Kotka w rui – co zrobić by ją uspokoić?

Niemal każdy posiadacz kota płci żeńskiej wie, że kotka w rui potrafi być trochę uciążliwym towarzyszem. Ruja u kota to czas, kiedy jest on niespokojny, głośno miauczy i rozpacza. Co zrobić, by uspokoić kotkę? Jak jej pomóc? Warto wiedzieć, że jedynym naprawdę skutecznym sposobem jest sterylizacja kotki. Należy się na nią decydować jedynie wówczas, kiedy jesteśmy pewni, że kotka nie będzie miała nigdy młodych. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak pomóc kotce w czasie rui. Są jednak pewne sposoby, by pomóc kotce przejść czas rui.

Uspokajanie kota 

Jak pomóc kotce w czasie rui? Uspokajać ją. Kotka, która ma ruję, szczególnie mocno potrzebuje wsparcia i poczucia bezpieczeństwa, spokoju. Nie warto wprowadzać nerwowej atmosfery. Nie należy kotki drażnić, zaczepiać bez potrzeby. Kiedy kotka będzie szukać uwagi, warto ją przytulić, mówić do niej i ją uspokajać. Dobrym pomysłem jest także przestrzeganie innych domowników, żeby nie zaczepiali kotki, ani jej nie odganiali. Należy umożliwić kotce także chwilę spokoju w samotności, kiedy będzie miała taką ochotę. Jeśli kotek się oddala i szuka swojego miejsca, nie należy mu się narzucać. Chwila odpoczynku może być dla niego bardzo kojąca. 

Odwracanie uwagi kotki

Jak złagodzić zawodzenie kotki podczas rui? Jest to sposób niełatwy, ale może okazać się bardzo skuteczny. Odwracanie uwagi kota może pomóc. Warto zaopatrzyć się w zestaw ciekawych zabawek. Wędka, piłeczki, coś, czym kotka lubi się bawić. Odwrócenie uwagi może być trudne, ponieważ koncentruje się ona na potrzebie posiadania potomstwa. Jednakże jeśli się uda, kot zajmie się zabawą i przestanie rozpaczać i miauczeć. W zabawie dobrze jest stosować drobne przysmaki, oczywiście zgodnie z planem żywienia kota. Umilenie tego czasu i zajęcie czymś kotki jest bardzo istotne. 

Przydatna kocimiętka

Jeśli Twoja kotka reaguje na tą roślinę, warto także wyposażyć się w kocimiętkę. Wiadomo, że koty szaleją po tej roślinie i mogą odczuwać różne emocje. Rozluźnienie, ekscytacja. Twój kotek może poczuć się, jakby właśnie odbył stosunek, co pomoże mu się trochę uspokoić. Kocimiętka może skutecznie wyciszyć kota, dać mu ulgę w tym trudnym czasie, jakim jest ruja u kotki.

Wskazówki dla Ciebie

To o czym nie można zapominać to zachowanie spokoju i wyrozumiałości. Należy zrozumieć, że ruja u kota, jest to trudny czas nie tylko dla Ciebie i domowników, ale przede wszystkim dla samej kotki. Jest to doświadczenie męczące i niełatwe, bardzo wyczerpujące kotkę. Mówi się często, że koty w rui zachowują się zupełnie inaczej niż na co dzień, jakby zmieniały się całkiem nie do poznania. To hormony robią swoje, przejmując górę nad kotem i nakazując mu podążać za głosem instynktu, który podpowiada kotce chęć rozrodu i posiadania potomstwa. Dopóki kotka nie jest wysterylizowana, nie ma możliwości, aby kotek w rui nie ulegał hormonom. Nie może on uciec przed ich wpływemi i chęcią rozrodu, jest to część jego kociej natury. Ale odpowiednie podejście właściciela, może dużo zmienić. Należy pozostać wyrozumiałym przez cały ten trudny czas i spróbować zrozumieć kota. Nie robi on tego specjalnie, a jedynie podąża za swoim instynktem. Należy zachować spokój i nie zwracać uwagi na zawodzenie kota, chyba że szuka on uwagi i pieszczot, wtedy warto poświęcić mu uwagę i okazać czułość, pamiętając aby nie głaskać kotki w okolicy ogona, aby dodatkowo jej nie pobudzać. Nie można się denerwować, krzyczeć na kotkę i wylewać na nią swoją frustrację. Należy pamiętać, że kot nie robi tego specjalnie. Być może jeśli miałby wybór, wcale nie chciałby odczuwać tego co czuje. Dlatego kot miauczy i zawodzi, to jedyny sposób, w jaki może on komunikować, że coś mu dolega. W ten sposób także próbuje nawoływać do siebie inne koty. Dlatego należy zachować spokój i przeczekać ten czas. 

Reklama

Czego najlepiej unikać podczas rui u kotki

Przede wszystkim, jak wspomniano wcześniej, należy za wszelką cenę unikać agresji, krzyków i nerwów. Nie można krzyczeć na kotkę, ani jej karcić, ponieważ nie robi tego specjalnie. Co ważne, nie warto wprowadzać w tym czasie dużych zmian w mieszkaniu, zapraszać gości na huczne imprezy. Jeśli mamy możliwość zrezygnować z tego i wprowadzić do naszego domu trochę spokoju, zróbmy to dla spokoju kota, oraz naszego własnego. Jedną bardzo ważną kwestią, jakiej nie można pod żadnym pozorem pomijać, jest kwestia wypuszczania kota na dwór. Ruja u kota to czas, w którym bezwzględnie nie można go wypuszczać na dwór. Instynkt sprawia, że może ona gdzieś uciec, albo się zgubić. Dodatkowo, kiedy się odnajdzie, na pewno będzie w ciąży, co będzie kolejnym kłopotem. Będziesz musiał opiekować się kotem w czasie ciąży, a później zastanawiać się, komu dać nowo narodzone kotki.  

Warto pamiętać o przedstawionych wskazówkach, a na pewno pozwoli to być przygotowanym, kiedy pojawi się ruja u kota. Przede wszystkim należy mieć na względzie, aby kotki nigdzie nie wypuszczać, okazywać jej czułość i umożliwiać spokojny odpoczynek. Zapewnienie kotu spokoju, zabaw i pieszczot pozwoli na łatwiejsze przejście rui i może zmniejszyć jej miauki i zawodzenie. 

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Jak zrobić drapak dla kota?

Właściciele kotów często bardzo rozpieszczają swoje zwierzątka, dając im różnorodne zabawki. Jedną z chętniej wybieranych [...]

Dodaj komentarz

Reklama