Udar u psa – objawy i jak należy zareagować

Kiedyś uważano, że udar u psa występuje niezwykle rzadko. Dziś wiadomo, że zdarza się o wiele częściej, niż przypuszczano. Udar naczyniowy u psów stanowi aż 1,5 – 2 %  wszystkich przypadków neurologicznych. Dowiedz się, jak rozpoznać udar u psa i jak  wyglądają rokowania.  

Warto wiedzieć jak wyglądają objawy udaru u psa i co zrobić w przypadku ich pojawienia  się. Kluczowa jest szybka reakcja i natychmiastowe wdrożenie ukierunkowanego  leczenia. Ważne jest także, by piec przebywał stale pod kontrolą lekarza i prowadził zdrowy tryb życia, co zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu.  

Czym jest udar mózgu u psa? 

Wylew u psa jest ostrym procesem patologicznym, który obejmuje tkankę nerwową i  utrzymuje się ponad dobę. Jeśli objawy zaczynają ustępować przed upływem 24 godzin,  mówimy o ataku niedokrwiennym (absolutnie nie można jednak czekać tak długo z wizytą u weterynarza, jeśli jest to ostry udar, pies nie przeżyje takiego czasu oczekiwania. Innymi  słowy, kiedy tylko zauważysz objawy, trzeba od razu udać się do lecznicy!) 

Do równych czynników, które mogą wywołać udar u psa, zalicza się zakrzepicę, zator i  krwawienie poza naczyniami krwionośnymi do otaczających je tkanek. Wyróżniamy trzy  rodzaje udaru u psa: 

1. Udar krwotoczny  

Reklama

2. Udar hemodynamiczny – powstaje przez spadek ciśnienia krwi 

3. Udar niedokrwienny – nazywa się go inaczej zawałem mózgu 

Reklama

Udar u psa – przyczyny 

Trudno wskazać jeden powód przez który pojawił się udar. Na jego wystąpienie może  wpłynąć cały szereg czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Jednak do  głównych przyczyn wylewu u psa zaliczamy: 

– zator septyczny; 

– zator pasożytniczy; 

– zator przerzutowy; 

Reklama

– zaburzenia rozwojowe mózgu; 

– zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego; 

– miażdżycę tętnic; 

– krzepnięcie krwi w tętnicy mózgowej; 

Reklama
Reklama

– krwawienie do mózgu z pękniętych naczyń krwionośnych;

W niektórych przypadkach udary następują bez konkretnego powodu, a ich przyczyna nie  zostaje nigdy ustalona. Ponadto udar może być wynikiem różnych chorób przewlekłych,  które wpływają na stan naczyń krwionośnych i składniki krwi.  

Co może zwiększać prawdopodobieństwo udaru? Takie choroby i zaburzenia, jak: 

– zaburzenia krzepnięcia,  

– cukrzyca 

zespół Cushinga

– nadciśnienie tętnicze, 

– choroby serca,  

– choroby nerek,  

– choroby naczyń krwionośnych, 

– choroby tarczycy, 

– nowotwory, 

– wysokie dawki leków sterydowych.  

Jak wygląda wylew u psa? 

Pierwsze objawy wylewu mogą zostać niezauważone przez opiekunów. Najczęściej są to  zaburzenia widzenia, asymetria w obrębie głowy, czy zawroty. Niestety w większości  przypadków wylew jest rozpoznawany dopiero wtedy, kiedy objawy są już mocno  nasilone i łatwo widoczne. Bardziej zaawansowane objawy pojawiają się nagle i niestety  mają bardzo intensywne przebieg. Ich charakter jest zależny od lokalizacji i zasięgu  obszaru krwawienia lub zablokowania dostępu krwi do naczyń.  

Jakie objawy powinny zaniepokoić? Do najczęstszych objawów zalicza się: 

– przechylenie głowy; 

– nagła utrata równowagi; 

– asymetria twarzy; 

– agresja; 

– oczopląs u psa – są to mimowolne i rytmiczne ruchy gałek ocznych. Wynikają one z  braku równowagi w napięciu mięśni oka; 

– zez – czyli złe ułożenie gałek ocznych; 

– nagłe zaburzenia widzenia, nawet ślepota; 

– dezorientacja; 

– zmiany w zachowaniu; 

– utrata przytomności; 

– otępienie; 

– dezorientacja i kręcenie się w kółko; 

– niekontrolowane oddawanie kału i moczu; 

– wymioty i nudności;

– utrata przytomności; 

– śpiączka; 

– trudności w chodzeniu – wynikają z osłabienia kończyn. Po udarze nerwy nie  przewodzą informacji do mięśni, przez co pies nie jest w stanie chodzić, ani stać.  Bardzo często można zauważyć, że psiak leży na boku. 

Objawy mogą występować przez zaledwie kilka minut, ale zdarza się, że pojawiają się na  kilka dni przed udarem. Jeśli ustępują w ciągu doby, uznaje się je za objawy  przejściowego ataku niedokrwiennego, które najczęściej nie powodują stałych uszkodzeń w mózgu.  

Udar u psa – jak się zachować? 

Jeśli zauważysz któreś z wyżej wymienionych objawów, które mogę sugerować udar  mózgu u psa, trzeba niezwłocznie wybrać się z nim do weterynarza. Nie można odkładać wizyty, każda minuta jest cenna i może zadecydować o zdrowiu i życiu.  

Podczas wizyty weterynarz zleci pełną diagnostykę, która umożliwi jednoznaczne  potwierdzenie, czy faktycznie psiak ma udar. Często konieczna jest również konsultacja  neurologa, który zleci przeprowadzenie dodatkowych badań specjalistycznych.  

Czy pies wyjdzie z udaru?  

Leczenie udaru opiera się przede wszystkim na uzupełnieniu deficytów neurologicznych,  a także na pozbyciu się czynników, które spowodowały rozwój choroby. Bardzo ważne  jest dobranie odpowiedniej terapii, która umożliwi leczenie ewentualnych zaburzeń. Jakie  leczenie konkretnie stosuje się podczas udaru?  

– obniżenie ciśnienia krwi; 

– ograniczenie obrzęku mózgu; 

– tlenoterapię; 

– uzupełnianie płynów i elektrolitów; 

– wyrównanie zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej; 

– skorygowanie temperatury ciała; 

– uzupełnianie płynów.  

Ogólne zalecenia w leczeniu udaru polegają na: 

– zminimalizowaniu obrzęku mózgu i uszkodzenia tkanek; 

– zapewnienie przepływu dotlenionej krwi do mózgu; 

– znalezienie głównej przyczyny udaru i wdrożenie odpowiedniego leczenia, które  opiera się najczęściej na antybiotykoterapii, zwalczaniu ewentualnej cukrzycy i nadciśnienia, a także na regulacji zaburzeń hormonalnych i przyjmowaniu określonych  leków; 

– fizjoterapia; 

– opanowanie zaburzeń neurologicznych; 

– wyleczenie lub ustabilizowanie zaburzeń towarzyszących udarowi. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama