myj zęby ulubieńca i podawaj mu przysmaki dentystyczne, które sprzyjają zdrowiu jamy ustnej.

  • Pielęgnacja

Choroby stawów mogą ograniczać sprawność czworonożnego seniora, co wpływa na utrzymanie przez niego higieny. Z tego powodu troskliwie przyglądaj się swojemu ulubieńcowi, regularnie czesz go i kąp, aby utrzymać zdrową skórę i piękną sierść zwierzęcia.

  • Sen i odpoczynek

Starsze zwierzęta potrzebują więcej snu – teraz mogą spać od kilkunastu do nawet ponad dwudziestu godzin w ciągu doby. To mnóstwo czasu, dlatego zapewnij im spokojne, ciepłe i wygodne miejsce do odpoczynku. Aby wesprzeć układ ruchu seniora, warto podarować mu specjalne ortopedyczne legowisko, idealnie podtrzymujące ciało zwierzęcia podczas snu.

  • Wizyty kontrolne w gabinecie weterynaryjnym

Pamiętaj o regularnych – raz na pół roku – wizytach u lekarza weterynarii, który oceni stan zdrowia zwierzęcia, wykonując dodatkowe testy jak np. badania krwi, moczu, EKG. Pozwoli to wykryć ewentualne choroby związane z wiekiem we wczesnym stadium rozwoju.

Reklama

Razem przez długie lata

Zwierzęta bez wątpienia czynią nasz świat lepszym, dlatego każdego dnia troszczmy się o nie, by jak najdłużej żyły u naszego boku w zdrowiu  i radości. Jesień życia naszych czworonogów to niesamowity czas, podczas którego szczególnie potrzebują naszej opieki, miłości i właściwej diety.

*Ciekawostka – ile „ludzkich” lat ma nasz pies?

Dotychczasowa technika przeliczania wieku psa na „ludzkie” lata przez mnożenie wieku zwierzęcia razy 7, została podważona w tym roku przez zespół naukowców z Uniwersytetu w Kalifornii. 

Reklama
Reklama
  • Swoje badania oparli na nowoczesnych badaniach genetycznych, które doprowadziły do powstania nowej, bardziej skomplikowanej metody przeliczania lat psów. 
  • Według algorytmu psy na początku życia starzeją się bardzo szybko w porównaniu do ludzi,
    a później ten proces spowalnia.  

Naukowcy zwracają uwagę, że badanie przeprowadzili tylko na psach jednej rasy, ale ponieważ metoda dobrze przewiduje wiek zbadanych psów, a także myszy i ludzi, powinna działać także w stosunku do innych ras.

https://www.waltham.com/news-events/science-helps-dogs-live-happy-healthy-lives
https://www.waltham.com/news-events/nutrition/overweight-dogs-may-live-shorter-lives
https://www.waltham.com/news-events/nutrition/weight-loss-improves-dogs-quality-of-life
 http://www.banfield.com/state-of-pet-health
 https://www.waltham.com/news-events/human-animal-interaction/similarities-between-dogs-humans-as-they-age
 https://ucsdnews.ucsd.edu/feature/how-old-is-your-dog-in-human-years-scientists-develop-better-method-than-multiply-by-7

Zapisz się na newsletter!

Autor: Artykuł partnera

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Po co psu ogon?

W przypadku kotów sprawa jest jasna - ogon pomaga im utrzymać równowagę podczas skoków i [...]

Dodaj komentarz

Reklama