Przeprawa dla dzikich zwierząt nad ruchliwą drogą? Wyjątkowa szansa dla przyrody w Los Angeles!

Prawdopodobnie nikt z nas nie jest świadomym, jak wiele zwierząt ginie na ruchliwych drogach na całym Świecie. Pocieszającym jest jedynie to, że coraz częściej nad korytarzami aut, w pobliżu lasów i łąk, powstają przejścia dla dzikich osobników.

Pragnę dzisiaj przywołać przykład idący do nas zza oceanu związany z jedną z najbardziej ruchliwych autostrad położonych w USA, znajdującą się w hrabstwie Los Angeles. Okolice drogi 101 zamieszkuje rzesza ważnej dla regionu fauny, ze szczególnym naciskiem na populację lwów górskich. Wszystkie te zwierzęta funkcjonują w obszarze widocznie niekontrolowanego rozwoju okolicznych miast i związanej z tym infrastruktury. Warunki tworzone przez człowieka są dla nich znaczącym utrudnieniem w wędrówce terytorialnej, a tym samym hamulcem w kształtowaniu różnorodności wewnątrzgatunkowej.   

„Wiemy, że to co się tam obecnie dzieje jest trochę głębsze niż tylko to, że zwierzęta są zabijane przez samochody. Stają się one genetycznie wyizolowane, przez to, że mają bardzo ograniczony obszar do poruszania się” wyznała Beth Pratt pracująca dla organizacji wspierającej projekt budowy przeprawy dla dzikich osobników.

Kładka ma być naturalna i na tyle atrakcyjna dla dzikich zwierząt, by mogły z niej swobodnie korzystałć. Obiekt ma łączyć dwa bardzo ważne siedliska: park stanowy Malibu Creek wraz z górami Santa Monica i kanion Palo Comado. Budowa obiektu jest już w trakcie, co w dużej mierze można zawdzięczać hojnym i licznym darczyńcom zamieszkującym te tereny.

Czy zgodzicie się ze stwierdzeniem, że takie kładki powinny być już czymś oczywistym i powszechnym?

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Żywa skamielina.

Dokładnie 82 lat temu odkryto pierwszą żywą latimerię. Rybę która jest przedstawicielką pradawnego gatunku zwierzęcia. [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama