Hotele dla psów - czym kierować się przy wyborze hotelu dla pupila.

Hotele dla psów – czym kierować się przy wyborze hotelu dla pupila.

Co zrobić gdy pies nie może uczestniczyć w rodzinnym wyjeździe? Jak postąpić kiedy nie ma nikogo kto mógłby zająć się czworonogiem w trakcie nieobecności właściciela? Na te pytania jest tylko jedna prawidłowa odpowiedź – hotel dla psów. 

CZYM JEST HOTEL DLA PSÓW?

Hotel dla psów to nic innego jak miejsce, w którym każdy opiekun czworonoga może pozostawić swojego pupila na dłuższy lub krótszy czas. Bardzo często tak sytuacja zdarza się w momencie planowania wyjazdów wakacyjnych. Dlatego też stworzono tego typu lokalizacje gdzie zwierzętom zapewniona jest opieka przez całą dobę. Oznacza to, że pies (czy kot) jest systematycznie karmiony, ma sprzątany boks, w którym mieszka, często wyprowadzany jest na spacery oraz ma zapewnioną podstawową pielęgnację i (co zaskakujące) zabawę.

Hotele dla psów mogą być małe, z miejscem tylko dla kliku czworonogów, zazwyczaj są to małe przydomowe hoteliki. Natomiast w dużych miastach (lub w bliskich ich lokalizacjach) są miejsca, które na raz mogą przyjąć nawet kilkadziesiąt zwierząt.

Obecnie hotele dla zwierząt oferują kuratelę nie tylko psom lecz również kotom oraz małym zwierzętom takim jak – króliki, gryzonie. Jednakże najbardziej popularne miejsca tego typu przyjmują tylko i wyłącznie psy.

Jak wszędzie i w hotelu dla zwierząt można spotkać się z ich normami, zasadami czy prawami. Dlatego też mogą one odmówić opieki nad zwierzętami agresywnymi. Na szczęście można spotkać już miejsca zajmujące się takimi właśnie trudnymi przypadkami. Co więcej nie każdy hotel chce przyjmować nie wykastrowanych samców czy suczek w trakcie cieczki.

Reklama

W JAKI SPOSÓB WYBRAĆ NAJLEPSZY HOTEL DLA PSA?

Każdemu opiekunowi psów zależy na tym by jego pupil dobrze czuł się w miejscu przebywania podczas jego nieobecności. Dlatego warto zawrócić uwagę nie tylko na liczbę czworonogów przebywających w danym hotelu dla zwierząt, lecz również na wszystkie warunki jakie panują w takiej lokalizacji (również na kwalifikację opiekunów tam pracujących). W takiej sytuacji warto uprzednio zadzwonić do wybranego hotelu dla zwierząt i zwyczajnie zapytać o tego typu szczegóły.

PRACOWNICY PSIEGO HOTELU:

Opiekunowie zatrudniani w tego typu ośrodku powinni posiadać nie tylko wiedzę (np. uzyskaną podczas studiów czy na odbytych kursach) lecz równie istotną kwestią jest ich doświadczenie w pracy ze zwierzętami. Warto zapytać taką osobę (będąc już na miejscu) jaki zna sposoby na uspokojenie psa, który w pierwszych dniach z pewnością będzie tęsknił za członkami swojej rodziny. Osoba odpowiednio wykfalifikowana powinna posiadać odpowiednią wiedzę na ten temat, tak aby jego praca oraz podejście do psa, dawało zwierzęciu duży komfort psychiczny, poczucie bezpieczeństwa i wewnętrzny spokój.

Reklama

WARUNKI PANUJĄCE W HOTELACH DLA ZWIERZĄT:

Bardzo ważnym punktem w poznawaniu takiego miejsca jest szczegółowe zapoznanie się z owym ośrodkiem. Warto obejrzeć boksy mieszkalne dla zwierząt. Część hoteli posiada w swym wnętrzu okratowane kojce, inne z kolei mają przeszklone pokoiki (z oknem bądź nie). Większość osób zdecydowanie poleca ten drugi typ pomieszczeń, ponieważ w dużym stopniu tłumi on hałasy dochodzące z otoczenia (głównie szczekanie czy piszczenie innych psów).

Są hotele dla zwierząt, które posiadają w swym wyposażeniu tzw. indywidualne wybiegi. Dzięki temu pies może sam decydować gdzie chce spędzać swój wolny czas – wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Taki ośrodek idealnie nadaje się dla takich psów, które mnóstwo czasu spędzają na dworze.  

Oczywiście istotny jest również rozmiar pomieszczenia, w którym czworonóg ma przebywać w trakcie swego pobytu w psim hotelu. Ważne jest, aby miał zapewnione wygodne oraz czyste legowisko, a temperatura w nim panująca była pokojowa. Również miejsce do pielęgnacji zwierzęcia należy obejrzeć, tak jak pokój, w którym będzie się bawił w trakcie brzydkiej pogody.

Ważny także jest również wygląd wybiegu. Takie miejsce powinno być sprzątane każdego dnia i najlepiej aby było porośnięte trawą (ewentualnie wysypane piaskiem aniżeli betonowe). Zacienione miejsca to także istotny szczegół na takim padoku dla psów, zwłaszcza w dniach niezwykle słonecznych i gorących. Każdy z opiekunów powinien dowiedzieć się gdzie jego pupil będzie wychodził na dłuższe spacery (pamiętajmy, że zdecydowanie lepsze są spacery po lesie niż wzdłuż ruchliwych i hałaśliwych ulic).

Reklama

CZY WARTO SKORZYSTAĆ Z OFERTY HOTELI DLA ZWIERZĄT?

Przed oddaniem czworonoga do konkretnego miejsca warto jest zapoznać się z opiniami na temat danego hotelu np. czytając o nim recenzję w Internecie.

Należy jednak pamiętać, że wiele opinii pojawiających się na psich forach może być fałszywa. Warto więc zwrócić uwagę czy osoba wypowiadająca się na temat danego ośrodka jest zwyczajnie wiarygodna (np. aktywnie udziela się na danym portalu lub czy podana informacja zawiera istotne, konkretne szczegóły).

HOTEL DLA PSÓW – CENA:

Koszt pobytu zwierzęcia w takim ośrodku zależy od wielu czynników. Do jednym z nich należy data planowanej wizyty (oczywiście i w tym przypadku można spotkać się z sezonami, w których zapotrzebowanie na takie miejsce jest większe np. lato). Drugim z warunków wysokości ceny jest wyżywienie – pies może spożywać własne jedzenie lub to, które zapewnia hotel. Usługi hotelowe takie jak strzyżenie czy chociażby podawanie leków zwierzęciu również determinują wysokość stawki. Należy być świadomym, że ceny ośrodków usytuowanych w wielkich miastach są zdecydowanie wyższe. Także wielkość pupila wyznacza kwotę za jego pobyt.

Część hoteli dla zwierząt mają ceny niższe w dni tzw. zwykłe. Oznacza to, że święta, długie weekendy, ferie czy wakacje będą opiekuna kosztować dużo więcej niż zwykle. Także krótki pobyt będzie wyceniony taniej – np. gdzie płaci się za godzinę (w Warszawie średnia stawka szacuje się na 10 zł/h), aniżeli gdy ustalona jest stawka dobowa. 

Reklama
Reklama

Dobowa stawka to czas naliczany od momentu przybycia zwierzęcia do hotelu. Z kolei każdy przekroczony termin odbioru psa (kota) o 4 godziny powoduje doliczenie kolejnej doby. 

Są także takie miejsca, które posiadają inny cennik dla szczenięcia a inny dla psa starego, schorowanego, potrzebującego specjalnego traktowania.

Oczywiście istnieją duże różnice pomiędzy poszczególnymi hotelami (zwłaszcza w zależności od ich umiejscowienia). Dlatego też np. hotele zlokalizowane w Gdańsku wyceniają pobyt zwierzęcia na około 50 zł za dobę, Kraków i Poznań – 50 do 70 zł, Rzeszów – 40 zł. Najdrożej wycenia się Warszawa, ponieważ w sezonie cena za wizytę oscyluje w granicach 100 zł w sezonie.

Niektóre ośrodki naliczają sobie dodatkową opłatę za przekroczenie terminu odbioru psa, albo za to, że suczka w trakcie przebywania na terenie hotelu dostanie cieczkę. Z kolei inne obniżają swoją stawkę, gdy oddaje się pod ich opiekę więcej niż jedno zwierzę. Jeżeli koszt pobytu zdaje się być za bardzo obciążający portfel właściciela może on skorzystać z ośrodków usytuowanych w niewielkim oddaleniu od dużego miasta. Stawka w takim hotelu może być niższa nawet o 30 – 40%.

JAKIE TRZEBA SPEŁNIAĆ WARUNKI, ABY HOTEL PRZYJĄŁ PSA?

Miejsce i datę wizyty psa na terenie wybranego hotelu warto zarezerwować z dużym wyprzedzeniem. Dlatego też, jeżeli jest brany pod uwagę ośrodek, w którym może przebywać tylko kilka zwierząt – rezerwacja powinna być wykonana na kilka tygodni przed planowanym oddaniem psa.

Część hoteli wymaga, aby właściciel przywiózł swego pupila osobiście. Natomiast pojawia się co raz więcej miejsc, które oferują odbiór zwierzaka prosto z jego domu.

JAK PRZYGOTOWAĆ PUPILA NA POBYT W HOTELU?

Pies mający przebywać na terenie ośrodka dla zwierząt powinien posiadać aktualną książeczkę zdrowia. Oczywiście takie zwierzę musi mieć wykonane wszelkie wymagane szczepienia, powinien być odrobaczony oraz zabezpieczony przed kleszczami (np. przy pomocy obroży ochronnej).

Osoby pracujące w takich miejscach polecają, aby przywieźć ze zwierzęciem jego ulubioną zabawkę, ewentualnie ukochanych kocyk. W ten sposób można zniwelować pierwsze dni rozłąki, które mogą być dla psa (kota) pełne tęsknoty i stresu. Dopasowana obroża, smycz lub szelki są obowiązkowym ekwipunkiem zwierzęcia muszącego pozostać w takim miejscu jak hotel dla zwierząt.

Niektóre ośrodki zapraszają opiekuna wraz z czworonogiem na tzw. wizytę zapoznawczą. W ten sposób pies może poznać miejsce, w którym spędzi trochę czasu bez swej rodziny. Oczywiście i właściciel dzięki temu może przekonać się gdzie jego pupil będzie podczas jego nieobecności. Jeżeli zwierzę wykazuje dużą niepewność siebie to właśnie zapoznawcze odwiedziny mogą zniwelować tenże lęk.

WYŻYWIENIE PSA W HOTELU DLA ZWIERZĄT:

Część ośrodków dla zwierząt oferuje wyżywienie lecz dobrym pomysłem jest przygotowanie psu własnego zapasu karmy na czas trwania jego całego pobytu. Takie rozwiązanie może pomóc zapobiec ewentualnym problemom żołądkowym. Niektóre hotele mają w swej ofercie przygotowywanie posiłków własnoręcznie według podanej receptury ale za dodatkową opłatą.

Gdy zwierzę potrzebuje dodatkowego traktowania należy poinformować o tym opiekunów oraz właściciela hotelu z dużym wyprzedzeniem. Umożliwi im to odpowiednie przygotowanie do danej sytuacji.

OPIEKA NAD ZWIERZĘCIEM – ZAWARCIE UMOWY:

Warto wiedzieć, że każdy szanujący się ośrodek dla zwierząt powinien podpisywać umowę cywilno – prawną z właścicielem. Każdy taki dokument musi zawierać takie szczegóły jak:

  • oświadczenie właściciela, że jest prawnym opiekunem zwierzęcia oraz informację o jego stanie zdrowia (szczepieniach, odrobaczeniach itd.);
  • informacje na temat kosztów pobytu takich jak: cena za dobę i dodatkowe koszty mogące pojawić się w trakcie wizyty psa w ośrodku;
  • wypunktowane (opisane) obowiązki hotelu czyli ilość podawanych posiłków, spacerów oraz w jaki sposób zwierzę może mieć kontakt ze swym opiekunem;

Istotną informacją jest fakt czy dany ośrodek posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Choć wielu właścicieli czworonogów boi się takich miejsc, to wbrew pozorom hotele dla zwierząt to doskonałe miejsca by w czasie wyjazdu rodziny pies, kot czy inne zwierzę rodziny mogło spędzić spokojnie i bezpiecznie czas. Właściwe miejsce z właściwym personelem na pewno zapewnią każdemu zwierzęciu idealne warunki w trakcie pobytu na ich terenie. Czasem może zdawać się, że w takim miejscu zwierzę będzie zestresowane i bardzo nieszczęśliwe lecz rzeczywistość bardzo często wygląda całkowicie inaczej. Czworonóg ma zapewnione posiłki, odpowiednią pielęgnację, opiekę medyczną, zabawę czy chociażby towarzystwo innych osobników tego samego gatunku. 

W związku z tym hotele dla zwierząt wydają się być idealną opcją w momencie gdy nie można zabrać go ze sobą w podróż.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Jak schłodzić psa latem?

Jak pomóc psu w upały, by nie męczyły go wysokie temperatury? Czworonogi podczas długiego pobytu [...]

Dodaj komentarz

Reklama