Ile razy dziennie trzeba karmić psa?

Ile razy dziennie karmić psa? To bardzo ważne pytania zadaje sobie większość opiekunów czworonogów. W końcu dobrze dobrana psia dieta jest podstawą zdrowia pupila, o które trzeba dbać. W dzisiejszym artykule więcej o tym, ile razy karmić psa, by był silny, zdrowy i zadowolony. 

Psy z całą swoją energią i radością pod względem jedzenia i trybu dnia, uwielbiają rutynę. Ba, kiedy ta rutyna zostaje zaburzona, są bardzo niezadowolone i zestresowane. Dlatego bardzo ważne jest, by ustalić psiakowi posiłkowy rozkład jazdy dostosowany do jego rasy, potrzeb, chorób i stylu życia. To zapewni psu poczucie bezpieczeństwa, zdrowie i radość. Kiedy przyjdzie odpowiednia pora i psiak będzie wiedział, że niedługo dostanie jedzenie, będzie przeszczęśliwy. Wszelkie odstępstwa od tej rutyny niestety nie będą dla niego najlepsze. No dobrze, ale jak często właściwie należy karmić psa? 

Karmienie psa – ile razy dziennie? 

Odpowiedź na to pytanie oczywiście nie może być jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od tego, jakiej rasy jest Twój psiak, ile waży, w jakim jest wieku, jakie ma zapotrzebowanie kaloryczne, jaki prowadzi tryb życia, czy ma dużo ruchu, czy lubi zabawę, czy może jest kanapowcem? 

Zacznijmy jednak od początku – przede wszystkim szczeniaki należy karmić częściej, niż psy dorosłe. Zasada jest taka, że im młodszy psiak, tym częstszego karmienia będzie wymagał. 

Nietrudno się domyślić, że im bardziej ruchliwy pies, tym więcej jedzenia będzie potrzebował, oczywiście rozłożonego na kilka porcji. 

Reklama

Karmienie psa zależy również od wielkości psiaka. Im większy pies, tym większy żołądek, który jest w stanie magazynować większą ilość jedzenia. Dlatego np. husky będzie trawił wolniej od yorka. 

Warto również pamiętać o tym, że podobnie jak w przypadku ludzi, lepiej nie podawać psiakowi jedzenia przed wysiłkiem fizycznym, czy zabawą. W końcu my też nie najadamy się przed pójściem na basen, joggingiem, czy inną aktywnością fizyczną. W przypadku niektórych ras jest to szczególnie ważna zasada, ponieważ spożycie posiłku przed aktywnością fizyczną doprowadzi do skrętu żołądka, który niestety trzeba leczyć operacyjnie, a niestety operacja nie musi się udać. Dlatego najlepiej przyjąć zasadę, że po posiłku konieczny jest odpoczynek. Godzina to absolutne minimum. Działa to również w drugą stronę, to znaczy, że nie powinniśmy karmić psiaka od razu po powrocie ze spaceru. Trzeba też dać mu chwilę na odsapnięcie. Ale zawsze po spacerze na psiaka powinna czekać miska ze świeżą wodą. 

Reklama

Jedzeniowy rozkład dnia 

Dorosły, zdrowy psiak o przeciętnej wielkości (czyli nie olbrzym, ale też nie miniaturka) powinien otrzymywać 2 posiłki co około 11 godzin. Oba posiłki powinny być tej samej wielkości. Jeśli chodzi o starsze psiaki, rozkład posiłków będzie taki sam, jedyne co trzeba wziąć pod uwagę, to mniejsza kaloryczność. W razie wszelkich wątpliwości skonsultuj się z weterynarzem, ponieważ np. chore psiaki wymagają zupełnie innego żywienia i rozkładu posiłków, niż zdrowe czworonogi. Jest to ustalane indywidualnie. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama