Wiek kota - jak go określić?

Wiek kota – jak liczyć kocie lata? Przelicznik lat kocich na ludzkie

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile lat ma twój kot w ludzkich latach kalendarzowych? Jak możesz przypuszczać, koty starzeją się szybciej niż my i NIE – jeden koci rok to nie siedem ludzkich lat. 🙂 

Jak obliczyć wiek kota w ludzkich latach?

Na początku jest to trochę skomplikowane, lecz w kolejnych krokach staje się to bardzo proste. Dzieje się tak dlatego ponieważ koty rozwijają się wyjątkowo szybko w ciągu pierwszych dwóch lat swojego życia, osiągając w tym czasie ludzki odpowiednik dwudziestu czterech lat. W przeciwieństwie do psów, mających różne odpowiedniki wieku ludzkiego uzależnione od ich wielkości, formuła dla kotów jest uniwersalna.

Kalkulator wieku kota 

 • 1-miesięczny kociak = 6-miesięczne ludzkie dziecko 
 • 3-miesięczny kociak = 4-letnie dziecko 
 • 6-miesięczny kociak = 10-letni człowiek 
 • 8-miesięczny kociak = 15-letni człowiek 
 • roczny kot = dorosłość, odpowiednik 18 lat ludzkich 
 • 2 ludzkie lata = 24 kocie lata 
 • 4 ludzkie lata = 35 kocich lat 
 • 6 lat ludzkich = 42 lata kocie 
 • 8 ludzkich lat = 50 kocich lat 
 • 10 ludzkich lat = 60 kocich lat 
 • 12 lat życia człowieka = 70 lat życia kota 
 • 14 lat życia człowieka = 80 lat życia kota
 • 16 ludzkich lat = 84 kocie lata 

Ach to dojrzewanie!

W ciągu pierwszego roku życia Twój kot rozwija się bardzo intensywnie. Zwierzak w okresie dojrzewania przestaje Cię słuchać i zdecydowanie rzadziej zwraca na Ciebie uwagę – bardziej interesują go okoliczne rozpraszacze. Dzieje się tak na krótko przed ukończeniem przez kota pierwszego roku życia. Ten stan trwa kilka miesięcy po jego pierwszych urodzinach, jednak po tym czasie twój ulubieniec stanie się młodym, dorosłym kotem. 🙂

Ile lat ma dorosły kot i kiedy właściwie przestaje być niedojrzałym kociakiem?

Według naszych ludzkich standardów, koty są uważane za młode dorosłe w zasadzie po ukończeniu pierwszego roku życia. W tym momencie kończą swój rozwój fizyczny i czekają, aż ich umysły nadrobią zaległości. Najczęściej jednak prawdziwą dojrzałość koty osiągają po drugim roku życia. 

Reklama

Kiedy kota uważa się za seniora?

Koty stają się seniorami około 11 urodzin, kiedy ich ludzki wiek zaczyna się od 6 z przodu. To właśnie wtedy zaczynają rozważać przejście na emeryturę po niezwykle intensywnym życiu zawodowym.

Ile lat żyją przeciętnie koty?

W dzisiejszych czasach często widuje się koty, które dożywają 20 lat, więc można bezpiecznie założyć, że zdrowy kot spokojnie dożyje kilkunastu lat. Musicie wiedzieć, że ostatnio najstarszy kot na świecie dożył aż …. 31 lat!

Reklama

Nie możemy jednak zagwarantować, że Twój koci przyjaciel dożyje trzeciej dekady, ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby wydłużyć życie swojego kota. To co właściwie warunkuje długi żywot zwierzaka to dziedziczność, środowisko i odżywianie.

Chociaż nic nie możesz zdziałać z genami, które odziedziczył twój kot, możesz jednak dołożyć wszelkich starań, aby warunki i środowisko, w których żyje twój podopieczny były bezpieczne i komfortowe. Warto pamiętać, aby kot spędzając czas na zewnątrz był pod twoją opieką, aby takie niebezpieczeństwa jak drapieżniki, pojazdy i pasożyty mu nie zagrażały. To właśnie najczęściej z tych powodów koty wychodzące na zewnątrz nie przeżywają tak długo, jak ich domowe odpowiedniki. 

Trzecim istotnym czynnikiem wpływającym na długowieczność kota jest odżywianie. Wybierając dietę dla twojego kota konsultuj swoje decyzje z lekarzem weterynarii. Pamiętaj także aby upewnić się, że waga Twojego kota jest jak najbardziej zbliżona do zdrowej. Koty o idealnej masie ciała lub zbliżonej do niej będą żyły dłużej niż te, które takowej nie mają.

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama