pies-wyczuwa-koronawirusa

Psy potrafią wyczuć COVID-19. Jak to możliwe?

Nie od dzisiaj wiadomo, że psy dysponują węchem znacznie lepszym niż ludzie ( bo aż  10 000 razy silniejszym).
Dzięki tej zdolności psy mogą okazać się niezawodnym sojusznikiem w walce z obecnie szalejącym koronawirusem COVID-19!

Zwierzęta szkolone w charakterze asystentów diagnostyki medycznej wsparły badania pilotażowe wykonywane na Uniwersytecie w Helsinkach. Psy były uczone rozpoznawania nieznanej wcześniej sygnatury zapachowej choroby COVID-19 i szło im zaskakująco dobrze!
Już po kilku tygodniach pierwsze psy były w stanie odróżnić próbki moczu pochodzące od pacjentów zakażonych od próbek moczu zdrowych osobników.

Jak psy są w stanie rozpoznać zakażonego? 

Niestety nie jest to nadal do końca jasne, które substancje w moczu wywołują charakterystyczny zapach koronawirusa , jednak należy zauważyć, że SARS-CoV-2 atakuje nie tylko płuca, ale też uszkadza naczynia krwionośne, a tym samym nerki i inne narządy, stąd wniosek, że zapach moczu w wyniku rozległych zmian w organizmie ulega modyfikacji, co psy doskonale wyczuwają.

Niezawodność psich nosów została już wielokrotnie potwierdzona.
Licznie przeprowadzone badania wykazały, że psy są w stanie ostrzec osobę, która ma napad padaczkowy, a także wykryć raka piersi i płuc z prawie stuprocentową skutecznością.

Pandemia COVID-19 to ogromne wyzwanie dla nas wszystkich, dlatego pomoc psów w wykrywaniu źródeł zakażenia byłoby czymś więcej niż ułatwieniem. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z niezliczonych przykładów na to, jak psy wspierają nas w codziennym życiu.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Czy psy śnią?

Czy zastanawiałeś się kiedyś czy psy mają sny i czy gdy pies szczeka i biega [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama