Rodzaje szelek dla psa – jak wybrać najlepsze

Niezależnie od tego, czy jesteś nowym opiekunem psa, czy bardziej doświadczonym psim rodzicem, który chce poprawić jakość wspólnych wędrówek ze swoim pupilem, znalezienie właściwych szelek spacerowych zdecydowanie ułatwi Wam wiele istotnych kwestii. Chcąc wybrać najlepsze szelki dla psa pamiętaj, że na rynku istnieje ich wiele typów, a ostateczna decyzja w tym zakresie zależy nie tylko od wielkości Twojego psa, ale także jego usposobienia. To na co przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru dobrych szelek dla psa to:

Prawidłowa zapinka

Zawęź swój wybór szelek dla psa decydując, gdzie planujesz podpinać smycz – czy za pomocą przedniego, czy tylnego klipsa. To, który wybierzesz zależy od Twojego psa. Szelki dla psa zapinane z przodu dają Ci większą kontrolę nad zachowaniem Twojego pupila.  Tylne zapięcie jest z kolei bardzo wygodne i łatwe, a także dodatkowo chroni szyję twojego pupila. W przeciwieństwie do szelek dla psa z zapięciem przednim, te drugie dają jednak ograniczoną kontrolę nad trajektorią ruchu psa. Do celów szkoleniowych oba rodzaje szelek są zdecydowanie lepsze od zwykłej obroży – prowadząc psa podczas nauki musisz być delikatny dla jego szyi, a niedoświadczony zwierzak bardzo często ciągnie. Nie jesteś pewien, co jest najlepsze dla Twojego psa? Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który pomoże Ci omówić różne opcje i znaleźć najlepszą dla Twojego psa. Decydując się na zakup szelek dla psa, wiedz, że obecne w nich boczne zaczepy stały się bardzo popularne dla psów w trakcie szkolenia, ponieważ delikatnie i stale utrzymują psa we właściwym kierunku podczas spaceru. Szelki spacerowe dla psa, w których mocuje się smycz na środku pleców zwierzęcia, często zachęcają do ciągnięcia i chociaż mogą pomóc kontrolować psa lepiej niż ma to miejsce w przypadku obroży, mogą bardziej obciążyć Ciebie.

Musisz wiedzieć, że szelki są mniej ograniczające i wygodniejsze niż obroża, dlatego psy w nie ubrane są bardziej skłonne do ciągnięcia na smyczy. Jeśli Twój pupil nieustannie próbuje wyrwać Ci rękę podczas spaceru, być może powinieneś pozostać przy obroży.

Właściwe wymiary

Zarówno w przypadku szelek zapinanych z tyłu, jak i z boku, należy ocenić ich grubość. Pamiętaj o tym, że zanim zdecydujesz się na zakup szelek dla psa zmierz swojego pupila i dobierz dla niego odpowiedni rozmiar. Regularnie sprawdzaj dopasowanie szelek dla psa, zwłaszcza w przypadku młodych pupili, które mogą szybko z nich wyrosnąć.

Wyściółka szelek dla psa

Najlepsze szelki dla psa mającego krótką sierść powinny posiadać specjalną wyściółkę, która zapobiega otarciom i podrażnieniom skóry. Warto także zauważyć, że takie wyściełane szelki dodają również uroku i sprawiają, że Twój pies wygląda bardzo stylowo 🙂

Reklama

Dobrze określone potrzeby

Jednym z najlepszych sposobów na znalezienie odpowiedniej uprzęży jest udanie się do sklepu zoologicznego, w którym będziesz mógł sprawdzić różne typy szelek dla psa, zanim je kupisz. Nie wiesz, czy wybrać szelki norweskie czy guardy? Doradcy w sklepie z pewnością  przyjdą Ci z pomocą!

Musisz wiedzieć, że mnogość bodźców i zapachów, wzbudzających zainteresowanie psa, sprawią, że taki sklep jest idealnym środowiskiem umożliwiającym sprawdzenie, czy dany typ szelek dla psa pozwoli mu zachować dobre zachowanie. Ponadto, biorąc pod uwagę to, że Twój pupil będzie podekscytowany zakupami i tym co go otacza, będziesz mógł również ocenić łatwość zakładania i zdejmowania uprzęży, co w efekcie pozwoli Ci zdecydować jakie szelki dla psa są najlepsze.

Reklama

Pamiętaj, aby po zakupie nie wyrzucać opakowania, zanim nie wypróbujesz uprzęży kilka razy. Zakładanie szelek dla psa może być trudne, a instrukcje widoczne na pudełku przydadzą się, abyś przypadkiem nie zakładał ich w niewłaściwy sposób.

Długotrwałe użytkowanie

Zastanawiasz się jakie szelki dla psa wybrać, aby były dla niego wygodne? Kiedy już założysz szelki swojemu psu, dokonaj kilku poprawek i zwróć uwagę na jego reakcję i ruchy. Jeśli zależy Ci na dłuższej żywotności szelek dla psa zwróć uwagę na to z czego są wykonane; jeśli zszycia i sam materiał wydają Ci się słabej jakości , jest duża szansa, że uprząż zacznie się zużywać i pogarszać z czasem.

Bezpieczeństwo podczas spaceru

Jeśli Ty i Twój pies chodzicie na spacery wcześnie rano lub późnym wieczorem, uprząż z odblaskowym materiałem może być warta wydania dodatkowych pieniędzy. Jeśli Ty i twój pupil jesteście widoczni dla kierowców oznacza to większe bezpieczeństwo i swobodę spacerowania.

Idealne dopasowanie

Każdy posiadacz psa ma smycz, z którą spaceruje mu się najwygodniej. Pamiętaj, że jeśli taką posiadasz i chcesz wybrać najlepsze szelki dla psa, musisz upewnić się, że będą one do siebie wzajemnie pasować. 

Reklama

Materiał, z którego wykonane są szelki spacerowe dla psa

Istnieje wiele sprzecznych poglądów na temat użyteczności i wyboru półproduktów do wykonania szelek dla psów. Przede wszystkim materiał, z którego stworzone są szelki dla psa powinien być wybrany w oparciu o warunki klimatyczne, wielkość psa i jego zachowanie. Syntetyczne materiały, takie jak nylon, mogą nie być najlepszym wyborem, jeśli twój pies cierpi na choroby skóry, gdyż takie szelki mogą mocno ocierać się o skórę psa, nasilając reakcję alergiczną. Innym często wybieranym materiałem jest skóra. Szelki dla psa wykonane z niej są bardzo  estetycznym wyborem, odpowiednim dla psów we wszystkich rozmiarach. W przypadku większych zwierzaków stosowanie skórzanych szelek  jest raczej koniecznością, ponieważ lżejsze odpowiedniki mogą okazać się zbyt słabe. Psy nadmiernie agresywne także powinny być zapinane w szelki skórzane. Na plus dla skórzanych szelek spacerowych dla psa przemawia fakt, że materiał ten można łatwo wyczyścić, dzięki czemu nie wyglądają na zużyte.

Najbardziej przystępnym i łatwym do zdobycia materiałem do produkcji uprzęży są tkaniny domowe. Szelki dla psa można stworzyć również z wełny (wersja przydatna na zimowe spacery), lub bawełny. Materiały te są pierwotnie przeznaczone do użytku przez ludzi, dlatego ich bezpieczeństwo dla skóry jest gwarantowane. Co więcej, uprzęże z tkanin przygotowane w domu mogą być lepiej dostosowane do indywidualnych potrzeb, dlatego tak wielu właścicieli szyje własne szelki spacerowe dla psa  skrojone tak, by można je łatwo zdjąć do szybkiego prania.

Najpopularniejsze rodzaje szelek dla psa

  1. Szelki spacerowe dla psa zwane też „step-in”

Szelki spacerowe są doskonałym rozwiązaniem dla psów, które nie lubią zakładać uprzęży na głowę. Połóż szelki dla psa płasko na ziemi i każ mu wejść w dwie pętle utworzone przez paski. Następnie wystarczy podciągnąć boczne paski i zapiąć je wokół jego pleców. Szelki spacerowe sprawdzą się u małych psów, gdy zależy nam na łatwości w zakładaniu i tylnej zapince.

  1. Szelki guard

Szelki typu guard są rekomendowane dla psów, dla których za małe są szelki spacerowe. Paski na dole i górze zmniejszają ucisk powodowany przez paski boczne, dzięki czemu nie będą się one wpijać w okolicy pach. Minusem szelek typu guard jest częste okręcanie się na ciele zwierzaka.

Reklama
Reklama
  1. Szelki norweskie

Szelki dla psa cieszące się największą popularnością to szelki norweskie, które z łatwością można naciągnąć na głowę zwierzaka, zapiąć i gotowe. Szelki norweskie składają  się tylko z poziomego pasa piersiowego i pionowego pasa biodrowego. Ze względu na stosunkowo niewielką powierzchnię styku z ciałem zwierzęcia, szelki tego typu są dobrą alternatywą dla innych rodzajów. Należy jednak pamiętać, że szelki norweskie można tylko w niewielkim stopniu dopasować do ciała i z reguły można je regulować tylko na pasie biodrowym. Oznacza to, że jeśli pas piersiowy jest zbyt krótki dane szelki dla psa nie są wskazane.

W tego typu uprzężach dla psów cały nacisk jest rozkładany na klatkę piersiową, a wrażliwe miejsca psa są tym samym całkowicie chronione. Ponadto większość tych modeli posiada małą pętlę na górnej części pleców, dzięki której łatwiej jest utrzymać większego psiaka.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama