Czym karmić szczeniaka – dobre rady

Jakość karmy, częstotliwość karmienia oraz ilość pokarmu to trzy najważniejsze aspekty, na które należy zwrócić uwagę podczas karmienia szczenięcia. Młody pies intensywnie rośnie, a co za tym idzie ma on bardzo duże zapotrzebowanie na składniki mineralne i energię, nawet większe niż dorosły pies! 

Jakość karmy dla szczeniąt

Świadomość tego, że karma powinna być wysokiej jakości jest oczywista, jednak dla osoby, która nie zajmuje się żywieniem zwierząt na co dzień dobór odpowiedniej karmy może być problematyczny. Pierwszą karmą jaką otrzymało szczenię jest karma podana przez hodowcę. Często karma, jaką szczenię było żywione w hodowli jest przekazane w momencie zakupu, aby uniknąć stresu związanego z szukaniem karmy w sklepach zoologicznych co mogłoby opóźnić porę karmienia szczenięcia, które również jest zestresowane zmianą miejsca zamieszkania i odłączeniem od matki. Jeśli hodowca nie przekazał opakowania z karmą nowemu właścicielowi szczenięcia, to powinien on poinformować go o rodzaju karmy, producencie i nazwie. Nagła zmiana karmy może spowodować problemy związane z układem pokarmowym u szczenięcia takie jak biegunka i wymioty.

Pies jest względnym mięsożercą, czyli w jego diecie powinno znajdować się przede wszystkim mięso, ale również warzywa i owoce. 

Częstotliwość karmienia szczenięcia

Ilość posiłków jaką powinno spożyć w ciągu dnia szczenię przede wszystkim zależy od jego wieku. Im młodszy pies tym częstotliwość karmienia powinna być większa. Spowodowane jest to szybką przemianą materii oraz małym rozmiarem żołądka. Ilość karmy jaką powinno spożyć szczenię należy odczytać z tabeli umieszczonej na opakowaniu karmy i podzielić na ilość posiłków jakie otrzyma pies w ciągu dnia. Przyjmuje się, że w zależności od wieku szczenięcia, powinniśmy dzielić jego dzienną porcję karmy na:

  • 4 posiłki dziennie od około drugiego miesiąca życia do trzeciego miesiąca życia 
  • 3 posiłki dziennie od czwartego miesiąca życia do szóstego miesiąca życia 
  • 2 posiłki dziennie powyżej szóstego miesiąca życia 

Wyżej wymienione zalecenie jest umowne i zależy od różnych czynników, takich jak np. rasa psa. W celu dokładnego ustalenia częstotliwości karmienia zaleca się wizytę u dietetyka lub lekarza weterynarii. 

Reklama

Ilość pokarmu podawana szczenięciu

Ilość pokarmu jakie należy podać szczenięciu w ciągu dnia związane jest z częstotliwością karmienia i zależy od wieku, rasy oraz energiczności psa. Każdy rodzaj karmy zawiera swój indywidualny skład, więc w ustaleniu wielkości dawki pokarmowej należy sugerować się informacjami zawartymi na opakowaniu. Nie należy zostawiać szczenięciu np. suchej karmy „do woli”, gdyż sprzyja to otyłości. Zaleca się miskę z karmą zostawić na około pół godziny, jeśli po upływie tego czasu szczenię nie zje całej karmy zawartej w misce, należy ją zabrać i nie dodawać do dawki następnego posiłku. 

Zmianę karmy na inną należy robić stopniowo. Do aktualnie podawanej karmy należy dodać niewielką ilość nowej karmy. Starą karmę należy stopniowo wycofywać, a nową dodawać, aż do całkowitego wycofania starej karmy z diety. Taka metoda wprowadzenie nowej karmy przeciwdziała problemom gastrycznym u szczenięcia. 

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama