Śmierć zwierzaka – jak sobie z tym poradzić?

Gdy w naszym domu w końcu pojawia się zwierzę, o którym marzyliśmy od wieków, jest to najpiękniejsza chwila, którą zapamiętujemy na całe życie. Dni mijają, a ty coraz bardziej przyzwyczajasz się do swojego małego przyjaciela, obdarzasz go miłością i szacunkiem, jest dla ciebie najważniejszy, aż nagle to wszystko pryska jak mydlana bańka. Śmierć pupila jest niestety nieodłączna, ale nie da się na nią przygotować, nigdy czas na śmierć nie jest odpowiedni, tak samo jak w życiu człowieka. 

Jak poradzić sobie po stracie czworonożnego towarzysza, jak przejść żałobę, co uśmierzy nasz ból i tęsknotę?

Przede wszystkim nie możemy trzymać emocji w sobie. Stratę zwierzęcia można przechodzić równie ciężko jak stratę bliskiej osoby, przecież kochamy naszego pupila, jesteśmy z nim związani na dobre i złe. Nie należy bać się ocen ze strony otoczenia, jest to żałoba jak każda inna, zatem lepiej jest nie tłumić w sobie negatywnej energii. Czas leczy rany, pogodzenie się ze śmiercią przyjdzie, u jednego zajmie to więcej, u innego zdecydowanie mniej. Powinniśmy świetnie wspominać okres, który udało nam się spędzić z naszym czworonożnym przyjacielem, nawet jeśli przyprawia nas to o cierpienie, w końcu ten temat stanie się lżejszy.

Badania wskazują, iż dla części osób, zgon zwierzęcia jest uznawany jako traumatyczne wydarzenie. Nie możemy dać sobie wmówić, że „to tylko pies, czy kot”, my sami lepiej wiemy, jaka więź łączyła nas z pupilem. Pamiętajmy też, że dla niektórych, kot czy pies to był po prostu ratunek. Nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele osób zawdzięcza swoje lepsze samopoczucie właśnie zwierzętom. Pies może wręcz chronić nasze życie, zawsze jest przy nas i nie pozwoli nas skrzywdzić. Pies pomocnik to zwierzę specjalnie wytresowane do wspomagania osoby niepełnosprawnej. Wywnioskować należy, iż to nigdy nie będzie „tylko” zwierzę, lecz „aż” zwierzę, którego obecność jest nieoceniona w życiu człowieka. 

Smutek po stracie kota 

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak szybko mały kociak staje się niemal domowym lwem. Czas spędzony z kotem jest niezapomniany, zimne wieczory z kocem, na którym wylegiwała się nasza pociecha, to coś co zawsze wywołuje uśmiech na twarzy. Może to właśnie tak najlepiej jest się zachować po stracie kota? Zupełnie jak on, dać sobie czas na odpoczynek, przemyślenia, sen, spokojnie podejść do tematu. Musimy zrozumieć, że nic już nie przywróci nam utraconego zwierzęcia, a zadręczanie się tylko pogarsza sprawę. Najważniejsza jest refleksja oraz akceptacja. Wspominajmy chwilę spędzone z kociakiem, nie bójmy się mówić o stracie, po pewnym czasie te wspomnienia zaczną wywołać uśmiech, a nie smutek. 

Jak pogodzić się ze śmiercią psa?

Ważne jest rozróżnienie kota i psa, głównie ze względu na to, iż pojawiają się pewne odmienności w spędzaniu wspólnego czasu. Psy bardzo często wymagają od nas wręcz nieustannej uwagi, dlatego też spędzamy z nimi każdą możliwą chwilę. Pies staje się realnym partnerem życiowym, w domu, w sklepie, na spotkaniu ze znajomymi, wszędzie może nam towarzyszyć. Ze względu na to, właściciele psów bardzo przywiązują się do tego zwierzęcia, traktują go jak członka rodziny. Śmierć psa potrafi naprawdę mocno przybić jego posiadacza. Kogo mamy zabrać na spacer i kto poliże nas, po powrocie z pracy? Nagle większość czynności, podczas których dotychczas towarzyszył nam pies, staje się pusta i bezwartościowa. Właściciele nie chcą słyszeć o nowym czworonożnym przyjacielu, przecież nikt i nic nie zastąpi poprzedniego. W rzeczywistości przygarnięcie kolejnego psa, czy też innego zwierzęcia może być znakomitym rozwiązaniem. Nie chodzi tu o wyparcie śmierci psa, chodzi o to, że jedna piękna historia się skończyła, a inna może dopiero się rozpocząć. 

Reklama

Co się dzieje ze zwierzętami po śmierci?

Jest to zagadka, na którą nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Bardzo popularne jest stwierdzenie, iż nasi pupile przechodzą przez tęczowy most, za którym czeka ich już samo dobro. Spotkamy się z nimi, gdy tylko my również opuścimy ten świat, one zawsze będą nam wierne. Skąd wziął się tęczowy most? Bardzo dokładne informacje, pewne podejrzenia znajdziemy na wielu portalach internetowych, lecz nigdy nie dowiemy się dokładnie gdzie nasze ukochane zwierzaki znajdują się gdy je pożegnamy.

Ciekawym rozwiązaniem, które rozpowszechnione jest w Stanach Zjednoczonych, są cmentarze dla zwierząt. W takim miejscu możemy dokonać godnego pochówku pupila, zrobić swoistą ceremonię, po której wiele osób osiąga ulgę. Zawsze przecież mamy możliwość odwiedzenia  zmarłego zwierzaka, tak samo jak przychodzimy na groby bliskich. 

Reklama

Śmierć zawsze przynosi ogromny ból, niezależnie czy zabrała ukochaną osobę, czy też psa lub kota, jakiekolwiek inne zwierzę. Każdy musi znaleźć własny sposób na przejście przez tą trudną drogę. Płaczmy, krzyczmy, pokazujmy nawet najgorsze emocje, które wywołała u nas śmierć. Ostatecznie przyjdzie po prostu spokój, a my będziemy żyli z pięknymi wspomnieniami, których nikt nam nie zabierze.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama