Dlaczego pies podąża za człowiekiem?

Czy Twój psiak chodzi za Tobą krok w krok? Zastanawiałeś się kiedy co może być tego przyczyną? Jest w końcu powiedzenie „przylepił się jak rzep psiego ogona”. Jeśli pasuje ono do Twojego pupila, ten tekst jest dla Ciebie! Wyjaśnimy w nim, dlaczego Twój pies wszędzie za Tobą chodzi. 

Pies chodzi za mną krok w krok – dlaczego? 

Niezależnie od tego, do jakiego pokoju się udajesz, Twój pies zdaje się nie opuszczać Cię na krok i chodzi za Tobą jak cień? Są psiaki, które naprawdę uwielbiają przebywać w towarzystwie ludzi, są prawdziwymi społecznikami. I trzeba przyznać, że jest to naprawdę urocze zachowanie, ale z drugiej strony, może się też niestety stać dość męczące dla opiekuna, który chciałby od czasu do czasu mieć trochę czasu dla siebie. 

Pamiętaj jednak, że psy są istotami społecznymi, tak jak ludzie. Naturalnie każde psie stado żyje w grupie, która ma jakiegoś samca alfa. Psy nie są stworzone do samotności i bardzo źle taką samotność znoszą, dlatego jeśli nie ma Cię bardzo często i długo w domu, lepiej będzie odpuścić kupno psa, dla jego własnego dobra. Psiaki czują się najlepiej w obecności swoich właścicieli. Jednym z powodów dla których Twój pies chce przebywać cały czas z Tobą, może być to, że nie ma Cię zbyt często w domu, co sprawia, że kiedy wracasz, psiak próbuje nadrobić „stracony” czas i być z Tobą tak dużo, jak tylko się da. W sumie trudno mu się dziwić, jeśli faktycznie pies zostaje całkiem sam w domu na ileś godzin w ciągu dnia, jest bardzo znudzony i stęskniony, w końcu nie wie, co dzieje się z jego opiekunem, ani, czy i kiedy wróci. 

Psiaki są również bardzo ciekawe wszystkiego, co robisz. Uwielbiają podążać za swoimi opiekunami i sprawdzać, co u nich słychać, co akurat porabiają, czy są bezpieczni i czy wszystko jest w porządku. Psy są też bardzo zainteresowane tym, dlatego nie poświęcasz im całego swojego czasu, a zamiast tego np. czytasz książkę, czy zmywasz naczynia. 

Tak jak już wyżej wspomniałam, pies znudzony, to pies męczący, który chodzi za swoich właścicielem i szuka sensu życia. Dlatego upewnij się, że psiak jest porządnie wybawiony, nie jest sfrustrowany i nie nudzi się jak szalony. Codzienne spacery są absolutną podstawą, tak samo jak zabawa, głaskanie i generalnie poświęcanie czasu. 

Kolejnym powodem tego, że pies chodzi za Tobą krok w krok może być to, że jest zwyczajnie głodny – psiaki to głodomory, dlatego upewnij się, że w miseczce nie brakuje jedzenia. 

Reklama

Psiak może za Tobą chodzi również dlatego, że jest chory. Szczególnie, jeśli wcześniej szczególnie za Tobą nie podążał, a teraz nagle zaczął. Może to istotnie oznaczać, że pupil chce Ci dać do zrozumienia, że z jego zdrowiem coś jest nie tak i nie czuje się najlepiej. Nigdy nie lekceważ takich objawów! 

Pies może też uważać, że ma do wykonania jakieś zadanie i czeka na „przydział”. Jest to bardzo częste zachowanie psiaków, które chciałyby pomóc swojemu opiekunowi, bo widzą, że krząta się po domu, więc wnioskują, że coś jest nie tak i za chwilę trzeba będzie pomóc. W końcu psy bardzo dbają o ochronę swojego domu. 

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama