Eksterier psa – co oznacza to sformułowanie?

Eksterier jest przede wszystkim istotny dla profesjonalnych hodowców psów rasowych. W dużym skrócie oznacza on pokrój psa.

Każda z ras ma opracowane charakterystyczne wzorce dokładnie opisujące zewnętrzną budowę ciała psa. Jest to niezbędna wiedza dla każdej szanowanej hodowli, gdyż właśnie on jest oceniany na psich wystawach.

Co to jest eksterier?

Opisując eksterier psa mamy na myśli wszystkie cechy ciała zwierzęcia. Istotny jest również aktualny stan rozwoju kośćca czworonoga oraz proporcja i budowa całego jego umięśnienia. Zespół tych wszystkich cech, szczegółów, tworzy cały pokrój psa a ten z kolei musi idealnie pokrywać się z tym co przed laty zapisano we wzorcu rasy. Jest to niezwykle ważne w przypadku hodowli, gdyż wszystkie osobniki odbiegające od tegoż wzorca nie mogą być dalej rozmnażane. Spowodowałoby to utrwalenie cech odbiegających od norm a tym samym rasa danego psa zaczynałaby się różnić od stworzonych już standardów.

Ocena wizualna poszczególnych partii ciała psa to jedna z metod oceniania eksterieru zwierzęcia. Istotny w tym przypadku jest tu opis tzw. techniczny opis wyglądu czworonoga. Polega to na nanoszeniu na kartkę, pojedynczo, wszystkich szczegółów związanych z budową zewnętrzną ciała zwierzęcia. Zwykle wykonuję się to na schemacie psa narysowanym na papierze i ważne jest, aby cechy szczególne były również na nim zaznaczone. Możemy również podczas takiej oceny, zwierzę sfotografować oraz jego wszystkie kluczowe szczegóły. Ostatnim elementem w ocenie pokroju psa jest ocena punktowa. Polega ona na przyznaniu punktów w skali od 1 do 9 każdemu elementowi związanemu z budową ciała.

Eksterier jest niezwykle istotny w hodowli psów użytkowych. Ponieważ u tych ras jest bardzo ważne by ich cechy użytkowe były zachowane i dodatkowo doskonalone. Może to dotyczyć ras myśliwski czy obronnych. W ocenie budowy pokroju psa bierze się pod uwagę m.in. jego wzrost (wysokość w kłębie), masę ciała, kształt grzbietu, noszenie i kształt głowy, kształt i ułożenie kończyn, kątowanie łopatki, ułożenie i sposób noszenia ogona, wygląd uszu, jego zgryz, umaszczenie. Wszystko to wraz ze stanem zdrowia psa oraz temperamentem i psychiką dopiero określa eksterier danej rasy, a tym samym umożliwia to wszystkie prace hodowlane nad osobnikiem. Chcąc uzyskać psa rasowego czystej krwi, niezwykle istotnym jest to, aby każdy z hodowców dbał o eksterier swych zwierząt i nie powielał cech niepożądanych. Tylko w taki sposób jest on w stanie zachować prawidłowy obraz psa zgodny z opracowanym w przeszłości, wzorcem rasy.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama