Lek przeciwbólowy dla kota

Bezradność w obliczu cierpiącego kociego przyjaciela jest dramatem również dla opiekuna. Patrzenie na ból kociego druha jest nie do zniesienia. Każdy opiekun pragnie w takiej sytuacji ulżyć pupilowi jeszcze przed wizytą u weterynarza. Nasuwa się jednak pytanie, czy podając kotu ludzki lek przeciwbólowy na pewno pomożemy, czy może wręcz przeciwnie?

Leki przeciwbólowe dla kota- nie ryzykuj lekami dla ludzi

Pomimo iż koty podobnie jak psy czy ludzie należą do grupy ssaków to proces przyswajania leków i ich metabolizmu przebiega zupełnie inaczej u każdego gatunku. Często ten sam lek podany różnym gatunkom zwierząt wywołuje zupełnie odmienne reakcje i niestety w efekcie końcowym może doprowadzić nawet do zgonu.

Dla zwierząt przeznaczone są leki weterynaryjne, których nie wolno stosować dla ludzi i odwrotnie, ludzkie leki mogą wywołać w przypadku psa lub kota fatalne konsekwencje.

Zatem, mając na uwadze dobro naszego kociego przyjaciela bezsprzecznie nie wolno mu podawać bez konsultacji z lekarzem weterynarii ludzkich leków. 

Lek zabójczy dla kota

Doskonałym przykładem bardzo szkodliwego działania w skutkach dla kociaka jest znany i popularnie stosowany przez ludzi paracetamol. W odpowiednich dawkach nieszkodliwy, działający przeciwbólowo i przeciwgorączkowo na człowieka jest bardzo niebezpieczny zarówno dla kota jak i psa. W przypadku kotów już niewielka dawka może doprowadzić do ciężkiego zatrucia, a nawet śmierci zwierzęcia. 

Reklama

Organizm koci ma dużo niższą zdolność obniżania aktywności enzymów niezbędnych do przemian paracetamolu do mniej toksycznych metabolitów. Podanie kotu nawet jednej tabletki może w bardzo krótkim czasie doprowadzić do silnego uszkodzenia czerwonych krwinek, wywołać niedotlenienie tkanek i w konsekwencji doprowadzić do zgonu.

Czego nigdy nie podawać kotu?

Do ludzkich leków przeciwbólowych zagrażających zdrowiu, a nawet życiu kota należą też: Ibuprofen, Aspiryna czy Naproxen. 

Reklama

Z kolei innym popularnie stosowanym przez ludzi (a toksycznym dla zwierząt) środkiem przeciwbólowym jest Ketonal, którego substancją czynną jest Ketoprofen. 

Ketonal dla kota

Jest on stosowany również w weterynarii pod nazwą Ketofen. W postaci roztworu do wstrzyknięć, przeznaczonego głównie dla bydła, świń i koni. Jako środek przeciwbólowy i przeciwzapalny.

W przypadku kotów lek stosuje się w onkologii, leczeniu chorób stawów takich jak reumatoidalne lub pourazowe zapalenie stawów, w okresach pooperacyjnych lub w złamaniach. Podaje się go w postaci wstrzyknięć domięśniowych.

Bezsprzecznie stosowanie Ketonalu powinno mieć miejsce tylko i wyłącznie po konsultacji weterynaryjnej. Standardowa dawka leku wynosi 1 mg / kg masy ciała, dwa razy dziennie. Jednakże to lekarz weterynarii powinien dobrać bezpieczną dawkę, biorąc pod uwagę wagę, wiek i zdrowie kota. Wraz z podaniem zbyt dużej dawki leku mogą wystąpić objawy przedawkowania i zatrucia lekiem. Należą do nich między innymi nudności i wymioty, senność, utrata orientacji w terenie czy niewydolność nerek.

Reklama

Bezwzględnie nie powinno się podawać kotom ludzkiej wersji Ketoprofenu, w tabletkach. Wprawdzie substancja czynna w obu wersjach leku jest taka sama. Jednakże tabletki posiadają w składzie masę substancji dodatkowych, które mogą już szkodzić zwierzakowi. Ponadto zawsze należy pamiętać o różnicy w dawkowaniu. Inne dawki przeznaczone są dla ludzi i zupełnie inne dla zwierząt.  Z kolei przedawkowanie pupila może być tragiczne w skutkach.

Inną, często stosowaną substancją przeciwbólową i przeciw rozkurczową przez ludzi jest Nospa. To lek najczęściej stosowany w bólach związanych z chorobami przewodu pokarmowego, układu moczowo-płciowego oraz układu krążenia i dróg żółciowych. Jednakże, czy jest ona lekiem, który można podać kotu?

Nospa dla kota

W przypadku problemów bólowych ewidentnie związanych z układem moczowym kota można doraźnie podać zwierzakowi zwykłą Nospę w ilości ¼ tabletki. Przy wadze sięgającej 4-5 kg, dawka ta może wynosić nawet do 0,5 tabletki. W żadnym razie nie wolno podawać leku w wersji forte. Należy też pamiętać, że Nospę możemy podać doraźnie, w wyjątkowej sytuacji, by przynieść pupilowi ulgę. To lekarz weterynarii, po zbadaniu kota, zadecyduje o dalszym leczeniu. Ewidentnie należy mieć też na uwadze, że niektóre koty są silnie uczulone na Nospę i mogą wręcz zareagować wstrząsem anafilaktycznym. 

Leki przeciwbólowe dla kota- krótkie podsumowanie

Reasumując, wniosek nasuwa się tylko jeden. Bezwzględnie ludzkie leki najlepiej całkowicie wyeliminować z “kociej apteczki”. Jeżeli chcemy, na wszelki wypadek, zabezpieczyć pupila w leki przeciwbólowe zdecydujmy się na zakup środków typowo weterynaryjnych. 

Reklama
Reklama

Przykładem takiego leku jest Laxicom 0,5 mg/ml, w zawiesinie doustnej dla kotów. Stosuje się go w łagodzeniu bólów pooperacyjnych, a także w bólach ostrych i przewlekłych, spowodowanych schorzeniami układu mięśniowo-szkieletowego u kota. Jednak zawsze najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem są leki wskazane przez lekarza weterynarii.

Zatem, jeżeli kochasz swojego kota, nie traktuj go jak “królika doświadczalnego” i zawsze skonsultuj z weterynarzem możliwość podania leku przeznaczonego dla ludzi.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama